Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V ČR byl vytvořen nový model SimTool pro podnikový management

26.05.2010  |  52× přečteno      vytisknout článek

V ČR byl vytvořen nový model SimTool pro podnikový management

Hodnocení dopadů různých směrů politiky v oblasti životního prostředí na podnikové úrovni je oblastí, které je v podmínkách České republiky věnována nedostatečná pozornost. Jejich analýza, pokud je vůbec vyhotovená, bývá provedena pomocí makroekonomických modelů. Většinou jde o systémy založené na časových řadách - čtvrtletních nebo ročních. Ty vycházejí ze sektorových statistik a národních účtů. Vyplynulo to z třídenní mezinárodní konference Účetnictví a reporting udržitelného rozvoje na mikroekonomické a makroekonomické úrovni, která se koná v rámci Mezinárodního vodohospodářského a ekologického veletrhu Watenvi.
Problém modelů spočívá v tom, že hodnocení dopadů na jednotlivý sektor nebo ekonomiku jako celek je dosaženo za cenu zanedbání podstatných specifik na úrovni jednotlivých podniků. Za agregovanými výstupy modelů, které nepůsobí nijak dramaticky (například HDP v následujících dvou letech v důsledku zavedení daně poklesne o 0,7 procenta), se však mohou skrývat bankroty některých firem a možný růst jiných podniků, ale také růst cen apod.
Precisnější svědectví o dopadu určité politiky na jednotlivé podniky mohou právě přinést mikroekonomické modely, které tvoří protiváhu k těmto makromodelům. "Specifikem mikroekonomických modelů je fakt, že se soustřeďují na skutečně existující firmy. Data jsou tedy na rozdíl od statistik velmi aktuální, detailní, umožňují zahrnout i technologickou vybavenost sledovaných firem nebo předjímat reakci managementu na konkrétní situaci. Jde například o snížení emisí jako reakce na zavedení vysokého poplatku za znečištění ovzduší," řekl ing. Ondřej Vojáček z Vysoké školy ekonomické v Praze.
Podle něho cílem využívaných mikropřístupů je precizní způsob vyhodnotit dopad na určitou firmu. Modely tedy nejsou unifikovány pro různé typy analýz, dalo by se říci, že jsou ušity přímo na míru pro konkrétní problém, o jehož vyhodnocení podniky usilují. Modely tak neztrácejí kontakt s realitou, naopak při jejich zhotovování a výpočtech je nutno často projednat určité aspekty se zástupci firem. Takovýto přístup však není zatím příliš rozšířený.
Novým modelem vytvořeným v ČR odborníky z akademické a podnikové sféry a firemního poradenství je model SimTool. Představuje simulace hospodaření podniku ve sledovaném období a vychází především z principů podvojného účetnictví. Je vhodný zejména pro podporu vrcholového managementu firem při zásadních investičních rozhodnutích. Možnosti takového modelu jsou potřeba především pokud jde o rozhodnutí, která mohou ovlivnit ekonomickou situaci podniku v dlouhodobém horizontu. S jeho pomocí lze například vyhodnotit v jakém rozsahu se různé možnosti investic projeví v hospodářských výsledcích podniku, cenách produktů apod.
V environmentální oblasti je SimTool zaměřen zejména na problematiku v oblasti ochrany ovzduší a klimatu (emise, poplatky, ekologické daně, emisní povolenky, palivo, energetický mix atd.). Nachází uplatnění i v oblasti státní správy a v procesu vyhodnocování dopadů legislativních záměrů.

Tiskové středisko BVV


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist