Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Tribeč - To jsou tri bečky.

Vzpomínám na kurz regionální geologie Československa, kdy náš vyučující nám vysvětloval stavbu pohoří Tribeč. Vypadá to jako tri bečky, pravil. Podívejme se na toto, v Česku méně známé pohoří, podívat podrobněji. 

Umístění
Vrchovina Tríbeč je součástí Slovenského středohoří. Jedná se o plošně malé území, které z jihu a západu obklopuje Podunajská pahorkatina, na severu sousedí s Hornonitranskou kotlinou a pohořím Vtáčnik.

Charakteristika
Vrchovina Tríbeč má protáhlý tvar směrem ze severu k jihu. Terén je poměrně hodně členitý. Nejvyšších výšek dosahují vrcholy - Velký Tríbeč (829 m), Vojšín (819 m), Velká Ostrá (745 m), Zobor (588 m) a Velký Lysec (547 m). Převážná část území je zalesněna, lesy jsou smíšené s bohatým výskytem listnatých stromů - buky, duby a javory, z jehličnanů rostou hlavně jedle. Lesy jsou bohaté na srnčí zvěř. Vrchovinu Tríbeč obtékají dvě hlavní řeky - z východní strany řeka Žitava a ze západní strany řeka Nitra. Vrchovina Tríbeč se podnebně řadí mezi mírně teplé oblasti. V zimních měsících se teploty pohybují od -2 do -5oC a počet dnů se sněhovou pokrývkou je cca 60 - 100. V letním období vystupují průměrné teploty na 16 - 18oC a počet letních dnů bývá cca 20 - 50.

Chráněná území
Vrchovina Tríbeč má mnoho chráněných druhů rostlin i živočichů a proto se stala při zřizování Chráněné krajinné oblasti Ponitří její součástí. Chráněná krajinná oblast Ponitří má velmi mnoho maloplošných oblastí - státních přírodních rezervací. V oblasti vrchoviny Tríbeč patří k těm známějším Zoborská lesostep, Chynoranský luh, Žibrica a Lupka se suchomilnou květenou a lesostepní vegetací, Gaštanica - na ploše 10 ha uměle založený porost asi 1500 jedlých kaštanů starých 300 - 500 let a arboretum v Mlyňanech. Toto arboretum je vědeckovýzkumným pracovištěm Slovenské akademie věd. Je přístupné veřejnosti a obdivovat zde můžete okolo 300 druhů stále zelených domácích i aklimatizovaných cizokrajných dřevin. Mezi chráněné oblasti patří také studijní plocha Zubří obora, ve které žije v současnosti největší evropský suchozemský savec zubr horní.

Turistika zimní, letní
Vrchovina Tríbeč, přesto že se jedná o plošně malé území, má dobré předpoklady jak pro zimní rekreaci tak pro letní. V zimním období nabízí své služby rekreační středisko Podhradí, kde jsou k dispozici dva lyžařské vleky, upravené svahy pro sjezdové lyžování i kopce vhodné pro sáňkování. Další terény vhodné pro sjezdové lyžování včetně vleku najdete pod vrchem Homolka. Dva lyžařské vleky a upravené sjezdovky jsou také u městečka Partizánské. V letní sezóně mohou návštěvníci využít služeb některých letních rekreačních středisek. Velmi navštěvované je rekreační středisko Velké Uherce. Je vybudováno u přehradní vodní nádrže, která je vhodná k plavání a odpočinku u vody, ale také k provozování vodních sportů a k rybolovu. V Malých Bielicach u Partizánského je rekreační středisko s termální slabě minerální vodou. Kromě léčebných procedur poskytuje veškeré rekreační služby - ubytování, stravování, krytý bazén, posilovna a sauna. V obci Velký Klíž se nachází rekreační středisko, které je pro návštěvníky výchozím bodem při turistických výletech, sběru hub nebo také lovu zvěře. Další rekreační střediska jsou v obcích Jelenec - možnost koupání, provozování vodních sportů a rybolovu a Polný Kesov - bazény s termální vodou.

Více o geologii a minerálech na:http://www.geoklub.estranky.sk/clanky/lokality/zirany

ZDROJ: www.turistika.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist