Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Využití nulamocného nanoželeza pro in-situ sanaci podzemních vod

15.11.2011  |  609× přečteno      vytisknout článek

nano ironNanočástice nulamocného železa (nZVI) jsou stále ve větší míře využívány v oblasti čistění kontaminovaných podzemních vod a jsou schopny úspěšně redukovat celou řadu kontaminantů, mezi které patří chlorované uhlovodíky (TCE, PCE aj.), pesticidy, těžké kovy a další látky.

Látky představující ekologickou zátěž jsou díky extrémní reaktivitě Fe(0) redukovány na látky méně toxické, či naprosto netoxické, které se běžně v životním prostředí vyskytují. Velkým kladem tohoto způsobu eliminace kontaminantů podzemních vod je, že nedochází k tvorbě nebezpečných produktů během sanace (meziprodukty jsou nanoželezem rovněž odbourávány).

nano ironSpolečnost NANO IRON, s.r.o. disponuje unikátní, šetrnou a bezodpadovou technologií pro výrobu nanoželeza (řada produktů NANOFER) a zabývá se i technickou podporou při samotných in-situ aplikacích (zapůjčení a použití technologií přímo na lokalitě).

Aplikace in-situ spočívá v zásaku nanočástic prostřednictvím malých injektážích vrtů přímo do kontaminované podzemní vody. Aplikace nanoželeza je velmi rychlá, dosahuje podstatně nižších provozních nákladů v porovnání s běžně používanými sanačními metodami (např. nákladná výstavba reaktivních bariér, budování čerpacích stanic, odtěžení kontaminované zeminy) a odehrává se přímo na místě znečištění, čímž v celkové hodnotě sanační zakázky kompenzuje relativně vyšší cenu samotného materiálu. V porovnání s ostatními in-situ technologiemi je díky efektivitě nanoželeza zapotřebí daleko nižší množství materiálu, čímž se doba (a tím i cena) sanačního zásahu dále snižuje.

V minulých letech dodala společnost NANO IRON své produkty NANOFER pro pilotní zkoušky i plné sanace na různé lokality v ČR. Rovněž proběhlo několik pilotních zásaků v zahraničí - jmenovitě ve Spojených státech, Dánsku, Portugalsku a Maďarsku.

nano ironNa lokalitě ve Spojených státech, kde hlavním kontaminatem jsou chlorované uhlovodíky, bylo injektováno přes 700kg suspenze NANOFER. Technologie byla shledána velmi perspektivní pro její vysokou šetrnost vůči životnímu prostředí a především byla velmi pozitivně hodnocena technická vyspělost zapůjčených zařízení, automatizace procesů a jednoduchost obsluhy. V současné době zde probíhá půlroční monitoring a po jeho úspěšném vyhodnocení proběhne plná sanace lokality s využitím této redukční technologie.

Více na www.nanoiron.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist