Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Mapy České geologické služby

18.03.2009  |  178× přečteno      vytisknout článek

Mapy České geologické služby

Česká geologická služba jako výkonný orgán státní geologické služby provádí regionální geologický výzkum spojený s mapováním, na jehož základě sestavuje a vydává široké spektrum geologických a účelových geovědních map. Geologické mapy a mapy z nich odvozené jsou základem, na kterém se hromadí poznatky o geologii státního území a jeho aplikace.

Geologická mapa 1 : 500 000

Přehledné geologické mapy

České geologické služba již od svého založení v roce 1919 započala s geologickým mapováním na území bývalého Československa. To se stalo v poválečných letech prvním státem na světě, který pokryl souvisle své území jednotnými geologickými mapami v měřítku 1 : 200 000 (Svoboda a kol.). K těmto mapám byly vydány i rozsáhlé vysvětlivky, ve kterých je možno nalézt základní poznatky o regionální geologii státního území. Dále byl vydán atlas přehledných map v měřítku 1 : 000 000 a mapy v měřítku 1 : 500 000. 

Geologické a účelové mapy 1 : 50 000

Primát patří České republice i v podrobnějších geologických mapách. ČGS dokončila jako první geologická služba světa edici geologických a tematických map v měřítku 1 : 50 000 na území celé ČR (Cicha a kol.). Kolekce zahrnující 1651 map, jejíž publikace byla dokončena koncem devadesátých let, zahrnuje mapy:

  • geologické
  • hydrogeologické
  • geofyzikálních indikací a jejich interpretací
  • ložisek nerostných surovin
  • inženýrskogeologického rajónování
  • geochemické reaktivity hornin
  • půdní a půdně interpretační
  • geochemie povrchových vod
  • geofaktorů životního prostředí

U část mapových listů byly vydány textové vysvětlivky. Geologické mapy 1 : 50 000 byly vektorizovány a sešity a společně se sjednocenou legendou tvoří GIS informační vrstvu GeoČR 50.

Základní geologické mapy 1 : 25 000

Detailní geologické mapování v měřítku 1 : 25 000 bylo obnoveno po dokončení edice map 1 : 50 000. Na základě požadavků státních a samosprávných orgánů byly pro mapování přednostně vybrány území vyžadující zvýšenou ochranu životního prostředí nebo území řešící své rozvojové plány. Celkem bylo od roku 1997 dokončeno již více než 80 map v oblasti NP Šumava, NP Krkonoše, CHKO Žďárské vrchy, CHKO Jeseníky, Křivoklátsko, Plzeňsko, Polabí, Doupovské hory, Maleník-Poodří a Vsetínsko. Část z těchto map již byla vydána tiskem společně s textovými vysvětlivkami. Digitalizované základní geologické mapy 1 : 25 00, tvořící geovědní vrstvu GeoČR 25, jsou základem budované Národní geologické mapové databáze ČR.

Geologické mapy na webu

Vedle svých studoven archivu, ČGS vydané i rukopisné mapy postupně zpřístupňuje on-line na svém Mapovém serveru. a nabízí též ve svém on-line mapovém obchodě.

ZDROJ: Česká geologická služba


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist