Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Stát asi bude muset nakupovat pouze ekologicky šetrné vozy

12.03.2010  |  zdroj: ČTK  |  24× přečteno      vytisknout článek

Stát asi bude muset nakupovat pouze ekologicky šetrné vozy

Praha - Pokud bude stát a jakýkoli jiný veřejný zadavatel v budoucnu nakupovat nová auta, bude zřejmě muset v zadávacích podmínkách zohlednit jejich ekologickou šetrnost. Tuto povinnost navrhuje vložit do zákona o zadávání veřejných zakázek sněmovní výbor pro veřejnou správu. Za návrhem stojí ministerstvo pro místní rozvoj, které chce tímto způsobem zavést do českého práva evropskou směrnici ES o podpoře čistých a energeticky účinných silničních vozidel.

Poslanci by o návrhu měli rozhodnout už na své březnové schůzi, která začíná tento týden.

Zadavatel zakázky bude muset v zadání zakázky na na nákup aut stanovit zvláštní technické podmínky, které zohlední energetické a ekologické provozní dopady. Těmi má být nejen spotřeba, ale i emise CO2, oxidů dusíku, pevných částic a takzvaných nemetanových uhlovodíků. Nová podmínka se má týkat osobních i nákladních aut včetně autobusů a bude povinná. "Zadavatelé tedy budou muset v technických podmínkách veřejné zakázky upravit požadavky na specifikované ekologické a energetické dopady," potvrdil ČTK tiskový odbor ministerstva.

Jaké ekologické parametry budou muset nakupovaná vozidla splňovat, stanoví v budoucnu vyhláška. Tu vytvoří MMR ve spolupráci s ministerstvy vnitra a dopravy. Evropskou směrnici musí ČR přijmout do letošního 4. prosince, proto MMR zvolilo její včlenění do novely prostřednictvím pozměňovacího návrhu sněmovního výboru.

Stát a další veřejní zadavatelé by si měli také v případě zakázek s hodnotou nad půl miliardy a dobou trvání nad pět let vyžádat stanovisko ministerstva financí. Zadavatel bude muset například poskytnout rozbor dopadů zakázky na ekonomickou situaci zadavatele. Bez stanoviska MF nebude smlouva s dodavatelem platná.

Poslanci toho ale do zákona navrhli zařadit mnohem více. Například občanský demokrat Jaroslav Krupka chce, aby se veškerá výměna písemností mezi zadavatelem a dodavatelem odehrávala až na výjimky prostřednictvím datových schránek.

S dalšími návrhy přišli například zelení. Ti chtějí mimo jiné, aby zadavatelé zveřejňovali veškeré informace o výběrovém řízení na internetu. Uchazeči o zakázku by museli zadavatelům poskytovat údaje o svých majitelích nebo o zaměstnancích, kteří dříve u zadavatele zakázky pracovali a měli přitom pravomoc o zakázkách rozhodovat.

Sociální demokrat Jiří Petrů chtěl prostřednictvím této novely změnit zákon o dani z přidané hodnoty a snížit tak vyšší zdanění zaměstnaneckých výhod. Odbory kvůli vyšší DPH z benefitů hrozily stávkou. Sněmovna ale toto opatření již schválila minulý týden. Senát ho poté vetoval, a tak o něm budou poslanci hlasovat znova.

Poslanec ODS Libor Ježek navrhuje mimo jiné, aby zadavatelé nemohli slučovat předměty zakázek, které spolu ekonomicky nesouvisí, do jednoho zadání. Chce také, aby členové hodnotících komisích byli za svá doporučení odpovědní. Pokud by zanedbali své povinnosti stanovené zákonem, hrozila by jim až stotisícová pokuta.

Ministerstvo pro místní rozvoj sice uznává, že by to vedlo k větší průhlednosti zadávání zakázek, přesto s návrhem nesouhlasí. "Nejzásadnější potíž spatřujeme v té skutečnosti, že předmětem postihu člena komise je, že nepostupoval podle svých schopností a znalostí. Tato povinnost má pouze deklaratorní charakter a prokázání úmyslu člena komise nepostupovat podle svých schopností a znalostí je prakticky vyloučené a omezené patrně jen na výslovné přiznání člena komise," uvedl mluvčí MMR Martin Ayrer. Ustanovení by tak podle něj nemělo skutečné uplatnění.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist