Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Významná rudná ložiska v Evropě

11.04.2012  |  172× přečteno      vytisknout článek

Významná rudná ložiska v Evropě

Významná rudná ložiska v Evropě:
1)Ložiska železných rud - železo, nikl a kobalt podle našich představ (analogie s meteority) v jádru Země. Směrem k zemskému povrchu železa ubývá, takže v zemské kůře je jeho průměrný obsah 4,7%. Z evropského ale i světového hlediska je jedním z nejtypičtějších a nejznámějších ložisek magmatické ložisko vrch Kirunavaara u města Kiruna v severním Švédsku (viz obr.). Magmaticky vyloučený magnetovec tvoří těleso 32 až 152 m mocné a téměř 3 km dlouhé mezi křemitým a syenitovým porfyrem. Ruda je velmi bohatá. Obsahuje až 71,00 % železa. Podobné těleso menšího rozsahu je u blízké Gällivary. Na rozhraní kyselých vyvřelých hornin a vápenců se vytvářejí ložiska kontaktní, tzv. kontaktní skarny. Příkladem ložisek tohoto druhu je Magnitnaja gora a podobné ložisko hora Blagodať na Urale. Typickým hydrotermálním metasomatickým ložiskem je ve Štýrsku sideritová (ocelková) hora Erzberg u Eisenerzu. Z metamorfovaných ložisek je nejdůležitější ložisko Krivoj Rog (jižní Ukrajina) s páskovanými železitými křemenci s hematitem. Průměrný obsah železa je 30 %. Místy jsou však čočky rud s obsahem až 65 % železa. Podobného druhu je ložisko Kursk, objevené geofyzikálním průzkumem podle silné magnetické anomálie. Železité křemence s hlavním nerostem hematitem a sideritem o průměrné mocnosti 100 m jsou uloženy v krystaliniku. Pokryv tvoří sedimenty 100 až 300 m mocné. Velké ložisko je poblíž ruského města Serova na Uralu a u města Magnitogorsk. Významná pro Evropu jsou ložiska ve francouzském Lotrinsku na ploše 1100 km2, která zasahují do Belgie a Lucemburska. Menší naleziště železa jsou také v Polsku a Norsku.
2)Ložiska manganových rud - významným ložiskem manganových rud je sedimentární ložisko Čiatury v Gruzii. Ložisko Nikopol na Ukrajině je největším ložiskem manganových rud na světě. Rozprostírá se od Nikopolu až ke Kerči a do okolí Krivého Rogu.
3)Ložiska chromových, niklových, kobaltových rud - dvě ložiska chrómu - Sarakanské v severním Uralu a Kempirsajské v jižním Uralu jsou nejvýznamnější. Největším evropským ložiskem niklu a kobaltu je Petsamo v severní části poloostrova Koly v Rusku. Rudy chrómu a niklu se těží také v Albánii.
4)Ložiska měděných rud - nejvýznamnější ložiska se nalézají v Rusku na Urale, ve Finsku, jihozápadním Polsku, Jugoslávii.
5)Ložiska olověných a zinkových rud - významná ložiska jsou v Horním Slezsku (Polsko) v okolí měst Bytomi a Katowice a dále jsou ještě ložiska těchto rud v Bulharsku, ložiska zinku jsou ve Švédsku. Významné ložisko zinku je v Irsku.
6)Ložiska stříbrných rud - jsou v Evropě u saského města Freiberg v Německu, ve Francii u města Toulouse.
7)Ložiska rtuťových rud - nejznámějším rtuťovým ložiskem na světě je ložisko Almaden ve Španělsku (2.-3.na světě v těžbě). Obsah rtuti v tomto ložisku je 15 %, místy však klesá až na 2,5 %. Významné ložisko je v Itálii, nedaleko města Perugia. Dalším ložiskem je Idria ve Slovinsku, kde rudné impregnace jsou až místy 20 m mocné.
8)Ložiska hliníkových rud - ložiskem vápencového typu je bauxitové ložisko u Gántu severně od Budapešti a u Nyiradu v Maďarsku. V Rusku se bauxit vyskytuje u Tichvinu blízko Petrohradu a na severním Urale u Serova. Bauxity se vyskytují v jižní Francii (u města Baux), v Jugoslávii, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině a v Řecku.
9)Ložiska uranových rud - velké zásoby jsou ve Francii u města Limoges. Mnoho menších nalezišť těchto rud má Portugalsko a v menší míře se nacházejí i v jiných evropských zemích.
ZDROJ:www.skolniprace.kvalitne.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist