Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Těžba hlavních nerostných surovin v Česku dlouhodobě klesá

13.10.2014  |  zdroj: ČTK  |  215× přečteno      vytisknout článek

Těžba hlavních nerostných surovin v Česku dlouhodobě klesá

Těžba hlavních nerostných surovin v Česku dlouhodobě a trvale klesá. ČTK to sdělil ředitel České geologické služby (ČGS) Zdeněk Venera. Důvodem je podle něj mimo jiné ekonomická krize a odmítavý postoj části veřejnosti k těžbě. Nejvíce se v tuzemsku těží hnědé uhlí a stavební kámen. První pětici z hlediska vytěženého objemu pak doplňují štěrkopísky, černé uhlí a vápenec.

    "Těžba většiny nerostných surovin v Česku je dlouhodobě v krizi způsobené nejen ekonomickou situací země, ale také negativním postojem části veřejnosti k jakýmkoliv těžebním a dokonce i průzkumným aktivitám, na které těžba nemusí nutně navazovat," řekl ČTK Venera.

    O tom, zda se bude těžit v blízkosti konkrétních měst a obcí, často rozhodují lidé v místních referendech. O nadcházejícím víkendu se společně s komunálními volbami uskuteční například referendum v Jenišově na Karlovarsku. Lidé se v něm budou vyjadřovat k případné těžbě kaolinu na území obce. Současný starosta i firma Sedlecký kaolin, která chce těžit, vidí referendum jako politickou kampaň sdružení Pro Jenišov, které ve volbách také kandiduje a je proti těžbě.

    Kaolin je jednou z dalších nerostných surovin těžených v Česku. Ročně se ho v tuzemsku v surovém nebo plaveném stavu vytěží zhruba 4000 kilotun (kt), což ho z hlediska vytěženého objemu řadí na šesté místo. Je však komoditou, která má z nerostných surovin v Česku největší podíl na celosvětové těžbě. V tuzemsku je vytěženo zhruba deset procent z roční světové těžby této horniny.

    Odmítavý postoj části veřejnosti se podle Venery týká těžby prakticky všech nerostných surovin. Další důvody poklesu se pak u každé komodity mírně odlišují.

    "U hnědého uhlí je mírný pokles dán snížením domácí poptávky, zatímco u stavebního kamene a štěrkopísků klesá objem těžby v důsledku vládních opatření spočívajících v omezení nebo dokonce zastavení některých velkých státních zakázek, zejména dopravních staveb," uvedl Venera. Krize ve stavebnictví se podle něj nejvýrazněji promítla u štěrkopísků, projevuje se ale například i na výrobě stavebních hmot z vápenců, tj. cementu a vápna.

    Těžbu černého uhlí pro změnu brzdí přebytek jeho nabídky na světových trzích. "Černé uhlí je významnou českou exportní komoditou a jeho cena v důsledku přebytku nabídky na světových trzích v posledních letech neustále klesá, takže většina ložisek v ČR postupně přestává být rentabilní," dodal Venera. Podle něj to dokazuje například dění okolo dolu Paskov.

    Společnost OKD loni v září oznámila, že ho zavře. Zástupci těžařské společnosti New World Resources (NWR), které OKD patří, tehdy uvedli, že pokud ponese náklady útlumu jen OKD, firma zavře důl k 31. prosinci 2014. Stát se nakonec letos s NWR dohodly na pokračování těžby do konce roku 2017. Vláda ale zaplatí 600 milionů korun na sociální programy pro horníky.

    ČGS je státní geologická služba ČR. Sbírá a zpracovává údaje o geologickém složení státního území a předává je správním orgánům pro politická, hospodářská a ekologická rozhodování.


    Přehled domácí těžby nejhlavnějších nerostných surovin (kt)***

2008 2009 2010 2011 2012
Hnědé uhlí 47.456 45.354 43.931 46.848 43.710
Stavební kámen 39.957 37.657 33.350 33.207 29.565
Štěrkopísky* 15.786 13.084 11.140 12.424 11.045
Černé uhlí 12.197 10.621 11.193 10.967 10.796
Vápence a cementářské suroviny* 11.465 9.488 9.828 11.244 9.858
Kaolin** 4.497 3.374 4.129 4.266 3.942


    Zdroj: ČGS.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist