Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Recyklace televizorů a monitorů v Česku ušetřila 298 tisíc MWh elektřiny

17.06.2010  |  209× přečteno      vytisknout článek

Recyklace televizorů a monitorů v Česku ušetřila 298 tisíc MWh elektřiny

Třídění a recyklace televizí a monitorů, které v České republice probíhá už pět let, pomohlo uspořit 298 276 MWh elektřiny, což představuje roční spotřebu všech domácnostní Královéhradeckého kraje.

"Studie LCA (Life Cycle Assessment) hodnotí sběr televizorů a počítačových monitorů, dopravu a zpracování až do okamžiku finální recyklace jednotlivých součástí vyřazených spotřebičů do nového produktu nebo k jejich konečnému zneškodnění. Pro každou součást jsme vyčíslili dopady na životní prostředí. Výsledně pak prezentujeme zjištěnou spotřebu energie, surovin a vody, množství emisí škodlivých plynů a produkci odpadu," vysvětlila princip studie její autorka Marie Tichá.

Nezisková společnost Asekol, která zpětný odběr televizí, monitorů a dalších elektrozařízení zajišťuje, chtěla analýzou LCA zjistit, jaké dopady na životní prostředí tato recyklace má. Analýza zjistila, že zpětný odběr jedné televize uspoří tolik energie, kolik spotřebuje žárovka za čtyři měsíce nepřetržitého svícení, tolik ropy, kolik potřebuje osobní automobil na 22 kilometrů jízdy nebo stejné množství vody jako deset sprchování.          

Za pět let zpětného odběru se v Česku už zrecyklovalo celkem 1 302 222 televizí a 694 238 monitorů. Celková úspora energií se tak podle Asekolu rovná 298 276 MWh elektřiny nebo například 7 690 tunám uhlí. Parní lokomotiva by s takovým množstvím objela celý svět hned pětkrát. Recyklací se také získají dále využitelné primární suroviny, které by jinak bylo nutné získat těžbou. Jejich hmotnost se podle analýzy rovná váze Eiffelovy věže. Využití recyklovaných materiálů také ušetřilo až 1,5 miliardy metrů krychlových vody, což je například denní spotřeba obyvatel města Brna. 

"Třídění a recyklace jsou obecně považovány za činnosti příznivé pro životní prostředí a za jednu z hlavních cest k udržitelnému rozvoji. Nyní jsme schopni přínos zpětného odběru vyčíslit konkrétně. Díky sběru a recyklaci elektrozařízení dochází k významnému snížení emisí skleníkových plynů a zvýšení úspor energie a surovin," prohlásil jednatel společnosti Asekol Jan Vrba.      

Asekol je nezisková společnost, která provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. Má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s 3 950 městy a obcemi a 3 390 opravnami a prodejnami elektro. Další tisíce sběrných míst vznikly instalací různých druhů kontejnerů na drobná elektrozařízení. S deseti tisíci sběrnými místy tvoří Asekol nejhustší sběrnou síť vysloužilých elektrospotřebičů ze všech kolektivních systémů v Česku. V roce 2009 Asekol od každého občana ČR vybral průměrně 1,65 kilogramu elektroodpadu.

Zdroj: ASEKOL


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist