Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Projekt Hypso

06.10.2011  |  93× přečteno      vytisknout článek

Projekt Hypso

HypSo - Hyperspectral Sokolov (2009-2012)

Multidisciplinární projekt HypSo je zaměřen na studium a vyhodnocení vlivu těžby hnědého uhlí v Sokolovské hnědouhelné pánvi prostřednictvím metod obrazové spektrometrie. Vliv těžební činnosti na okolní krajinu a životní prostředí v sobě zahrnuje celou řadu různorodých procesů, jakými jsou například kontaminace půd těžkými kovy a jinými polutanty, vznik ložisek kyselých důlních vod v bývalých odkalovacích nádržích, výsypkách a starých důlních dílech, znečištění ovzduší spadem z aktivních povrchových dolů a těžbě přidružených aktivit (zpracování vytěženého uhlí, výroba elektrické energie, chemický průmysl apod.).

První částí projektu HypSo je studium prostorového rozložení, gradientu a chemické formy těžkých kovů v materiálu opuštěných dolů a výsypek. Ve druhé části projektu je důraz kladen zejména na studium zdravotního stavu vegetace ve vztahu ke geochemickému složení půdního substrátu. Tyto vegetační studie jsou prováděny jednak na pionýrských druzích vegetace v opuštěných hnědouhelných dolech a na výsypkách a zároveň v lesních lokalitách v okolí oblasti těžby.

Hlavním podkladem pro zpracování výše uvedených studií je časová řada hyperspektrálních obrazových dat pořízených leteckým senzorem HyMap v červenci 2009 a srpnu 2010 s výhledem pořízení dalších dat v létě 2011. Souběžně s pořízením hyperspektrálních obrazových dat proběhly pozemní podpůrné kampaně, jejichž cílem byla jednak příprava kalibračních a validačních ploch (určených ke kalibraci dat a k následnému zhodnocení její kvality), zjištění spektrálních charakteristik hlavních minerálů (a ostatních materiálů) vyskytujících se ve studované oblasti pomocí pozemního spektroradiometru ASD-FieldSpec, a dále pak odběry vzorků listů a jehličí vegetace a vzorků půdy ve studovaných lokalitách. S pomocí spektrálních knihoven vytvořených zpracováním pozemních spektrálních měření je prostřednictvím hyperspektrálních obrazových dat možné (v místech nezakrytých vegetací) sledovat geologické složení povrchu, resp. relativní zastoupení dílčích minerálů a dalších složek (pomocí metody tzv. spektrálního unmixingu). Laboratorním zpracováním odebraných vzorků (určení obsahu listových pigmentů - chlorofylu a karotenoidů, určení obsahu těžkých kovů a stopových prvků v jehlicích a listech vegetace, resp. v odebraných vzorcích půdy) je dále možné zkonstruovat statistický model popisující vzájemnou korelaci spektrálních charakteristik vegetace (získanou z obrazových dat HyMap) s biofyzikálními a biochemickými ukazateli zdravotního stavu vegetace a geochemickým složením půdního substrátu.

oficiální web projektu: http://www.geology.cz/project619100/

Foto na:

http://www.geology.cz/project619100/gallery/

http://www.remotesensing-geology.ic.cz/projects/hypso.html 

ZDROJ: ČGS


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist