Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Novela zákona o ochraně ovzduší - biopaliva

29.01.2016  |  zdroj: Verlag Dashöfer - www.enviprofi.cz  |  100× přečteno      vytisknout článek

biopalivaDne 1. ledna 2016 nabyl účinnosti zákon, kterým se mění zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony...

Spolu s novelou zákona o spotřebních daních je v tomto zákoně novelizován také zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů.

Tato novela zákona o ochraně ovzduší se týká pouze problematiky tzv. biopaliv. Cílem novely je nastavit systém plnění povinností a následné kontroly tak, aby byl v co nejvyšší míře minimalizován prostor pro podvody, ke kterým v současné době dochází v souvislosti se zneužíváním povinnosti náhrady fosilních paliv biopalivy. Tím by měla být odstraněna také související deformace trhu, která na trhu s biopalivy v současné době panuje.

Dle platného znění § 19 odst. 1 zákona o ochraně ovzduší je dodavatel pohonných hmot povinen přimíchat do jím uváděných pohonných hmot za kalendářní rok stanovené minimální množství biopaliv (4,1 % bioethanolu do motorového benzínu a 6 % bionafty do motorové nafty). V poslední letech se však dle informací Generálního ředitelství cel začaly v praxi vyskytovat problémy, kdy někteří neseriózní dodavatelé pohonných hmot porušují stanovené zásady přimíchávání biopaliv např. dvojím započítáváním téhož biopaliva (biopaliva započítávají, následně je vyvezou do jiného členského státu a zpětně je dovezou do České republiky pod jinou identitou a znovu je započítají do povinného přimíchávání). Další formou obcházení zákonné povinnosti, ke které v praxi dochází, je nepřimíchávání biopaliv do pohonných hmot v průběhu roku a ukončení činnosti dodavatele pohonných hmot ještě před koncem roku. Tím tito dodavatelé pohonných hmot získávají oproti ostatním neoprávněné konkurenční výhody, poškozují tržní prostředí a zároveň ohrožují plnění celostátní povinnosti České republiky zajistit minimální podíl energie z obnovitelných zdrojů v dopravě a ve snižování emisí skleníkových plynů. Celní úřad jako kontrolní orgán může zjistit porušení těchto povinností až po uplynutí ročního vykazovacího období, kdy však zajistit nápravu a uložit pokutu již není možné, neboť příslušný povinný subjekt již zanikl.

Obsah novely zákona o ochraně ovzduší:

  • Upřesňuje se, že do povinnosti přimíchávání biopaliv mohou být zohledněna pouze biopaliva, která byla na daňovém území ČR pro dopravní účely spotřebována a nebyla dosud do povinnosti přimíchávání biopaliv zohledněna.
  • Vkládají se nová ustanovení § 19a až 19e, která zavádějí povinnost přimíchávat určité minimální množství biopaliv za kalendářní čtvrtletí a stanoví zálohovou pokutu v případě nesplnění čtvrtletní povinnosti. Dodavatel pohonných hmot je tak nově povinen každé kalendářní čtvrtletí přimíchat minimálně 2,9 % bioethanolu do motorového benzínu a 4,2 % bionafty do motorové nafty. Podíl biopaliv odpovídá 70 % roční povinnosti. V případě nesplnění této čtvrtletní povinnosti zaplatí dodavatel pohonných hmot zálohovou pokutu ve výši 40 Kč za každý nedodaný litr biopaliva. V případě, že na konci roku splní roční povinnost, bude mu zálohová pokuta vrácena.
  • Ruší se § 19 odst. 2 zákona o ochraně ovzduší, který umožňoval započítávání podporovaných čistých a vysokoprocentních biopaliv do povinného přimíchávání biopaliv. Dle rozhodnutí Evropské komise by byla možnost započítávání podporovaných čistých a vysokoprocentních biopaliv do povinného přimíchávání biopaliv v rozporu s Pokyny pro státní podporu v oblasti životního prostředí a energetiky na období 2014-2020, které jsou závazné pro všechny státní podpory od 1. ledna 2016.


Autor: Mgr. Pavla Bejčková


Zdroj: Verlag Dashöfer - www.enviprofi.cz


Enviprofi Celý článek najdete v databázi odborných článků Enviprofi,
kterou provozuje společnost
Verlag Dashöfer, nakladatelství, spol. s r. o..

Více informací jak získat přístup do této databáze »»

Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist