Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Rakouská energetika

07.07.2013  |  1637× přečteno      vytisknout článek

Rakouská energetika

V roce 2011 činil výkon všech instalovaných elektráren v Rakousku 22 628 MW (v roce 2010 činil výkon 21 397 MW), z toho 13 200 MW připadalo na vodní elektrárny (58,3 %), 8 249 MW na tepelné elektrárny (36,5 %) a zbylých 1 179 MW (5,2 %) na zařízení využívajících k výrobě obnovitelné zdroje energie (kromě vody). Celkově množství vyrobené hrubé elektrické energie činilo 65 688 GWh.

60 % elektrické energie je v Rakousku dlouhodobě vyráběno ve vodních elektrárnách, které jsou dvojího typu - průtokové a akumulační. Nejvíce průtokových vodních elektráren (z celkem 672) se nachází na Dunaji a jejích rakouských přítokových vodách. Tzv. akumulační vodní elektrárny (celkem 111) se nachází především ve vysokohorských oblastech na západě a jihu země. Zhruba 39 % veškeré vyrobené energie pochází z průtokových vodních elektráren a 19 % z akumulačních.

Tepelné elektrárny se na celkové výrobě elektrické energie podílí 38 %. Přes 80 % veškeré elektrické energie vyrobené v teplených elektrárnách pochází z tzv. KWK elektráren (Kraft-Wärme-Kopplung), které vyrábí současně elektrickou energii a teplo k vytápění. Tepelné elektrárny se nachází zejména v průmyslových oblastech v okolí Vídně, Salcburku, Lince a Grazu. Z energetických surovin se na výrobě elektrické energie v tepelných elektrárnách KWK podílí z 80,0 % fosilní zdroje a z 11,9 % biogenní.

Zbylá 3 % elektrické energie se vyrábí v zařízeních využívající obnovitelné zdroje energie (kromě vody).

V Rakousku platí od roku 1999 zákaz výroby elektřiny z jádra. Tento zákaz spolu se zákazem výroby a používání jaderných zbraní byl zakotven v ústavě. Do té doby byl zákaz upraven pouze zákonem. Jediná atomová elektrárna v Rakousku, která se nacházela ve Zwentedorfu (Dolní Rakousko), byla na základě výsledků referenda uzavřena v roce 1978.

Přenosová síť je v Rakousku rozdělena do tzv. regulačních zón, což umožňuje snazší řízení různých vnitrozemských i přeshraničních toků. Rakousko je rozděleno celkem do 3 regulačních zón: Regulační zóna APG (Austrian Power Grip) zahrnující většinu území Rakouska, regulační zóna TIRAG zahrnující Tyrolsko a regulační zóna VKW zahrnující zbytek Rakouska.

Na každém elektrickém vedení, které vstupuje do dané regulační zóny, jsou instalována zařízení na měření výkonu, jejichž hodnota je pravidelně přenášena do řídící centrály v dané regulační zóně. Řídící pracovník regulační zóny tak rozhoduje o tom, kolik elektrické energie má přitékat v závislosti na sjednaném množství v dodavatelských smlouvách. Elektrárny uvnitř regulační zóny pracují s takovým výkonem, aby se vešly do celkového plánu (včetně přeshraničních dodávek) regulační zóny.

Hlavním regulačním orgánem je společnost Energie-Control GmbH (100% vlastníkem je stát), která má dozor nad prosazením liberalizace rakouského trhu energií a zemním plynem. Zde lze rovněž nalézt podrobnější informace o výrobě a spotřebě energie.

Současná domácí výroba elektrické energie nedokáže pokrýt celkovou potřebu a tak Rakousko od roku 2001 musí elektrickou energii dovážet ze zahraničí.V roce 2010 bylo dovezeno celkem 19 898 GWh elektrické energie. V roce 2011 se dovoz energie zvýšil o 25,4% a export naopak klesnul o 4%. Saldo obchodu s elektrickou energií se tak více než zdvojnásobilo. Důvodem většího dovozu energie v roce 2011 byla nižší výkonnost vodních elektráren (z důvodů suché zimy) a zpožděné zapojení plynových elektráren (kvůli vyšším nákladům na plyn).

V roce 2011 bylo dovezeno celkem 19 898 GWh elektrické energie.

ZDROJ: http://www.businessinfo.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist