Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Dusík: Program Zelená úsporám na svůj vrchol teprve čeká

25.01.2010  |  zdroj: Operační program Životní prostředí  |  112× přečteno      vytisknout článek

Dusík: Program Zelená úsporám na svůj vrchol teprve čeká

Jedním z bodů nedávné schůze tripartity byl program ministerstva životního prostředí Zelená úsporám. Ten patří ke klíčovým opatřením protikrizového balíčku navrženého NERVem a je součástí "Exit strategy", kterou současná vláda tripartitě předložila.

Program plní svůj účel. Tím je od samého začátku několik výhod: snižování výdajů domácností za energie, značný environmentální přínos v podobě snižování emisí oxidů síry, prachových částic, CO2 a dalších znečišťujících látek v ovzduší a tím i ochrana klimatu a zvyšování energetické bezpečnosti státu. Díky využití obnovitelných zdrojů a razantním úsporám energií se nemusíme tolik obávat, že uhlí časem dojde a kohoutky ruského plynu se zavřou. Vedlejšími neméně důležitými efekty je pak rozhýbání klesajícího zájmu o české řemeslo a zvýšení zaměstnanosti na regionální a místní úrovni.

Program má "na kontě" už 17 miliard korun, které ministerstvo získalo prodejem emisních přebytků z minulých let. V průběhu letošního roku se tato částka může zvýšit o dalších 8 miliard. Dosud se nám dařilo prodávat přebytky výhodněji než jiným zemím, na čemž měla značný podíl atraktivita programu Zelená úsporám pro kupce přebytků. Současných 17 miliard každopádně představuje reálné a dostupné prostředky, na které se můžeme spolehnout, narozdíl od vzdálených plánů na rozšiřování Temelína či souboru neudržitelných energetických vizí v návrhu Státní energetické koncepce - od otevření nových uranových dolů až po kompletní vyuhlení severních Čech.

Po úpravě podmínek programu ze srpna a září loňského roku, vzrostl počet všech žádostí o tisíce. Více než 300 žádostí týdně, to je momentální narůst žádostí o dotace, kterými je Státní fond životního prostředí doslova zaplaven. Právě tento nárůst ze strany "drobných" žadatelů představuje největší úspěch programu. Program Zelená úsporám totiž ještě nedosáhl svého vrcholu, čeká na něj první hlavní stavební sezóna a promítnout by se zde mělo i přibývání žádostí o zateplování panelových domů. Takováto jedna žádost představuje požadavek na dotaci v miliónech či desítkách miliónů korun, těsně před schválením jsou jich nyní desítky, stovky pak rozpracované. Jednoduchými počty se tak snad podaří umlčet různé skeptiky, kteří nevěřili, že prostředky budou efektivně využity. Ti předkládají různé "zlepšováky" - od rozdání peněz vybraným průmyslovým podnikům po dublování stávajících dotačních titulů z evropských fondů. Takové změny ovšem podmínky uzavřených kupních smluv nedovolují. Peníze jsou určeny výhradně na nejúčinnější a jinými zdroji nepokryté úspory emisí - tedy zejména na snižování spotřeby energie a podporu obnovitelných zdrojů v domácnostech.

Program Zelená úsporám je nejvýznamnější nástroj státu, který v této kritické době šetří peněženky občanů. Veřejnost by si neměla nechat za žádnou cenu tyto prostředky vzít.

Jan Dusík, ministr životního prostředí


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.



Search
Partneři
Ekologický oskarRENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>



Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist