Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Tomáš Chalupa: ... výtky chápu, ale průmysl poplatky zvládne

15.03.2012  |  zdroj: HN  |  37× přečteno      vytisknout článek

Tomáš Chalupa: ... výtky chápu, ale průmysl poplatky zvládne

Pro šéfa resortu životního prostředí Tomáše Chalupu je debata kolem zákona o ovzduší největším politickým střetem jeho ministerské kariéry. Způsob, jakým sněmovna smetla návrh na zvýšení poplatků, však za osudovou prohru nepovažuje. "Pro mne je klíčové, že sněmovnou prošel celý ten zákon. A ten není jen o poplatcích," říká ministr.

HN: Přesto - jak hodnotíte podobu zákona, v níž opustil sněmovnu?

Poplatky jsou důležitou, ale jen jedinou složkou zákona o ovzduší. Z jeho změn ve sněmovně nadšený nejsem, ale jsem rád, že tam zůstaly poplatky za emise prachu, protože prach je u nás největší problém. Uvidíme, jak to dopadne v Senátu, tam je snaha v nějaké podobě poplatky do zákona vrátit. Ale problém není v tom, kolik je to peněz. Jde tu o princip, který říká: za emise se platí a je na jejich snížení tlak. Proto chceme růst poplatků. Všichni, kteří říkají, že to je likvidační zatížení pro průmysl, vědí, že to není pravda. Že částky za poplatky fatální nejsou.

HN: Nejsou ani malé. Podle vašeho návrhu by se poplatky zvýšily sedminásobně. Například ČEZ na nich odvádí 100 milionů ročně. Sedminásobek by už byl v jeho bilanci znát.

On by poplatek každé firmě nestoupl sedminásobně. Budou platit jiné emisní limity, bude platit povinnost využívat nejlepší možné technologie. Když nepočítáme poplatky v jednotkových, ale v objemových částkách, tak by ve skutečnosti stoupat neměly. Naopak by v celkovém objemu měly klesat.

HN: Firmy si stěžují, že se jim i bez poplatků v příštích letech nahromadí příliš mnoho nových povinností na snížení emisí. Vadí jim celková zátěž. Berete tyto argumenty?

Vždycky to bude s něčím kumulovat. Rozumím, že jsme v době, kdy ekonomická situace není jednoduchá, na druhou stranu poplatky jsou tradiční součást českého environmentálního práva, máme je už dvacet let. A to, že máme problém z hlediska ovzduší, konkrétně především prachu, je realita. Nemůžeme se tvářit, že problém neexistuje. Je pravda, že se v kvalitě ovzduší v mnoha ohledech dosáhlo zlepšení, což taky mimochodem znamená, že ještě před několika lety se na poplatcích vybíralo mnohem víc než teď. I tak myslím, že by v zákoně princip poplatků zůstat měl, jako motivace ke snižování emisí. Ale mohli bychom se bavit o tom, jestli je ta motivace dostatečná.

HN: Máte představu, jak motivaci firem ke snížení emisí dál posílit?

Debata nad motivací je část A, část B je trajektorie růstu poplatků. Nebavím se o jejich poklesu.

HN: Podle posledních zpráv ze Senátu to vypadá, že zákon projde v kompromisní podobě. Poplatky za emise prachu do roku 2016 zůstanou, pak se zvednou. Poplatky za emise síry a dusíku budou klesat, ale zůstanou zachovány. Je to dobré řešení?

Neumím odhadnout, jak to v Senátu dopadne, situace se pořád mění. Ale k poklesu poplatků by docházet nemělo.

HN: Překvapila vás razance, s níž se průmysl proti vládnímu návrhu zákona postavil?

Ne.

HN: Nepřekvapilo vás to, protože šel zákon proti zájmům tak vlivných firem, jako je ČEZ? A bohatých skupin, zběhlých v politickém lobbingu?

Nepřekvapuje mne to proto, protože vnímám, že v jednom čase přijde celá řada opatření - nejde jen o poplatky, ale také o emisní povolenky, o zpřísněné limity... To vše v součtu vyvolává tak ostrou debatu. Ale nemyslím, že výše poplatků je pro český průmysl likvidační, tak špatně na tom není. Vím, že ta přísnější opatření dopadají víc na sektor středních a menších firem než na podniky typu ČEZ. Proto jsme také navrhli zvýšení minimální částky, která se na poplatcích platí. A určitě povedeme další debaty, aby se dopady vyhnuly malým firmám, jejichž podíl na znečištění ovzduší není velký.

HN: Senátoři navrhují, aby polovina výtěžku z poplatků šla do rozpočtu krajů, kde se vybírají. Bylo by to na úkor Státního fondu životního prostředí. Souhlasíte s tím?

My jsme navrhli, aby 25 procent z poplatků šlo krajům, 65 procent Státnímu fondu životního prostředí a 10 procent Českému hydrometeorologickému ústavu, který emise monitoruje. To nám přijde dobré.

Vím, že se často oprávněně kritizuje, že se v minulosti z peněz z poplatků kupovaly věci, které s ovzduším nemají nic společného, třeba průzkumy nějakých občanských sdružení na Šumavě. Ale to není politika tohoto ministerstva a ani v minulosti to nebyl dominantní účel. Myslím, že rozumný ministr ty peníze bude vracet do věcí s ovzduším spojených. Například na dotace na výměnu kotlů v lokálních topeništích.

AUTOR: Zuzana Kubátová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau VeritasRENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist