Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Většina vozidel v Evropě má podhuštěné pneumatiky

28.08.2010  |  zdroj: Technik  |  75× přečteno      vytisknout článek

autoOsmdesát jedna procent (tedy, řečeno slovy s oblibou používanými reklamou "osm z deseti") motoristů jezdí na podhuštěných pneumatikách, ukazují výsledky bezpečnostních kontrol 52 400 vozů v 15 zemích EU v roce 2009.

Tento zlozvyk dokumentující nedostatečnou péči o pneumatiky vede nejen ke zvýšeným rizikům v silničním provozu, ale má i ryze praktické ekonomicky vyčíslitelné důsledky.

Konkrétně vede každý rok ke zbytečnému spálení čtyř miliard litrů paliva v hodnotě 5,2 miliardy eur a vypuštění 9,3 milionu tun nadbytečných emisí CO2, což v přepočtu znamená průměrné zvýšení emisí každého vozu na evropských silnicích o 3,47 g CO2/km, a tím výrazné zatížení pro životní prostředí. Celkové zvýšení nákladů včetně zvýšeného opotřebení a vyšší spotřeby paliva dosahuje částky 7,7 miliardy eur ročně

Kontroly varují

V roce 2009 provedla společnost Bridgestone v rámci osvětové kampaně "Přemýšlej, než vyjedeš", zahájené celosvětově v roce 2005, celkem 52 400 bezplatných kontrol bezpečnosti pneumatik v evropských nákupních střediscích a na veřejných parkovištích v různých zemích. Výsledky kampaně pořádané ve spolupráci mezi nadací FIA Foundation (Fédération Internationale de l'Automobile) a národními autokluby s cílem zvýšit bezpečnost silničního provozu nejsou rozhodně nijak potěšitelné.

Analýza výsledků těchto testů prokázala, že více než čtvrtina (26,5 %) motoristů jezdí na velmi podhuštěných pneumatikách (min. 0,5 baru pod hodnotou tlaku doporučovanou výrobcem automobilu), což znamená, že jezdí s výrazně vyšší spotřebou paliva kvůli nízkému tlaku vzduchu v pneumatikách. A 7,5 % vozidel, resp. jejich řidičů, jezdí dokonce na vyloženě nebezpečně podhuštěných pneumatikách (min. 0,75 baru pod doporučovanou hodnotou tlaku), čímž velmi ohrožují bezpečnost silničního provozu.

Téměř 17 % (16,6 %) používaných pneumatik bylo navíc opotřebováno pod úroveň minimální hloubky dezénu 1,6 mm vyžadované evropskou legislativou. Varovné je zejména zjištění, že téměř desetina (přibližně 9 %) kontrolovaných pneumatik vykazovala současně jak vážné opotřebení, tak i vážné podhuštění. řečeno slovy statistiky: 1 z 11 motoristů vážně ohrožuje bezpečnost silničního provozu jízdou na extrémně podhuštěných a opotřebovaných pneumatikách.

Méně tlaku, než má být, znamená více paliva

Výsledky naznačují, že mnozí motoristé nemají tušení o přirozeném procesu, v němž pneumatika časem ztrácí tlak vzduchu podobně jako nafukovací balón, a že jízda na nesprávně nahuštěných pneumatikách je nejen nebezpečná, ale způsobuje také plýtvání palivem a zvyšování emisí CO2, protože tlak vzduchu má velký vliv na valivý odpor pneumatiky, který je jedním z klíčových faktorů ovlivňujících velikost spotřeby paliva, a v závislosti na charakteru silnice a jízdním stylu představuje valivý odpor 18 až 26 % celkového jízdního odporu, který musí vozidlo překonávat. Vzhledem k tomu, že nízký tlak vzduchu v pneumatikách zvyšuje valivý odpor, projevuje se jízda s podhuštěnými pneumatikami bezprostředním zvýšením spotřeby paliva a emisí.

Z kontrolovaných pneumatik měla podle výsledků výzkumu 3 % o 50 % sníženou životnost v důsledku nízkého tlaku vzduchu, tzn. 28,2 milionu pneumatik na evropských silnicích má zkrácenou životnost v důsledku předčasného opotřebení.

Ohrožení bezpečnosti

Jízda na podhuštěných a opotřebovaných pneumatikách je také nebezpečná. V tomto případě se prudce zvyšuje riziko ztráty kontroly nad vozidlem a smyku. Podhuštění pneumatik má extrémně negativní vliv rovněž na životnost pneumatiky z důvodu nadměrného namáhání ramenní oblasti pneumatiky a tvorby tepla v místech ohybu bočních stěn. Motoristé jezdící s velmi nízkým tlakem v pneumatikách se mohou dříve nebo později dočkat nebezpečného defektu pneumatiky v důsledku působení výše uvedených faktorů.

Pneumatiky opotřebované pod legislativně stanovenou mez hloubky dezénu představují bezprostřední ohrožení bezpečnosti, protože vůz jedoucí na pneumatikách s hloubkou dezénu pod 1,6 mm je vystaven aquaplaningu již při rychlostech až o 40 % nižších než při jízdě na kvalitních pláštích.


Průzkum stavu pneumatik v Evropě

Rok počet zemí zkontrolováno

2005 10 8700 vozidel

2006 19 20 300 vozidel

2007 19 38 867 vozidel

2008 14 31 178 vozidel

2009 15 52 400 vozidel


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist