Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pomohou přečerpávací elektrárny rozvoji fotovoltaiky?

20.08.2010  |  1015× přečteno      vytisknout článek

Česká veřejnost neodmítá a priori nové vodní elektrárny

Tisíce naplánovaných megawattů v tuzemských solárních elektrárnách už nyní dělají vrásky dispečerům přenosové a distribučních soustav. Nestabilní fotovoltaické zdroje dokáží způsobit, že sítě nebude možno řídit - a že tedy proud přestane k odběratelům přicházet v každém okamžiku v potřebném množství a kvalitě.
Budovat kvůli neregulovatelným výrobním zdrojům nové bloky uhelných nebo plynových elektráren je podle výkonného ředitele ve společnosti ČEPS Miroslava Vrby proti smyslu čisté a bezemisní elektřiny. Stejně tak regulace prostřednictvím odstavování bloků jaderných elektráren postrádá ekonomický i ekologický smysl. Nabízí se však myšlenka "zaparkovat" nestabilní dodávky ze solárních a dalších obnovitelných zdrojů v přečerpávacích vodních elektrárnách.

"Fotovoltaika vyrábí proud v denní době, kdy zatížení energetické soustavy prochází denními maximy. Provozně výhodnější tak zřejmě bude solární elektřinu spotřebovat, než ji čerpáním měnit na potenciální. Předpokládám, že součinnost těchto dvou druhů zdrojů se bude odehrávat spíše v rámci vzájemně se doplňujících regulačních režimů s krátkodobými intervaly čerpání," tvrdí Miroslav Kopřiva, který řídil výstavbu největší tuzemské přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně v Jeseníkách a nyní připravuje v šumperské společnosti Energotis další projekty těchto zdrojů.

Přečerpávací vodní elektrárny jsou technicky schopny nadbytečnou elektřinu skladovat s účinností 75 % a posléze ji dodat v obdobích, v nichž neregulovatelné, zejména fotovoltaické elektrárny nevyrábějí. Kapacita přečerpávacích zdrojů je však omezená a ani by je nebylo možné zároveň využívat jako rychlý záložní výkon. Investiční náklady na stavbu přečerpávací vodní elektrárny jsou navíc obrovské, konstatuje ředitel Vrba.
Miroslav Kopřiva pak upozorňuje i na velkou vzdálenost, až stovek kilometrů, mezi fotovoltaickými parky hlavně na jihu republiky a přečerpávacími zdroji umístěnými zejména v nejvyšších pohořích, Jeseníkách a Krušných horách. Případnou součinnost by tedy podle něj provázely velké transfery elektřiny, čemuž by se musela přizpůsobit elektrizační soustava - přenosová i distribuční.

Jeho firma vypracovala několik vyhledávacích studií zaměřených na určení lokalit pro výstavbu přečerpávacích vodních elektráren s instalovaným výkonem od několika až přes tisíc megawattů. Kopřiva připouští, že prosadit výstavbu nového zdroje velikosti Dlouhých Strání mohou zkomplikovat, podobně jako v současné době v Riedlu (25 km východně od Pasova) poblíž rakouských hranic, ekologické iniciativy. Nicméně "jiná situace může nastat tam, kde by se pro přečerpávání navrhla a využívala už existující vodní nádrž. Při přípravě studií jsme se zabývali také možnými reakcemi veřejnosti; ne vždy přečerpávací vodní elektrárnu lidé odmítali," uvádí. Připomíná však, že skutečné reakce veřejnosti se v konkrétní lokalitě projeví v plné míře až při posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA).

Další informace:

Česká energetika má k dispozici tři přečerpávací vodní elektrárny. Největší v jesenických Dlouhých Stráních má dvě soustrojí o výkonu 325 MW každé. Doplňují ji dalešická v sousedství JE Dukovany (480 MW) a štěchovická (45 MW). Jsou technicky schopny nadbytečnou elektřinu skladovat s účinností 75 % a posléze ji dodat v denních obdobích při poruchovém výpadku výrobních bloků konvenčních elektráren nebo rozvodny. Již do necelých 2 minut od pokynu dispečera může generátor dodávat do soustavy plný výkon. Maximální doba provozu přečerpávací vodní elektrárny v něm je asi 6 hodin, zhruba 8 hodin trvá načerpání celé horní nádrže.

Přečerpávací vodní elektrárna by mohla v budoucnu propojit vodní díla Lipno na Vltavě a Aschach na Dunaji. Při realizaci projektu, kterým se zabývá šumperská společnost Energotis, by nebylo nutné budovat jakékoli nové nádrže. "V tuzemských přečerpávacích vodních elektrárnách máme 1175 megawattů instalovaného výkonu. Na území republiky však lze postavit další takové zdroje o výkonu od desítek do více než tisíce megawattů. Nejvýhodnější lokality se nacházejí v Krušných horách, na Šumavě a podél větších středočeských a severomoravských řek," informoval ředitel šumperské společnosti Energotis Miroslav Kopřiva, který od roku 1989 až do spuštění v roce 1996 řídil výstavbu největší a nejkrásnější domácí přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně v Jeseníkách.

Využití přečerpávacích vodních elektráren v konceptu obnovitelné energetiky navrhlo dánské studio Gottlieb Paludan. Jejich mořský Green Power Island (Ostrov zelené energie) tvoří nádrž, z níž se při přebytku proudu z blízkých větrných parků voda vyčerpá a při jeho nedostatku proteče zpět přes turbíny. Projekt je zatím v počátečním stádiu, podrobnosti viz http://planetsave.com/2010/08/05/green-power-island-a-vision-for-renewable-energy-storage/#more-8310. Dánsko získává z větrných parků plnou pětinu domácí elektřiny.

Kontakty:
Miroslav Kopřiva: tel.: 583 224 091-3, e-mail: kopriva@energotis.cz
Miroslav Vrba: 211 044 771, e-mail: vrba@ceps.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Pomohou přečerpávací elektrárny rozvoji fotovoltaiky?
Energetické dílo PVE musí být v ČR se státními garancemi pro případ prohlášení území Natura 2000 či NP!!! Jinak si IN ve výši 20 mld.Kč nikdo nedovolí vyhodit pro rozmary zelených vyděračů!!! Stát povolil neregulované zdroje do soustavy a tak musí pojistit PVE státní garancí!!! PVE = projekt velmi žádoucí a pro spolehlivost soustavy nezbytný (více jak 15% kapacity všech zdrojů elektrizační soustavy)posílí nergezické srdce EU=ČR a přinese tolik potřebné pracovní místa a prosperitu strategickému odvětví ENERGETICE! Pro posdporu všech orgánů státní moci musíme sjednotit postup a zahájit jednání!!!
vloženo: 21.08.2010 11:15     vložil: Novák Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist