Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

PARLAMENT OMEZIL ROZVOJ ČISTÉ ENERGETIKY, ALE PODPOŘIL ALTERNATIVU K PROLOMENÍ LIMITŮ

10.05.2012  |  73× přečteno      vytisknout článek

PARLAMENT OMEZIL ROZVOJ ČISTÉ ENERGETIKY, ALE  PODPOŘIL ALTERNATIVU K PROLOMENÍ LIMITŮ

Poslanecká sněmovna dnes přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a schválila kontroverzní návrh zákona o podporovaných zdrojích energie. Schválený návrh oproti dnes platnému stavu zavádí řadu byrokratických překážek, které zásadně omezí rozvoj inovativního průmyslového odvětví. Zavádí také podporu problematického pálení odpadů ve spalovnách. Na návrh zákonodárců ale podpořil využívání tepla ze slunce či biomasy. Úvahy o prolamování limitů těžby uhlí tak ztratily smysl.

Schválený zákon o podporovaných zdrojích energie je podle Cally a Zeleného kruhu problematický především v následujících bodech:

o Podpora výroby elektřiny z čistých zdrojů je nově vázána komplikovaným způsobem na stropy dané v Národním akčním plánu pro obnovitelné zdroje energie. Bez rychlé změny platného dokumentu to povede k zastavení podpory některých zdrojů, například malých fotovoltaických systémů na střechách a ve výsledku k nenaplnění požadavků evropské směrnice [1].
o Návrh zákona prodlužuje dotace pro spoluspalování biomasy a uhlí ve velkých elektrárnách až do roku 2015. To vede k plýtvání cenným zdrojem a též ke zdražování biomasy ohrožující malé lokální výtopny i uživatele domácích kotlů na peletky.
o Namísto cíleného energetického využití kuchyňského odpadu, listí nebo trávy v bioplynových stanicích zákon finančně podporuje jeho spalování ve spalovnách odpadu společně s kvalitními, recyklovatelnými surovinami.
o Zákon opomíjí podstatný požadavek směrnice [1], tj. zjednodušení schvalovacích procesů pro obnovitelné zdroje energie. To se v České republice děje jen v případě velkých, například jaderných elektráren, ale třeba u větrných elektráren naopak schvalovací postupy vedou k úplné stagnaci oboru.

Pozitivem je naopak zavedení koncepční podpory tepla z obnovitelných zdrojů, kde má Česká republika mnohem více možností než k výrobě zelené elektřiny. Zbytečnými se tak stávají úvahy o prolomení územních limitů těžby uhlí.

Kontakt:
Edvard Sequens, Calla
email: edvard.sequens@calla.cz, mobil: 602 282 399
Daniel Vondrouš, Zelený kruh
email: daniel.vondrous@zelenykruh.cz, mobil: 724 215 068

Poznámky:
[1] Směrnice 2009/28/ES o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů, podle ní máme do roku 2020 pokrývat 13 % konečné spotřeby energie z obnovitelných zdrojů. Je to čtvrtý nejnižší cíl v celé Evropské unii.

Edvard Sequens uvádí
"Zákon je dalším krokem vlády, který má omezit slibný rozvoj obnovitelných zdrojů energie v České republice, aby se nestaly konkurencí pro silný jaderný a fosilní energetický průmysl. Jdeme tak ale v protisměru k evropským trendům. Vidina krátkodobých zisků se tak promění v dlouhodobou ztrátu pro celé hospodářství."

Daniel Vondrouš uvádí
"Zákon je zmařenou příležitostí pro technologický rozvoj a efektivní využívání surovin. Na druhou stranu poslanci schválili podporu využití obnovitelného tepla a úvahy o prolomení limitů těžby hnědého uhlí tak ztratily smysl."


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist