Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nové limity u veřejných zakázek a tzv.

08.01.2010  |  zdroj: Operační program Životní prostředí  |  306× přečteno      vytisknout článek

Veřejné zakázky jsou nedílnou součástí čerpání dotací z evropských fondů. Od začátku roku platí v této oblasti dvě významné novinky.

Vláda ČR schválila materiál Ministerstva pro místní rozvoj, který snižuje minimální předpokládané hodnoty nadlimitních veřejných zakázek a nadlimitních koncesních smluv.

Materiál upravuje například finanční limit oddělující nadlimitní a podlimitní veřejné zakázky na stavební práce. Limit se snižuje ze 146 447 000 Kč bez DPH na 125 451 000 Kč bez DPH. Veřejná zakázka na stavební práce o předpokládané hodnotě 130 milionů korun bez DPH, která letos patří do kategorie podlimitní, bude v roce 2010 nadlimitní veřejnou zakázkou.

Z nové úpravy vyplývá, že sektoroví zadavatelé (dopravní podniky, podnikatelé v oblasti plynárenství, teplárenství, elektroenergetiky, vodárenství a další) jsou povinni zadávat pouze nadlimitní veřejné zakázky. Rozdíl v postupu je pak ten, že veřejný zadavatel (např. stát, kraje, obce) je povinen uveřejnit vyhlášení nadlimitní veřejné zakázky i v Evropském úředním věstníku. Dále stanovit delší lhůty podnikatelům zejména pro podání žádosti o účast a podání nabídky v zadávacím nebo koncesním řízení.

Další významnou změnou je novela zákona o veřejných zakázkách a zákona o koncesních smlouvách, která zpřísňuje dohled Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a opravňuje jej ukládat zákaz plnění smluv. Tato novela zavádí rejstřík osob se zákazem plnění veřejných zakázek a rejstřík osob se zákazem plnění koncesních smluv - tzv. "black list".

Údaje z Rejstříku osob se zákazem plnění veřejných zakázek jsou přístupné v Informačním systému o veřejných zakázkách. Informace o osobách jsou řazeny chronologicky a zároveň je bude možné vyhledat podle IČ nebo názvu. Do Rejstříku může nahlédnout kdokoliv bez nutnosti registrace.

Do rejstříku osob se zákazem plnění veřejných zakázek budou zapsány právnické a podnikající fyzické osoby, které:

  • předložily při prokazování splnění kvalifikace informace nebo doklady, které neodpovídaly skutečnosti a měly nebo mohly mít vliv na posouzení kvalifikace,
  • předložily při prokazování splnění kvalifikace informace nebo doklady, které neodpovídaly skutečnosti a měly nebo mohly mít vliv na rozhodnutí o zápisu do Seznamu kvalifikovaných dodavatelů (SKD) či Seznamu systémů certifikovaných dodavatelů (SCD),
  • nepodaly žádost o změnu zápisu do SKD či SCD.

Ministerstvo pro místní rozvoj provede zápis do Rejstříku osob se zákazem plnění veřejných zakázek na základě pravomocného rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže do pěti pracovních dnů od sdělení ÚOHS. Při účasti v zadávacím řízení musí dodavatel doložit čestným prohlášením, že není v tomto rejstříku veden.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist