Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Reakce náměstka Karla Bláhy na TZ ČSSD k procesu posuzování vlivů na životní prostředí záměru

13.01.2010  |  zdroj: MŽP  |  138× přečteno      vytisknout článek

Reakce náměstka Karla Bláhy na TZ ČSSD k procesu posuzování vlivů na životní prostředí záměru

Reakce náměstka ministra životního prostředí Karla Bláhy na včerejší tiskovou zprávu ČSSD k procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) záměru "Modernizace spalovny průmyslových odpadů, provozovna Pardubice":

ČSSD využívá zákonný proces EIA jako nástroj v politickém boji před blížícími se volbami. Tento postup považuji za bezprecedentní. Včerejší tisková zpráva ČSSD se snaží účelově nabourat proces EIA hned z několika důvodů, které chci tímto uvést na pravou míru.

ČSSD tvrdí, že MŽP nesplnilo zákonné lhůty pro zveřejnění zápisu z veřejného projednávání a kritizuje zápis za formální nedostatky.

Zápis ministerstvo pořídilo dle postupu daného zákonem 100/2001, §17, odstavce 5, ve kterém se uvádí: "Příslušný úřad pořizuje z veřejného projednání zápis obsahující zejména údaje o účasti a závěry z projednání a dále z něj pořizuje úplný těsnopisný nebo zvukový záznam." Jinými slovy zápis nemá reflektovat vše, co je ve zvukovém záznamu, od toho je zvukový záznam, ale má obsahovat základní údaje a závěry z projednání. Ministerstvo životního prostředí navíc záznam nad rámec zákona doplnilo o odpovědi na otázky, které obdrželo v písemné formě na veřejném projednání, a které tak nebyly na projednání zodpovězeny.  

Oficiální zápis, který přikládám k tomuto vyjádření, všechny tyto náležitosti splňuje.

Lhůtu pro pořízení zápisu určuje vyhláška ministerstva životního prostředí č. 457/2001, § 4, odstavec 5, ve které se uvádí: "Zápis z veřejného projednání pořizuje pověřená osoba nejpozději do 10 dnů od jeho ukončení." Zápis byl v této lhůtě pořízen a následně zveřejněn na stránkách informačního systému EIA.

ČSSD dále požaduje, aby byl proces EIA v případě "Modernizace spalovny průmyslových odpadů, provozovna Pardubice" zrušen. Za zákona 100/2001 vyplývá, že zrušení procesu EIA je možné pouze na základě žádosti investora o ukončení procesu EIA. Investor tak neučinil a proto ministerstvo tedy musí proces EIA dokončit.  

Hysterii, kterou ČSSD okolo celého procesu již od samého začátku vyvolává, považuji za účelové maření veškerých snah, které ministerstvo životního prostředí vynakládá, aby co nejvíce vyšlo vstříc všem dotčeným orgánům a veřejnosti.

I přes všechny snahy ČSSD zmařit proces posuzování vlivů na životní prostředí záměru "Modernizace spalovny průmyslových odpadů, provozovna Pardubice" považuji postup ministerstva za vstřícný vůči veřejnosti a objektivní dle zákona a jakékoliv výpady ze strany ČSSD a jejich potřeba zvyšovat si volební preference na něj nemá a nebude mít vliv.

Záměr je ministerstvem životního prostředí posuzován komplexně a objektivně a o tom jsem v pátek 8. ledna na schůzce osobně informoval náměstka hejtmana Pardubického kraje Jana Tichého. Stanovisko ministerstva životního prostředí bude vydáno v zákonem stanovené lhůtě, tedy do konce ledna 2010."

Karel Bláha, náměstek ministra životního prostředí


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: reakce náměstka Karla Bláhy na TZ ČSSD k procesu posuzování vlivů na životní prostředí záměru
Konečně se snad začne blýskat na lepší časy, až dosud byly všechny spalovny automaticky na indexu jako nepřítel životního prostředí, aniž si na ministerstvu uvědomovali, že tím životnímu prostředí škodí, protože likvidovat odpad řízeně a pod kontrolou je vždy lepší, než nadivoko na skládkách, kam se dával často odpady překategorizovaný za přinejmenším korupčních podmínek. V případě spalovny Rybitví šlo o technologii se spalováním čistírenských kalů, která je ve světě na postupu a zde byla aplikována se vším všudy v roce 1994. Spalovna přestala vyhovovat zpřísněným limitům, protože ji původní vlastník Synthesia nedostatečně udržoval. Nyní se stala především spekulačním subjektem volebních lídrů ODS a ČSSD, vyznamenává se v tom zejména náměstek hejtmana a pardubický primátor, oba se chtějí zviditelnit. Co budou říkat voličům, až spalovna pojede a bude plnit limity, nevím. nejspíš budou zase znova lhát buď o tom, že to jejich zásluha, nebo o tom, že provozovatel podvádí při měření.... což bude poplašná zpráva, stejně jako to, co pouštěli do medií až dosud přes sdružení Stop spalovně. Je zajímavé, že Policie ČR jejich vystoupení na veřejnosti a dále hysterii z toho vzniklou při projednávání na stadionu (došlo i k pokusu o napadení hodnotitele EIA) nevyhodnotila jako šíření poplašné zprávy ve smyslu trestního zákona. A jen pro zajímavost musím uvést, že zatímco firma AVE CZ je na pardubicku démonizována v souvislosti se spalovnou, nikomu nevadí, že podle umístění loga na dresu pardubických hokejistů (vzadu na pravém rameni) vydatně sponzoruje pardubický hokej....
vloženo: 20.01.2010 12:01     vložil: Jiří Klicpera Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist