Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Eratické balvany in situ na uzemí města Frýdku-Místku

08.03.2008  |  144× přečteno      vytisknout článek

V roce 2006 došlo k nečekanému nálezu bludných balvanů ve Frýdeckém lese...

Odborná literatura tuto lokalitu jako místo výskytu bludných balvanů neuváděla a je možné, že bludné balvany se dostaly na povrch odplavením zeminy při povodních v roce 1997. S bludnými neboli eratickými balvany se na severu Moravy a ve Slezsku můžeme setkat na mnoha místech. V parcích, na náměstích a před významnými budovami jich jsou stovky. Pocházejí z jižního Švédka, Finska a dalších oblastí kolem Baltického moře a k nám se dostaly s ledovcem. Jsou svědky předposlední velké doby ledové před 250 000 – 180 000 lety. Jejich význam je především v tom, že dokládají, kam až sahala hranice kontinentálního ledovce a slouží ke studiu procesů souvisejících se zaledněním. Bludné balvany nacházené na polích, v pískovnách a v korytech řek nebo při stavbách se po staletí používaly jako stavební materiál. Od konce 19. století se velké bludné balvany zpravidla uchovávají. Končí jako různé památníky nebo dekorace v městské zástavbě. Ve volné krajině jsou velké bludné balvany ještě ojediněle vidění na západ od Opavy, avšak na Ostravsku, kde je hustá zástavba a dlouholetá průmyslová činnost, již tomu tak není.

 

   Nález byl poprvé zveřejněn 4. listopadu 2006  v internetovém deníku Neviditelný pes. Následovaly články v regionálním tisku. Krajský úřad Moravskoslezského kraje označil nález za zajímavý a slíbil informovat o něm veřejnost ve svých materiálech. Magistrát města Frýdku-Místku rozšířil  naučnou stezku o informační tabuli, která je věnována bludným balvanům ve Frýdeckém lese. Návštěvníci ji najdou hned na začátku naučné stezky v Zátiší.

 

     Frýdecký les je typickým městským lesem.  Pramení v něm potůček Podšajarka, vlévající se po čtyřech kilometrech do Ostravice. Lesem vede naučná stezka Frýdecký les, začínající v Zátiší a končící po třech a půl kilometrech nedaleko restaurace U mamy. Větší skupina bludných balvanů je v levém přítoku Podšajarky, v rokli zhruba 200 metrů severně od Zátiší. Další bludné balvany leží v řečišti Podšajarky.

 

    Bohužel uveřejnění nálezu má i negativní důsledky. Kameny se stávají objektem pozornosti vandalů. Jeden rulový kámen v Zátiší, vážící cca 1000 kg, snad nejpozoruhodnější kus z celé skupiny, se přemístil o 20 metrů. Pokus dostat jej k cestě naštěstí skončil zapadnutím do potůčku. Další balvan v Podšajarce, nacházející se nejblíže zástavbě, byl postupně rozbit na malé kousky. Hrubým odhadem osmisetkilový kámen z granitu (pravděpodobně díky svému krásnému červenému zabarvení) byl vytažen z řečiště a zřejmě čeká na odvoz.

 

    Bylo by škoda, kdyby se tuto jedinečnou přírodní památku – eratické balvany na okraji statutárního města Frýdku-Místku a přitom na místě, kde je v moréně zanechal ledovec, nepodařilo uchovat.

  

 

Dr. Aleš Uhlíř

 

 

 

 

 

 

 

foto: autor


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist