Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

TECHAGRO 2010: Mezinárodní zkušenosti s využitím biomasy

10.03.2010  |  124× přečteno      vytisknout článek

logo techagroNadcházející ročník mezinárodního veletrhu zemědělské techniky TECHAGRO přinese mimořádně zajímavý odborný program. Téma využití biomasy z lesnické a zemědělské produkce zde budou diskutovat nejen odborníci z ČR, ale také z okolních států.

Modelové příklady a možnosti financování budou inspirací jak pro zemědělce, vlastníky lesů, tak pro podnikatele a zástupce státní správy.

Bohaté zkušenosti s využitím biomasy mají například v sousedním Rakousku a Německu. Model energeticky soběstačného regionu je zde výsledkem mnoholeté praxe soukromých subjektů, které pro financování projektů využívají zdrojů z evropských fondů i podnikatelských investic. "Právě životaschopnost jednotlivých projektů s ekonomickou provázaností soukromého a veřejného sektoru bude inspirativní pro návštěvníky i vystavovatele veletrhů TECHAGRO a SILVA REGINA", uvedl Stanislav Václavek, garant doprovodného programu Biomasa za lesnickou část. "Jedním z konzultačních témat bude například regionální využití dendromasy pro výrobu tepla", dodal.
Zatímco v lesnické části půjde zejména o spalování štěpky a pelet, část zemědělská se dotkne jak aerobního, tak anaerobního zpracování fytomasy a bioodpadů. Zbytky z rostlinné a živočišné výroby biologicky rozložitelné odpady, kompostování i cílené pěstování fytomasy pro energetické účely, to vše zazní na jarním komplexu veletrhů v Brně. I zemědělská část nabídne srovnání zkušeností z Česka, Slovenska, Rakouska a Německa. "Regionální zaměření i propojení zemědělské a lesnické části nabídne širší úhel pohledu na celkovou problematiku biomasy. Zároveň nabídne přímé možnosti mezinárodní spolupráce", řekl k programu Josef Šrefl, jeden z odborných garantů za sekci zemědělství.

Mezinárodní konzultace na téma energetická soběstačnost regionu

Odborný program věnovaný biomase bude zahájen v pondělí 22. března, tedy druhý den veletrhu. Úvodní mezinárodní diskusní fórum se zaměří na energetickou soběstačnost regionu s využitím biomasy. Na programu bude řada mimořádných přednášek a modelových příkladů. Diskutovat se bude např. na téma zdroje dendromasy pro energetické účely, aktuální hodnocení a vývoj regionálních projektů, systém jejich podpory a jejich hlavní limitující faktory. Porovnání cen tepla a ostatních energií i porovnání malých a velkých kotelen doplní příkladová studie provozu regionální kotelny.

V zemědělské části se diskuse dotkne využití bioplynových stanic i pěstování fytomasy pro energetické účely. Důležitým tématem bude také životaschopnost projektů a jejich kladná ekonomika. Své cenné zkušenosti předají například odborníci z německé koordinační kanceláře pro obnovitelné zdroje C.A.R.M.E.N. Řešení pro zpracování biomasy v zemědělství i lesnictví nabídne také spolupracující rakouská konzultační firma AGRAR Plus, zaměřená na podporu projektů věnovaných bioenergiím, obnovitelným surovinám a rozvoji venkova. Další přednáškové dny budou věnovány prezentacím jednotlivých firem a ve středu 24. března bude na programu oblíbené téma - projekty podpory, dotace a ekonomika. Jde o společný program zemědělské a lesnické sekce. Po celou budou také probíhat na volné ploše praktické ukázky zpracování biomasy.

Biomasa v centru dění

Přednáškové sály tematicky rozdělené na lesnický a zemědělský najdou návštěvníci veletrhů přímo v pavilonu P, v samotném centru dění. Zde také budou expozice desítek firem zaměřených na biomasu a její zpracování. O prezentaci tohoto oboru je mezi vystavovateli zájem a počet firem se rok do roku zvyšuje.
Biomasa bude součástí komplexu tří veletrhů, které proběhnou na brněnském výstavišti ve dnech 21. až 25. března 2010. Jde o 11. mezinárodní veletrh zemědělské techniky TECHAGRO, 11. mezinárodní lesnický a myslivecký veletrh SILVA REGINA a 10. mezinárodní veterinární veletrh ANIMAL VETEX. Minulého ročníku v roce 2008 se zúčastnilo 758 vystavovatelů ze 20 zemí a trojlístek veletrhů navštívilo více než 93.000 návštěvníků z 51 zemí.

Zdroj: www.bvv.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist