Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krytý bazén v Litomyšli šetří energie

18.07.2012  |  zdroj: Moderní obec  |  162× přečteno      vytisknout článek

bazénKrytá plovárna v Litomyšli nově využívá odpadní teplo z bazénových vod pomocí jejich akumulace a tepelného čerpadla, které pracuje na systému vzduch - voda.

Projekt zaměřený na využití odpadního tepla v krytém bazénu dokončila Litomyšl vloni za podpory dotace OP Životní prostředí. Žádost si město podalo v roce 2010 a zajímavostí je, že v té době žádalo o investici do dosud nedokončené stavby plaveckého bazénu, jehož výstavba byla rovněž spolufinancována z prostředků EU (ROP Severovýchod). Navazující projekt byl však realizován až v období, kdy bazén již sloužil veřejnosti. Bylo tak možné sledovat postupný nárůst plánovaných provozních úspor při ohřevu bazénové vody a teplé užitkové vody. Celkové uznatelné náklady projektu činily asi 1,2 mil. korun.

Úspor energie se dosahuje využíváním potenciálu odpadního tepla z bazénových a odpadních vod, které jsou akumulovány. Pomocí tepelného čerpadla je z nich teplo získáváno zpět.

JEDNOU OHŘÁTÁ VODA POSLOUŽÍ DVAKRÁT

V současné době je technologie většiny bazénů navržena tak, že se využitá voda již v rámci technologického procesu vypouští přímo do kanalizace. Teplota vypouštěné vody dosahuje v průměru kolem 28 °C. Princip opatření zavedeného v litomyšlské plovárně je v tom, že se voda nevypouští do kanalizace, ale do akumulační nádoby, kde se vychladí na teplotu 6 °C, a teprve poté je vypuštěna do kanalizace. Do akumulační nádoby jsou svedeny rovněž odpadní vody ze sprch, jež mají poměrně vysokou teplotu (asi 38 °C). Celkové množství těchto odpadních vod z bazénu se denně pohybuje v průměru kolem 25 m3, což zároveň představuje také velké množství energie, které by se vypouštělo do kanalizace bez užitku.

Chlazení je řešeno primární stranou tepelného čerpadla a sekundární strana produkuje topnou vodu o teplotě mezi 35 až 38 °C. Ta předehřívá vstupní vodu do bazénové technologie, která by se jinak ohřívala přes bazénové výměníky z plynové kotelny.

Topný výkon tepelného čerpadla závisí na teplotě vody v akumulačních nádržích a pohybuje se od 35 do 48 kW. Odpadá tedy teplo na dohřev této vstupní vody a zbývající část vyrobeného tepla slouží pro dohřev bazénů, resp. spíše jen pro udržování teploty vody. Takto je cyklus vody v bazénu uzavřen.

VÝŠI ÚSPOR OVLIVNÍ POČET PLAVCŮ

Zeptali jsme se, zda již lze přiblížit úspory dožené využíváním nové technologie. >>Momentálně ještě nemůžeme vyčíslit přesný přínos projektu, vzhledem k tomu, že vyhodnocení celkového efektu opatření se provádí po dvanáctiměsíčním provozu,<< odpověděla Michaela Severová, tisková mluvčí MěÚ Litomyšl. >>Podle projektové žádosti a energetického auditu by však roční úspora mohla dosahovat kolem 250 tisíc korun včetně DPH. Úspora se totiž přímo odvíjí od počtu návštěvníků bazénu. Čím jich bude více, tím vzroste úspora energií, protože se navyšuje produkce teplé odpadní vody ze sprch a zvyšuje se množství odpouštění vody z bazénů, což je přibližně 30 l/os./den.<<

STAVBA VSKUTKU >>ZELENÁ<<

Krytý plavecký bazén v Litomyšli obdržel v loňském roce titul Stavba roku 2011 za vytvoření přátelské sportovní stavby se zřetelem k netradičnímu pojetí zelených střech. Letos získala stavba další ocenění, když zvítězila v 10. ročníku soutěže o stavbu s ekologickým přínosem. Tuto soutěž vyhlašuje sdružení Stavíme ekologicky ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR (www.sps.cz).

V rámci soutěže byla plovárna oceněna jako stavba citlivě zasazená do zvlněného terénu v lokalitě, která slouží jako relaxační centrum města Litomyšl. Hodnoceno bylo též využití obnovitelných zdrojů energie - tepelného čerpadla a rekuperační jednotky včetně minimalizace tepelných ztrát použitím zasklení haly bazénu systémem Heat mirror.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist