Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Města proti klimatické změně

11.10.2011  |  93× přečteno      vytisknout článek

paktVíce než polovina emisí skleníkových plynů je v Evropě vyprodukována na místní úrovni ve městech a obcích, v nichž žije a pracuje více než 70 % obyvatel a je zde spotřebováno přibližně 75 % energie...

Proto je iniciativa "Pakt starostů a primátorů" (Covenant of Mayors) zaměřena právě na místní samosprávy. Pakt starostů a primátorů vznikl s podporou Evropské komise a jeho hlavním cílem je pomáhat municipalitám s realizací jejich vlastních politik ochrany klimatu, zejména s úsporami v oblasti hospodaření s energií.
Výhodou zapojení do Paktu není jen snížení emisí, ale také snížení energetické náročnosti a možnost čerpání z fondů určených pro investice do oblastí udržitelné energetiky. Neméně důležitá je dobrá pověst obce či města, které dbá na životní prostředí svých občanů.

starostové

 V současné době se k Paktu starostů a primátorů připojilo již více než 1900 měst z celé Evropy. Město Jeseník, které se k Paktu starostů a primátorů připojilo v roce 2010, k tomu uvádí: "Kvalita životního prostředí v našem městě je mimořádná a chceme ji dále zlepšovat. Další faktor je zajištění energetické bezpečnosti a alespoň částečné soběstačnosti města. Proto také plánujeme vybudovat energetický zdroj na biomasu."
Pakt starostů a primátorů - příležitost pro česká města
Právě v Jeseníku se bude konat 18. 10. 2011 konference "Pakt starostů a primátorů - příležitost pro česká města". Konference s totožným programem následně proběhne 20. 10. 2011 i v Litoměřicích. řečníkObě konference mají za cíl podpořit opatření, při kterých by klimatická politika přinášela veřejné správě čistý zisk zejména v oblasti energetické účinnosti, vyššího využívání obnovitelných zdrojů energie a v oblasti energetického managementu. Za účasti odborníků proběhne diskuse o konkrétních možnostech úspor energie v českých městech a obcích. Jedním z témat konferencí je i financování projektů v programovém období 2014-2020.

"Jaký skutečně máme vliv na produkci skleníkových plynů a co vlastně víme o CO2 ukáže názorně Michael Londesborough v rámci své prezentace na 2 konferencích v říjnu v Jeseníku a Litoměřicích"

Konference je určena nejen zástupcům měst a obcí, na své si přijdou i účastníci z oblasti energetických služeb, z finančních institucí a z řad odborné veřejnosti. V programu konferencí je i vystoupení Dr. Michaela Londesborougha, Ph.D. (vědec, moderátor pořadu PORT České televize), který přiblíží historii vzniku antropogenního CO2 a prostřednictvím své show plné experimentů bude demonstrovat souvislost mezi lidskou činností a současnými klimatickými změnami.

 
Zájemci o konferenci "Pakt starostů a primátorů - příležitost pro česká města" naleznou podrobné informace na webových stránkách konference: www.pakt-starostu.cz .

Na úsporách energie vydělají všichni
V oblasti úspor energie je stále co zlepšovat. Pouze několik českých měst má například vytvořenu pozici odpovědnou za hospodaření s energií (energetického manažera). Úspory energie často končí zateplením budov, aniž by dále byla vyhodnocována a optimalizována spotřeba energie (energetický management). Stává se tak, že není dosahováno úspor, ke kterým se město zavázalo při žádosti o dotaci a situaci tak musí dodatečně řešit. Se zaváděním energetického managementu a tvorbou městských energetických plánů pomáhá městům také společnost PORSENNA o.p.s., vítanou pomůckou může být i webová stránka www.energetickymanagement.cz
Evropská rada před rokem stanovila pro nové programové období (2014 - 2020) 5 hlavních cílů, z nichž jedním je energetický cíl vyjádřený známou zkratkou 20-20-20. Je tak velmi pravděpodobné, že města, která si v současnosti stanovují cíle v úsporách energie a ve využívání obnovitelných zdrojů budou mít k dispozici i jisté finanční zdroje pro realizaci konkrétních projektů. Na evropské úrovni již nyní Pakt starostů a primátorů představuje vlivnou sílu a má také podporu Výboru regionů a je tak velmi pravděpodobné, že bude mít i vliv na tvorbu podmínek financování v příštím období.    


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist