Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Přijímání žádostí o dotace z programu Zelená úsporám bude pro rok 2010 od konce října přerušeno

26.10.2010  |  zdroj: MŽP  |  146× přečteno      vytisknout článek

Přijímání žádostí o dotace z programu Zelená úsporám bude pro rok 2010 od konce října přerušeno

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP) a Ministerstvo životního prostředí dnes oznámily, že přerušují od konce října přijímání žádostí o dotace v rámci programu Zelená úsporám pro rok 2010. Hlavním důvodem je výrazný nárůst počtu žádostí v posledních měsících. Nyní je nutné překontrolovat správnost všech údajů u dosud podaných žádostí a upřesnit sumu disponibilních prostředků. Tyto informace budou známy do počátku února 2011. Žadatelé mohou podávat své žádosti ještě do 29. října 2010. Podle posledních údajů SFŽP je již podáno přes 50 tisíc žádostí zahrnujících přibližně 200 tisíc domácností.

"Program Zelená úsporám se stal u široké veřejnosti velmi oblíbeným a používaným nástrojem pro úspory energie a využití obnovitelných zdrojů energie v obytných domech. Do budoucna ročně program přinese úsporu emisí ve výši více než 1 mil. tun CO2 a to po dobu více než 30 let. Jak vyplývá z aktuální studie EU*, spotřeba energie v obytných domech tvoří téměř 40% celkové spotřeby energie v rámci EU a je tak jedním z největších primárních zdrojů emisí, a tím i možných úspor energie," uvedla Rut Bízková, náměstkyně MŽP a dodává:

"Kvůli výraznému růstu počtu žádostí v posledních měsících je program Zelená úsporám do konce roku 2010 pozastaven. Vzhledem k vysokému počtu přijímaných žádostí je nutné překontrolovat jejich správnost a úplnost, vše vyhodnotit a všechny podané žádosti zpracovat. Je tak zaručeno, že žádosti budou řádně posouzeny a údaje zkontrolovány. Někteří žadatelé, i přesto, že mají dotaci schválenou, realizaci z různých důvodů nezahájí, a proto je potřeba celou situaci vyhodnotit a upřesnit skutečnou sumu disponibilních prostředků."

Žadatelé, kteří mají své žádosti připraveny, ale nestihli dosud podat projekt k posouzení na krajských pracovištích nebo bankách pověřených administrací či zaslat žádost poštou, mají ještě možnost tak učinit do 29. října. Krajské pobočky SFŽP budou mimořádně otevřeny v pátek 29. října od 8 do 16 hodin.

Žadatelů, kteří již žádost a projekty podali, se toto oznámení nijak nedotkne, jejich žádosti budou průběžně kontrolovány a v případě jejich správnosti postoupeny do schválení Radou fondu. Nejbližší zasedání rady je naplánováno na 11. listopad 2010.

Program pak bude znovu pokračovat od 1. února 2011. MŽP předpokládá další prodej emisních kreditů, jejichž výnos bude vložen do programu Zelená úsporám a v roce 2013 a dále počítáme také s využitím části povolenek prodaných v aukcích.

Chybovost žádostí
U těch žádostí z panelových domů, jejichž analýza byla provedena v uplynulých týdnech, se chybovost pohybovala okolo 50%. Čtvrtina žadatelů nepodala žádosti řádně - obsahovaly chyby nejen technického rázu ale i ve věcné správnosti - nelze je tedy zodpovědně připravit k projednání a odsouhlasení. Obdobné zkušenosti má Fond i z administrace žádostí k rodinným domům a zejména u solárních systémů. Dále pak jsou velmi četně žádosti o změny u typů podporovaných technologií a výrobků. Z toho je zřejmé, že investiční akce nebyla připravena dostatečně pečlivě.

Program Zelená úsporám byl zahájen v dubnu 2009 a je určen na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie v obytných domech. Podpora se poskytuje formou nenárokové dotace. Program je financován z příjmů z prodeje jednotek AAU, které byly doposud prodány ve smluvní ceně téměř 19 miliard korun.

Poznámky:
*Study on the Energy Savings Potentials in EU Member States, Candidate Countries and EEA Countries

Jarmila Krebsová
tiskové odd. MŽP - odbor vnějších vztahů


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist