Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Spalovna Chotíkov: krajský úřad porušil principy EIA

12.11.2010  |  478× přečteno      vytisknout článek

Úředníci znemožnili veřejné projednání a ohrozili možnost čerpání evropských fondů

Plzeňská pobočka sdružení Děti Země je zklamána rozhodnutím Krajského úřadu Plzeňského kraje, který se rozhodl záměr na výstavbu velkokapacitní spalovny odpadů v Chotíkově nepodrobit posuzování vlivů na životní prostředí a neprojednat tento záměr s veřejností (1). Podle Dětí Země je toto rozhodnutí vedeno patrně obavou, že by veřejnost mohla spalovnu odmítnout podobně, jako byl v loňském roce smeten plán na zprovoznění spalovny u Pardubic. Veřejnost se také postavila proti záměrům na výstavbu spaloven v Opatovicích nad Labem, v Mladé Boleslavi, v Kladně nebo v jihočeských Mydlovarech.

"Rozhodnutí nepodrobit řádnému posuzování vlivů záměr na zpracování skoro 100 tisíc tun odpadů považujeme za zcela iracionální, nezodpovědné a skandální. Obáváme se, že jde o první hmatatelný projev politického paktu mezi ČSSD a ODS o rozdělení moci a rozhodování o mnohamiliardových investicích ve městě Plzni a v Plzeňském kraji," konstatoval Martin Hyťha z plzeňské pobočky Dětí Země. Ta podala k oznámení záměru zásadní připomínky, podobně jako další tři občanská sdružení, Krajská hygienická stanice nebo téměř tisíc občanů.

"Setkal jsem se už s mnoha rozmanitými pokusy, jak u kontroverzních nebo mizerně připravených projektů obejít řádné posuzování vlivů na životní prostředí. Ale rozhodnutí úředníků vůbec záměr nepodrobit posuzování a neumožnit tak veřejné projednání záměru je tím nejhloupějším způsobem. Krajský úřad flagrantním způsobem porušil nejzákladnější principy dobré práxe procesu EIA," uvedl MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik.

"To, že o procesu rozhodovali úředníci kraje, který prosazení kontroverzního projektu spalovny aktivně prosazuje, ukazuje na možný konflikt zájmů. Že nebyly posouzeny možné varianty řešení odpadového hospodářství a byly ignorovány požadavky na srovnání možných alternativ z hlediska lokality, kapacity a technologie, vyvolává obavu, že miliardy z prostředků akciové společnosti vlastněné městem i případné subvence Evropské unie nebudou investovány ani účelně, ani hospodárně," varoval Šuta.

"Děti Země budou usilovat o to, aby byl záměr z hlediska vlivů na životní prostředí řádně posouzen, a to ve variantách, a dále, aby byl v rámci posuzování řádně projednán s veřejností. Pokud se tak nestane, vzniká zcela zbytečně riziko soudních žalob a drasticky se také snižuje naděje, aby projekt mohl být spolufinancován z prostředků Evropské unie. Řádné posouzení podobných záměrů z hlediska životního prostředí je totiž jednou ze základních podmínek pro čerpání z evropských fondů. Aniž si to možná krajští úředníci uvědomili, svým nekompetentním rozhodnutím vážně ohrozili šance na získání dotace," uzavřel Hyťha.

Poznámky:
(1) Krajský úřad dne 8.11.2010 zveřejnil závěr zjišťovacího řízení záměru Závod na energetické využití komunálního odpadu Chotíkov (ZEVO Chotíkov), ve kterém "dospěl (...) k závěru, že posuzovaný záměr nemá výzbamný vliv na životní prostředí a nebude posuzován podle zákona."
Celý dokument ke stažení včetně všech připomínek na stránce informačního systému EIA:
tomcat.cenia.cz

Kontakt:
Martin Hyťha, Děti Země, tel.: 606 104 784
MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik, tel.: 608 775 754


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist