Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Šéf Plzeňské teplárenské: Biomasa má smysl. Slunce a vítr ne

23.07.2010  |  zdroj: Podniky a trhy  |  393× přečteno      vytisknout článek

JE TO PODVOD STOLETÍ. Alespoň to tvrdí o zeleném byznysu Tomáš Drápela, šéf Plzeňské teplárenské. Je to finančně výhodné, ale s tržním hospodářstvím to nemá nic společného, říká.

Když společnost Plzeňská teplárenská, největší dodavatel tepla v regionu, na konci května zprovoznila výkonem největší kotel na biomasu v tuzemsku, plácali ekologové a politici jejího ředitele Tomáše Drápelu po ramenou. Přesně takhle nějak má prý vypadat správný zelený byznys: v kotli zmizí tuny obnovitelné dřevní štěpky, které nahradí tuny neobnovitelného hnědého uhlí.

Vydělají na tom ti, co větve, kůru a další "přebytky" z lesa do teplárny dovezou. Vydělá na tom teplárna, která utrží za takto vyrobenou jednu megawatthodinu elektřiny přes tři tisíce korun, tedy až trojnásobek běžné tržní ceny. A vydělají na tom částečně i odběratelé tepla. Teplo totiž může teplárna dodávat Plzeňanům za výhodné ceny i díky ziskům z "přidružené" výroby elektřiny, na které se spalování biomasy podílí stále větším dílem.

Přitom podle osmačtyřicetiletého Drápely, duchovního otce projektu a muže, který po létech příprav prosadil tuhle bezmála miliardovou investici do finále, nemá tohle s faktickou ekologií zas tolik společného. "Celý takzvaný zelený byznys, hlavně vítr a sluníčko, je jeden velký podvod století," vypálí bez váhání šéf firmy, která ze sta procent patří městu a loni při tržbě přes dvě miliardy korun vydělala radnici půl miliardy čistého.

Zmíněný podvod vzniká podle něj samotným základem podpory využití obnovitelných zdrojů. Jde o byznys, který může fungovat jen díky legislativně garantovaným výkupním cenám za zelenou elektřinu a nemá s tržním hospodařením nic společného. "Z naší strany jde především o částečnou náhradu uhlí do budoucích let. Biomasa je ale třikrát dražší než uhlí, a tak by investice bez státem garantovaných výkupních cen elektrické energie byla ekonomickým nesmyslem. Částečně se tak dá v teplárenství řešit problém s potenciálním nedostatkem uhlí," vysvětluje šéf Plzeňské teplárenské.

Elektřině z větru, slunce neporučíte

Firma začala se spalováním biomasy už před lety. V roce 2004 nahradila biomasa - především dřevní štěpka - v kotli kogenerační jednotky na 30 tisíc tun z roční spotřeby 650 tisíc tun uhlí. Až do letoška spalovala teplárna štěpku společně s uhlím. Nový kotel, který spaluje pouze štěpku, od ale zvedne spotřebu biomasy o tolik, že musela teplárna nasmlouvat dvacet dodavatelů z celých západních Čech. Do tří let by mohla štěpka nahradit celou polovinu původní spotřeby uhlí.

"Elektřinu z větru nebo slunce nemůžete podle potřeby regulovat. Kotel na dřevní štěpku ano. Proto je tohle palivo ještě společně s odpady jedinou z alternativ, které má smysl využívat," tvrdí Drápela a ještě si přisadí: "Já bych měl být teoreticky propagátor zelené energie. Jenže to bych nesměl pracovat v energetice, o které po patnácti letech v oboru snad něco vím."

Ale ne každý má na zelený byznys tak radikální názor. "Určitá podpora pro využití obnovitelných zdrojů má smysl. A Plzeňská teplárenská zkrátka využívá možností, jaké dává naše legislativa," komentuje situaci expert Teplárenského sdružení Pavel Kaufmann. Samostatné spalování dřevní štěpky už funguje i třeba v hodonínské teplárně ČEZ, Dalkia má zelený kotel v Krnově, nové projekty tohoto typu vznikají v Náchodě, Dvoře Králové nebo Poříčí.

Kaufmann ale upozorňuje na jedno riziko. Už nynější instalované výkony pro výrobu zelené elektřiny spotřebovávají dvě třetiny z 1,6 milionu tun štěpky, která je podle odhadu Lesů České republiky i konzultační firmy Invicta Bohemica v tuzemských lesích k dispozici. A zbylou třetinu spotřebují kotle, které se připravují pro nejbližší dva roky. "Státní subvence jsou tak lákavé, že se na výrobu elektřiny z biomasy chystají i firmy s novými projekty klasických kondenzačních elektráren. To začíná zavánět nekontrolovaným rozmachem, jaký vidíme teď se všemi důsledky u fotovoltaických zdrojů," připomíná Kaufmann.

Hrozí nekontrolovaný rozmach biomasy

Před nekontrolovaným využívání biomasy v klasických elektrárnách varují i další experti a instituce. Například Ústav pro hospodářskou úpravu lesů, který společně s dalšími institucemi, neziskovkami i podnikatelskými svazy pracuje na takzvaném Národním lesnickém programu. Tedy systému doporučení v péči o lesy, určeného především pro ministerstva zemědělství a životního prostředí.

"V uvážlivém množství lze mluvit o dřevní štěpce z lesů jako o obnovitelném zdroji při zachování principů trvale udržitelného hospodaření," říká Martin Nikl z brněnské pobočky Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů. Dřevní štěpka by ale podle něj měla být spíše doplňkovým zdrojem pro lokální výrobu tepla a pro čisté spalování. "Ne pro společné spalování s uhlím. Účinnost při spalování v teplárnách a při kogenerační výrobě tepla a elektřiny je totiž mnohem vyšší než při spalování štěpky v elektrárnách," vysvětluje Nikl.

Drápelovu názoru, že zelený byznys je jeden velký podvod, který může fungovat jen díky státní podpoře, oponují podle očekávání ekologové. "Každé subvence znamenají určité riziko. Ale jsou potřebné pro dočasné překonání tržních bariér," myslí si ekolog a člen Rady pro chemickou bezpečnost při ministerstvu životního prostředí Miroslav Šuta. Příkladem kratší "dočasnosti" jsou podle něj bioplynové stanice, které také využívají biomasu a přitom už leckde fungují v tržních podmínkách. "Na druhé straně - extrémním příkladem, kdy státní podpora je až zbytečně dlouhá, jsou sluneční elektrárny. No a spalování dřevní štěpky v teplárnách je podle mne v té konkurenceschopnosti někde mezi oběma póly," soudí Šuta.

AUTOR: Miroslav Petr
AUTOR-WEB: www.ihned.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Šéf Plzeňské teplárenské: Biomasa má smysl. Slunce a vítr ne
Myslím, že se můžeme pane Drápelo shodnout v tom, že OZE je jeden velký podvod zvláště v podobě, v jaké je provozován a i podporován a to včetně Vašeho kotle na biomasu, protože i tady je nasnadě říci, že každý dobrý skutek je zneužit a tak tomu je i v tomto případě. Poctivější by bylo říci, že OZE budou do budoucna nutností, včetně slunce a větru, jen by bylo vhodné vždy lépe určovat lokality, ve kterých je vhodné ten či onen zdroj využít. To vše ale nelze bez energetické koncepce státu, která zde chybí a nejen zde, ale téměř v celé Evropě. Dále by bylo poctivé říci, že struktura zdrojů energie by měla mít jeden neopomenutelný obnovitelný zdroj a tím je jaderná energie a to nejen v podobě výroby elektřiny, ale i tepla a potom ještě jeden zdroj a to je voda, která je zatím jediným použitelným zdrojem akumulace elektřiny ve velkém - přečerpávací vodní elektrárny. Potom možná ani ten vítr, ani slunce není zanedbatelné. Co Vy na to pane generální řediteli sice s praxí, ale ....? Myslím, že bychom o tomto tématu mohli dlouze diskutovat a nemyslím si, že bych o této problematice věděl méně než Vy, alespoň pokud mohu soudit z Vašeho vyjádření, pokud ovšem není, jako mnoho jiných, Vaše vyjádření zkresleno novinářskými senzacechtivými hlupáky.
vloženo: 20.09.2010 23:36     vložil: Josef Novák Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist