Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nezávislá energie je levnější

22.02.2012  |  67× přečteno      vytisknout článek

Nezávislá energie je levnější

Nezávislé energetické zdroje tvoří zhruba 12 procent instalovaného výkonu a mohou pokrýt až 10 procent celkové tuzemské spotřeby. Malé elektrárny by mohly napájet levnější elektřinou až milion domácností.

Elektřina z nezávislých decentralizovaných zdrojů energie - solárních, bioplynových, vodních či větrných elektráren - začíná konkurovat energetickým gigantům. Této energie je dostatek a její silová složka je oproti konvenční elektřině z uhlí a atomu levnější až o 25 %. Pro běžnou spotřebu je ale zatím využito jen 60 % této energie.

Firmy, které se specializují na obchodování s "nezávislou" elektřinou, proto zaznamenávají výrazný růst klientely. "Současné malé energetické zdroje mohou teoreticky pokrýt energetickou spotřebu více než jednoho milionu domácností. Je zde proto značný obchodní potenciál," říká Jan Palaščák, generální ředitel akciové společnosti Amper Market, která patří mezi první tuzemské obchodníky s elektřinou vyrobenou zejména z obnovitelných zdrojů energie.

Velký zájem je nejen ze strany odběratelů, tedy firem a domácností, ale i dodavatelů, vlastníků malých energetických zdrojů. Od zahájení prodeje letos v červenci Market registruje (vyjma domácností) zhruba 400 nových odběrných míst z řad podniků a municipalit. "Každý týden uzavíráme desítky nových smluv s podnikateli a přecházejí k nám i domácnosti. Náš plán pro rok 2012 je prodat 100 000 MWh silové elektřiny," říká Palaščák.

Využívá se zatím jen 60 procent zdrojů

V Česku je zatím k dispozici instalovaný výkon zhruba 2837 MWp z nezávislých energetických zdrojů, které mohou prodávat energii přímo obchodníkům mimo energetické burzy. Celkem tvoří zhruba 12 procent instalovaného výkonu.

Možnosti přímého prodeje ale zatím využívají jen některé elektrárny. Potenciál nezávislých zdrojů je proto naplněn jen z části. Podle Palaščáka je na trhu využito jen asi 60 procent zdrojů.

Nezávislá elektřina je levnější

Silová elektřina z nezávislých zdrojů je přitom výrazně levnější, a to až o 25 procent. Je ale spojena s většími náklady a pracností na zobchodování. "Trhy si tuto elektřinu, která většinou pochází z nestabilních zelených zdrojů, osahávají a ceny se u nich teprve utvářejí. Elektřina z těchto zdrojů je proto obchodována na trhu se silovou elektřinou pouze z části. Je to dáno i nevyhovující legislativou, jejíž změna je však již nyní projednávána zákonodárci," uvádí Palaščák. Podíl nezávislých zdrojů v českém energetickém mixu však bude v horizontu 5­-10 let pravděpodobně stagnovat v důsledku současných legislativních změn a připravované energetické koncepce. "Není rozumné prosazovat zaslepenou podporu obnovitelných zdrojů, ale podporovat rozvoj malých energetických zdrojů, například kogeneračních jednotek či bioplynových stanic. Pro spotřebitele je výhodnější mít více malých nezávislých zdrojů než méně velkých, které jen nahrávají monopolům," uvádí Palašč ák.

Pro zákazníky je energie z nezávislých zdrojů velmi výhodná. Mohou nakupovat "českou elektřinu" za tuzemské nižší ceny, nikoli za vyšší "německé" ceny, jako tomu je v případě konvenční energie z uhlí a atomu. Nákupem energií přes burzu totiž podle Palaščáka dochází ke zbytečnému zdražení, protože se bere v potaz vyšší evropská cena, za kterou by elektřina mohla být prodána v sousedních zemích. Malí obchodníci s energií mohou nabídnout nižší ceny také díky tomu, že si neúčtují tak vysoké marže jako velcí hráči.

ZDROJ: FINANČNÍ MANAGEMENT


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist