Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V Kanadě se ropa těží z písků

16.02.2007  |  zdroj: Technik  |  156× přečteno      vytisknout článek

V Kanadě se ropa těží z písků Hledání a zpřístupňování ropných ložisek, hlavně pak v zemích, které jsou hospodářsky, politicky a z vojenského hlediska stabilní, je dnes velice aktuální otázkou. V této souvislosti patří mezi potěšitelné zprávy ta, podle níž - jak to zjistili geofyzikové a energetici - druhé největší naleziště ropy na světě leží v kanadské provincii Alberta.

Problémem však je, že jde o ropu vyskytující se v píscích smíchaných s dehtem a jinými příměsemi, která se takto vyskytuje jako relikt dávného geofyzikálního vývoje této oblasti Kanady. Nicméně odborníci vypočetli, že i tak se díky vhodným způsobům zpracování, jimiž se z původního substrátu získá živičná směs s obsahem uhlíku, dá v Albertě z písků vytěžit 174 miliard barelů ropy různého stupně kvality (1 barel = 168,8 litrů). S těžbou se už v Albertě začalo: předloni se denně vytěžil 1 milion barelů, a do roku 2010 se toto kvantum má zdvojnásobit.

Pískoropná směs má tuto strukturu: zrna písku, obsahujícího hlavně křemen, jsou obalena vodním filmem, a toto vše je zase obaleno vrstvou živice obsahující ropu. Zhruba ze 2 tun takto lepivého a olejovitého těžkého písku se získá 1 barel ropy.

Na těžbu a další zpřístupňování ložiska už těžařské společnosti Petro-Canada, Syncrude a Syncor vydaly přes 34 mld. kanadských dolarů, a do roku 2010 se na tento účel plánuje vydat dalších 34 mld. kanadských dolarů.

BAGROVÁNÍ A NÁMITKY EKOLOGŮ

Ropné písky se nalézají jednak na zemském povrchu, jednak v určité hloubce pod ním. Svrchní písky se odtěžují klasickým bagrováním, avšak předtím musí být terén určený k odtěžení v mnoha případech vysušen, jde-li o podmáčenou či močálovitou půdu, anebo vykácen, jde-li o zalesněnou lokalitu.

Těžební společnosti jsou v permanentním sporu s ekology, kteří namítají, že těžba ropných písků narušuje poměrně křehkou ekologickou a klimatickou rovnováhu, a že její vinou se do vzduchu uvolňuje veliké množství skleníkového plynu - CO2. Z 1 barelu ropy vytěžené z ropných písků v Albertě se podle ekologických odborníků provádějících příslušná měření uvolňuje 3x více oxidu uhličitého než z ropy těžené klasickým způsobem. Podle jejich prognózy množství CO2 z ropných písků dosáhne v roce 2015 objemu 94 megatun.

Dalším problémem jsou odkaliště, do nichž těžaři odvádějí hustý tekutý odpad vznikající při získávání ropy. Jde totiž o to, že tyto nádrže (na první pohled vodní plochy s jen trochu černější vodou) jsou plné jedovatých solí a kyselin. Lidé se jim samozřejmě vyhýbají, ale pro místní faunu, hlavně pak pro ptactvo, jsou velkým nebezpečím. Pták při kontaktu se zamořenou vodní plochou hyne, a to se jedovaté vody ani nemusí napít, stačí, když na ni usedne.

ROZPOUŠTĚNÍ ROPNÝCH PÍSKŮ A JEJICH ČERPÁNÍ Z HLOUBKY

Většina zásob ropných písků, odhadem 4/5, se těží z hloubky. Tam by bagry nebyly nic platné, a proto byl zvolen těžební postup, připomínající v mnohém podpovrchovou chemickou těžbu uranu. Do ložiska jsou v určité vzdálenosti od sebe vyvrtány dvě rovnoběžně vedené horizontální šachty, jimiž jsou vedeny perforované roury. Rourou v první šachtě se vhání dovnitř horká pára, která otvory tryská do obklopující pískové masy. V důsledku toho písek měkne, uvolňuje se z něho živice a ta vniká otvory do druhé roury, kterou je odčerpávána ven pomocí pump, zajišťujících nejprve její horizontální posun a potom její vertikální odčerpání na povrch.

Paradoxem je, že těžba ropy jakožto zdroje energie tímto způsobem je sama energeticky hodně náročná. Provoz velkých a odolných těžebních zařízení a dopravních prostředků vyžaduje obrovské množství energie K tomu nutno připočíst další enormní spotřebu energie při vrtání šachet a při dalším zpracování vytěženého polotovaru.

SEPARACE A ČIŠTĚNÍ VYTĚŽENÉHO SUBSTRÁTU

Při povrchové těžbě se vrstvy a plotny písku rozrušují mechanicky a pak se míchají s vodou, a odvádějí se rourami pryč. Odvádí se i směs z hloubek, která je na rozdíl od směsi získávané z povrchu již ohřátá na určitou teplotu. Při putování v rourách se od sebe oddělují částice písku a živice, a separace je zakončena v nádržích s horkou vodou, kde se polorozložená směs podle své hmotnosti rozdělí do tří vertikálních vrstev: na písek, živičnou pěnu a mezivrstvu mezi nimi (ta se pak také ještě zpracovává a i z ní se ještě získává živice). Živičná pěna se pak ještě jednou filtruje, poté se teprve odvádí jako hotový produkt do cisteren anebo do ropovodu.

ZAHŘÍVÁNÍ V KOLONÁCH A ZKOKSOVÁNÍ

Po chemické stránce je živice tekutá směs složená z dlouhých uhlíkových řetězců, v nichž se atomy uhlíku vážou na atomy vodíku. Aby bylo možno dále živici rafinovat, je nutno změnit dlouhé řetězce na krátké. Proto je živice ve vysokých kolonách zahřívána a dochází zde k jejímu zkoksování - jako vedlejší produkt zde vedle ropného polotovaru skutečně vzniká i koks (jehož se zpětně používá k ohřevu kolon). Finální produkt se nazývá "sladká ropa" (kvůli jejímu velmi nízkému, redukovanému obsahu síry), a z něj se pak dále destilací, hydrogenací a rafinací vyrábějí pohonné hmoty a látky sloužící pak v chemii a k výrobě některých plastů.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist