Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Reakce MŽP na články v regionálních i celostátních médiích k postupu v procesu posuzování vlivů záměru

18.11.2009  |  zdroj: MŽP  |  161× přečteno      vytisknout článek

Reakce MŽP na články v regionálních i celostátních médiích k postupu v procesu posuzování vlivů záměru

Ministerstvo životního prostředí vzhledem k nekonstruktivnímu jednání kolem posuzování vlivu záměru "Modernizace spalovny průmyslových odpadů, provozovna Pardubice" na životní prostředí považuje za nutné přiblížit veřejnosti tento proces (tzv. proces EIA) v obecné rovině. Ze strany MŽP se jedná o naprosto standardní způsob práce a postup předepsaný zákonem, který spočívá nejdříve v přijetí oznámení o investičním záměru a poté zjištění, zda se bude posuzovat podle zákona EIA. Proces EIA dále pokračuje zpracováním a předložením dokumentace (oznamovatelem) a jejím nezávislém posouzení (autorizovaným odborníkem pověřeným MŽP), ten hodnotí, zda je dokumentace postačující pro posouzení nebo není. K výše uvedeným dokumentům mohou dotčené úřady, obce a veřejnost uplatnit své připomínky. Následně je provedeno veřejné projednání, během kterého může kdokoliv rovněž vznášet připomínky. Teprve až na základě těchto podkladů (tj. dokumentace, posudku, veřejného projednání a vyjádření veřejnosti a všech dotčených subjektů) vydá ministerstvo své závěrečné stanovisko EIA, které je odborným a nezbytným podkladem pro další povolovací řízení - územní, stavební, prováděné na úrovni místních úřadů. Žádná z vyjmenovaných fází se nedá vynechat nebo odmítnout. Záměr investora musí MŽP nebo orgán příslušný k zajištění posouzení vždy přijmout a postupovat podle předepsané procedury.

Z výše popsaného je vidět, že proces posuzování vůbec není krátkodobý, jednoduchý a že se nekoná bez aktivního vstupu příslušných orgánů a veřejnosti. Úlohou MŽP je v procesu EIA získat objektivní a vypovídající podklady nezbytné pro vydání stanoviska.

K záměru s názvem "Modernizace spalovny průmyslových odpadů, provozovna Pardubice" přistupovalo MŽP pečlivě a zodpovědně, toho je důkazem dvojí vrácení dokumentace k dopracování, požadavek na snížení kapacity spalovny a dostatečný časový prostor pro vyjádření veřejnosti a všech dotčených orgánů.
V současné době se proces EIA nachází ve stavu, kdy končí lhůta pro vyjádření k posudku a bude následovat veřejné projednání. Teprve vyhodnocení všech podkladů ministerstvem povede k vydání stanoviska, které se stane podkladem pro další povolování záměru na místní a regionální úrovni.

Petice předaná poslancům měla být doručena především na Ministerstvo životního prostředí, aby se připojila k podkladům obdržených v rámci procesu EIA od veřejnosti. V průběhu procesu posuzování není vstup dalšího orgánu mimo tento zákon o posuzování vlivů na životní prostředí možný ani účelný.

V této chvíli není v zájmu MŽP, kraje ani veřejnosti vnášet do řízení nepřiměřené emoce a nekonstruktivní kritiku, jako jsme zažili v poslední době především z krajské úrovně od náměstka hejtmana pana Jana Tichého. V zájmu veřejnosti a všech zúčastněných je co nejobjektivnější posouzení všech skutečností, odborné a kvalifikované jednání, kterým by měli zástupci státní správy i samosprávy dokázat svoji profesionální úroveň a snahu po společné domluvě a co nejlepším řešení.

pěkný zbytek dne přeje

Jarmila Krebsová
tiskové oddělení


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist