Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

SFŽP kontroluje v domácnostech využití dotací ze Zelené úsporám

26.10.2011  |  zdroj: ČTK  |  174× přečteno      vytisknout článek

SFŽP kontroluje v domácnostech využití dotací ze Zelené úsporám

Státní fond životního prostředí (SFŽP) zkontroloval stovky nedávno dokončených rekonstrukcí či novostaveb realizovaných se státní dotací z programu Zelená úsporám. Do konce září pracovníci fondu obešli 600 domácností, které zateplovaly, měnily okna či kotel s příspěvkem státu. Kontroly vedle drobných pochybení upozornily podle webových stránek fondu i na stavební projekty, které vykazují známky podvodu. Takové případy bude řešit s příjemci dotací, ale i ve spolupráci s finančním úřadem či policií.

    Celkem stát v Zelené úsporám rozdá zhruba 18 miliard korun, které utržil za prodej emisních kreditů na vypouštění oxidu uhličitého. Podle pravidel kjótského protokolu musí výnos z prodeje jít do ochrany klimatu. "Na základě smluv s kupci emisních kreditů by kontroly měly být uskutečněny u pěti procent realizovaných projektů," sdělila ČTK Jarmila Krebsová z odboru komunikace SFŽP.

    K červenci bylo od začátku programu schváleno přes 64.000 žádostí za zhruba 16 miliard korun. S návštěvou kontrolorů tak může počítat přes 3000 domácností.

    Kontroly provádějí pracovníci fondu, na pomoc si mohou přizvat odborníky, v případě podezření na podvod se obracejí na policii.

    Kontroly mají prokázat, že žadatelé o dotace při rekonstrukcích a stavbách splnili smluvní podmínky a uspořili plánované množství energie. Pokud kontrola prokáže opak, hrozí domácnostem, že většinou desetitisíce až statisíce získané od státu budou muset vrátit.

    Všechny peníze vrácené na základě kontrol staveb, ale i během kontrol projektů po dobu jejich celé administrace budou znovu zařazeny do Zelené úsporám a následně vyplaceny dalším žadatelům.

    Při kontrole stavby pracovníci fondu prohlížejí dokumenty, na místě zjišťují i kvalitu provedené práce. Že jejich projekt přijdou zástupci fondu zkontrolovat, se žadatelé dozvědí z předem zaslaného "oznámení o zahájení dohlídky". Kontrola má ověřit soulad skutečného stavu s informacemi uvedenými v žádostech o podporu. Pokud je zjištěna dílčí nesrovnalost, zápis z dohlídky putuje na fond, který rozhodne o dalším postupu.

    O plánované kontrole se žadatel obvykle dozví minimálně pět pracovních dnů před termínem zahájení. "Vyžaduje-li to však splnění účelu dohlídky, může být její zahájení oznámeno kontrolované osobě nejpozději v den zahájení dohlídky přímo na místě. Jedná se zejména o případy, kdy je předem indikované podezření na podvodné jednání, korupci či v případě, že hrozí zmaření účelu a předmětu dohlídky," stojí v propozicích zveřejněných na webových stránkách fondu. Vedoucí kontrolní skupiny se na místě prokazuje písemným "pověřením k výkonu dohlídky na místě", podepsaným ředitelkou fondu a opatřeným kulatým razítkem, kontrolovaný si může vyžádat i občanské průkazy členů kontrolního týmu pro potvrzení jejich totožnosti.


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: SFŽP kontroluje v domácnostech využití dotací ze Zelené úsporám
Objednali jsme si od Window Holding /největší firma na trhu za jejímž zrodem stojí finanční kapitál Wood and Company/ okna U=1,2 se skly U=1,1, která měla mít i v povrchových hodnotách lepší než normované teploty , mají parametry Zelené úsporám a měla být označená CE. Dodali okna neoznačená, netěsnící a namrzající mezi rámy z vnější strany - to unikající teplý vzduch se sráží na vnější chladné straně. Okna dokonce namrzají i v interiéru při -15 a-17 st. venku. Když je -6 st. venku naměřili jsme povrchové teploty v interiéru -3 st. To záleží na síle větru. Co na to Window Holding: "...tato oblast je nejchladnější místo na okně, jedná se o obecně známý jev, žádný výrobce toto není schopen ošetřit" .
Jinak okna nejsou CE označena, nahlásili jsme to ČOI jako dozorovému orgánu trhu. Ta nám odpověděla, že je označená máme a bylo. Jen Window Holding, pak napsal, že reklamaci zamítá, protože jsme si okna ? neobjednali a byly jsme o vlastnostech informováni, načež vzápětí na dotaz, zda ČOI lhali odepsali, že okna jsou v pořádku a poslali certifikáty vztahující se k jiným oknům.
A kování MACO s bezpečnostními prvky je kapitola sama o sobě. Tam se dle ČOI firmy dohodli, že v ČR zvětší velikost na 1,7m. Jinými slovy dvoudílné okno 3,4*1,7 má pouze dva body uprostřed na seřízení a celoobvodové kování se příliš nekoná. Zda tato skladba prošla zkouškami a certifikací nikdo nechce doložit. Ani ČOI na dotaz neodpověděla.
Ráda zašlu fotografie.
vloženo: 26.10.2011 10:00     vložil: Helena Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskarRENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist