Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Mluvme o plynu zcela bez obalu

21.07.2010  |  zdroj: HN  |  70× přečteno      vytisknout článek

Mluvme o plynu zcela bez obalu

Úroveň komfortu, mobility a osobní volnosti dosažitelná ve vyspělých ekonomikách světa je z velké části zajištěna kvalitou výroby a distribuce energie. Vědce a politické lídry však znepokojují předpovědi vzrůstající globální teploty v důsledku dramatického růstu spotřeby energie. Abychom tyto problémy překonali, navrhují se rozsáhlé změny způsobů, jakými civilizace využívá energetické zdroje. Co to znamená pro různé energetické zdroje? Který z nich projde environmentálním testem budoucnosti? Jsme přesvědčeni, že zemní plyn bude jedním z nich, ale pouze tehdy, pokud se my v plynárenském průmyslu plně přihlásíme k uhlíkovému managementu a budeme o plynu nahlas mluvit.

Slunci a větru neporučíme

Zemní plyn by měl být středem zájmu všech strategií ke snížení uhlíkových emisí, protože jde o ekologické palivo dneška i budoucnosti. Je načase ohlásit konec éry, kdy byl zemní plyn vnímán pouze jako "jedno z dalších" tradičních fosilních paliv, které údajně spíše překáží než pomáhá v boji proti globálnímu oteplování. Zemní plyn je jednoznačně ekologičtější než ropa nebo uhlí. Spalování plynu namísto ropy snižuje emise CO2 o 20 % a pokud se plyn používá místo uhlí, pak dokonce o 50 - 60 %. Zvýšení podílu plynu v energetickém mixu EU o jediné procento sníží emise CO2 o tři procenta.

Samozřejmě, že důležitou úlohu při budování nízkouhlíkového energetického mixu hrají obnovitelné zdroje a jaderná energie. Ale jakkoli je vývoj budoucích obnovitelných technologií slibný, zemní plyn nabízí nejlepší dostupné řešení. Některé obnovitelné technologie mají stále daleko k ekonomické a environmentální efektivitě a potřebují značnou podporu, což má negativní dopad na konečného spotřebitele. Také tu zůstává otazník nad jejich spolehlivostí, pokud nemůžeme ovlivnit kde svítí slunce a fouká vítr a pokud slunce nesvítí tak, aby pokrylo spotřebu v energetických špičkách.

U jaderných elektráren jsou tu stále okolnosti jejich bezpečnosti a navíc každý v západním světě ví, že výstavba jaderné elektrárny může klidně být projektem na desetiletí, nikoli na roky. Naproti tomu výstavba elektráren s moderním plynovým kombinovaným cyklem netrvá dlouho, tyto bloky jsou vysoce spolehlivé a poskytují čistou energii za konkurenceschopnou cenu. Plynárenský průmysl tak nabízí přesvědčivou odpověď na otázku, jak dostát vysokým závazkům na snížení uhlíkových emisí. A to vše s jistotou, kterou nenabízí žádné jiné palivo nebo technologie, a už vůbec ne se stejnými náklady.

Racionálně, šetrně a bez ideologie

Evropská unie zatím učinila jen malý pokrok ke svému cíli snížit do roku 2020 emise CO2 o 20 %, a to i přes zavedení obchodování s emisními povolenkami a podporu řady obnovitelných zdrojů energie. Přitom náhrada každého druhého uhelného bloku moderní plynovou turbínou by sama o sobě zajistila splnění téměř poloviny evropského emisního závazku. Ovšem k jeho splnění je nutná změna přístupu. Vlády zemí EU by musely přijít se speciální politikou a - což je důležitější - s nezatíženým pohledem na plyn.

V poslední době se hojně hovoří o těžbě plynu z břidlic. Ten může nabídnout ohromné příležitosti pro plynárenství i naše ekonomiky. Rozvoj těžby plynu z nekonvenčních zdrojů by mohl podpořit roli plynu v globálním energetickém mixu a plyn by se mohl stát primárním zdrojem pro výrobu elektřiny a dopravu. Tento plyn by také mohl pomoci vyvrátit evropské ideologicky motivované obavy ze spoléhání na ruský plyn. Aby mohl plyn z břidlic pomoci ochraně životního prostředí, musí se získávat šetrně a ekologicky nezávadným způsobem. To platí zejména pro Evropu, která je hustěji zalidněná než USA a má přísnější environmentální standardy.

Obávám se, že bez silné a účinné obhajoby ve prospěch plynárenství, vlády samy o sobě nenajdou optimální a finančně dostupné řešení těchto klíčových problémů. Proto chce Gazprom být vedoucím architektem této energetické strategie pro čistou budoucnost, a to jako ideový, tržní a technologický lídr a současně jako mezinárodní dodavatel energie.


Autor: Alexandr Medveděv
Autor je generálním ředitelem Gazprom Export a místopředsedou řídícího výboru Gazprom


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist