Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Miliarda eur - německý účet za odvracení hrozby blackoutu

02.02.2016  |  50× přečteno      vytisknout článek

Miliarda eur - německý účet za odvracení hrozby blackoutu

Náklady na regulaci výkyvů v elektrické rozvodné síti a odvrácení hrozby blackoutu  vloni dosáhly v Německu historického maxima kolem jedné miliardy eur. Loňský mimořádně větrný rok tak znovu důrazně upozornil na palčivý problém německé Energiewende. Tím je tempo budování rozvodných sítí, které zaostává za výstavbou elektráren.

Největšího provozovatele přenosových soustav Tennet-Deutschland stálo vyrovnávání toků v rozvodných sítích přibližně 700 milionů eur - z toho starty a odstávky elektráren 225 milionů (2014 to bylo 74 milionů), využití síťové rezervy 152 milionů (2014 - 92 milionů) a nouzové odstávky větrných elektráren 329 milionů (2014 - 128 milionů). Druhý největší provozovatel 50 Hertz oznámil výdaje na stabilizaci sítí kolem 300 milionů eur. Tyto náklady se negativně promítnou i do vyúčtování elektřiny koncovým odběratelům. Poplatek za provoz sítí se má v případě standardní domácnosti zvednout v průměru asi o 6%, v některých regionech ale i podstatně více.

Zatímco větrné farmy v Severním a Baltském moři v loňském roce díky tlakovým nížím jako byly Felix nebo Elon trhaly rekordy ve výrobě elektřiny, z původně plánovaných 1876 km nových vedení vysokého napětí (zákon o rozšíření sítí EnLAG, 2009) bylo podle údajů Spolkové agentury pro sítě v roce 2015 dokončeno pouhých 558 km.

Německo vloni vykázalo i zdánlivý rekordní boom v budování nových větrných elektráren. V roce 2015 bylo podle zprávy DeutscheWindGuard připojeno k síti 546 offshore větrných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 2 282 MW a k 31. prosinci vyrábělo elektřinu v Severním a Baltském moři 792 větrníků s celkovým instalovaným výkonem 3 295 MW. Některé vloni připojené elektrárny ale byly vybudovány už v předchozích letech, jenže nemohly být kvůli chybějícímu připojení k sítím uvedeny do provozu. Nyní na připojení čeká dalších 41 větrníků (246 MW instalovaného výkonu) a pro výstavbu v roce 2016 je připraveno 122 základen.

Zlepšení situace se nedá očekávat ani v nejbližších letech. Distribuci větrné elektřiny ze severu a východu na jih Německa mají zajišťovat tři hlavní trasy v celkové délce 2 800 km. Realizaci dvou z nich, vysokonapěťových dálnic SuedLink a Südost, zablokoval bavorský ministerský předseda Horst Seehofer. K dohodě došlo teprve po rozhodnutí na spolkové úrovni, že namísto stožárů budou vedeny až z 80% podzemními kabely. Dalších 2 900 km německého vysokonapěťového vedení čeká na optimalizaci. Nový termín dokončení projektu je čtyři roky, náklady se zvýší odhadem o tři až osm miliard eur.

Podle předběžné statistiky AG Energiebilanzen se v roce 2015 německé offshore větrné farmy podílely na brutto výrobě elektřiny z 1,3%. To je 8,1 TWh z celkové produkce 647,1 TWh. V plánu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů EEG (Erneuerbare-Energien-Gesetz 2016) je cílem pro rok 2025 instalovaný výkon větrníků na moři 11 000 MW, což odpovídá navyšování o necelých 700 MW ročně.


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Miliarda eur - německý účet za odvracení hrozby blackoutu
Takto to dopada, když se na energetiku hledí jen z úhlu ekonomického a staví se jen zdroje, které jsou v současné době výhodné (i když jak je to v případě obnovitelných zdrojů jen úměle). Němci opustili stabilní jadernou energetiku a pustili se do tohoto pokusu, který se jim už začíná nevyplácet. Moc doufám, že jednou nedopadneme stejně, sice by to u nás nebylo tak najednou, ale v případě, že neschválíme výstavbu nových jaderných zdrojů, tak takto dopadneme. Jaderná elektrárna je velký, náročný a rozsáhlý projekt. Výběrové řízení už jednou u nás zklamalo a myslím, že pro projekt takového rozsahu to v Evpropských podmínkách ani jinak dopadnout nemůže. Z tradičních dodavatelů, ze kterých bychom vybírali (tedy Areva, Westinghouse a Rosatom), dnes stejně má smysl jen Rosatom, protože má mnohem širší zkušenosti, naše firmy jsou s ním mnohem lépe spojeny a jeho projekty nekončí ekonomickými katastrofami jak je tomu u Arevy a částečně i u Westinghouse (viz projekty reaktorů EPR ve Francii a Finsku). Nejrozumnější cesta se mi tak jeví rozumně se dohodnout s Rosatom s patřičným důrazem na vysokou lokalizaci zakázek pro naše firmy. Ostatně, takto byly postaveny i Dukovany a Temelín a obě elektrárny už svoje kvality prokázaly.
vloženo: 14.02.2016 11:28     vložil: J.M. Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist