Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Na Olomoucku jako v prvním kraji ČR vznikne mapa alejí

10.02.2010  |  182× přečteno      vytisknout článek

Na Olomoucku jako v prvním kraji ČR vznikne mapa alejí

OLOMOUC - Olomoucký kraj získá mapu stromořadí podél silnic, výjimečnou v celorepublikovém kontextu. Připravují ji studenti Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci v rámci studia geografie ve spolupráci se sdružením Arnika. Souhrnný přehled alejí dosud neexistuje v žádném z regionů ČR. Metodika a samotný výzkum proto poslouží jako pilotní projekt i pro další kraje. Mapa bude obsahovat základní údaje o alejích, jako je počet a druh stromů, jejich věk, zdravotní stav a další data, potřebná pro ochranu a péči
o stromořadí. Podle Arniky je mapování prvním krokem k záchraně a obnově alejí v české krajině.

"Pokud ani nevíme, kolik alejí máme a kolik v nich roste stromů, je obtížné je chránit a plánovat péči o ně," říká mluvčí Arniky Zora Kasiková. Naráží tak na nedávné zjištění, že v uplynulých pěti letech vykáceli správci silnic 53 tisíc stromů v alejích, ale vysázeli jen 28 tisíc. Aleje z krajiny dlouhodobě ubývají, což je podle Arniky přímým důsledkem chybějícího mapování i celkové koncepce.  Tento trend bohužel potvrzují i údaje, jež si Arnika vyžádala od Správy silnic Olomouckého kraje. V letech 2003 až 2009 zde bylo vykáceno 3930 stromů. Vysázena byla přitom pouze necelá polovina z tohoto počtu - 1923 stromů (1).

Aleje jsou důležitou součástí naší krajiny, v nížinné oblasti Hané jsou navíc po vykácení remízů v období intenzivního kolektivního zemědělství významnou krajinnou dominantou mezi převažujícími poli a loukami. Význam stromořadí byl však v minulých letech často opomíjen, čehož jsou důkazem nejen tisíce stromů, které byly zbytečně pokáceny, ale i chybějící informace o tom, kde se jaká stromořadí nacházejí. "Abychom mohli o aleje adekvátně pečovat, potřebujeme vědět, kde a jaké aleje jsou a v jakém jsou stavu. Zjistili jsme ale, že takové informace nemají k dispozici úřady na krajské ani celorepublikové úrovni," vysvětluje motivy vzniku projektu Vendula Krčmářová, která v Olomouckém kraji koordinuje kampaň Arniky "Zachraňme stromy". "Během pátrání po ucelených informací jsme oslovili i univerzitu v Olomouci a výsledkem jejich vstřícného přístupu je právě projekt zmapování alejí Olomoucka," doplnila Krčmářová.

Na projektu se podílí 30 studentů katedry geografie v rámci předmětu Mapování krajiny a na dané téma jsou řešeny 2 bakalářské práce. "Pro budoucí povolání studentů je nezbytné zapojit je do řešení úkolů z běžného života a přenést metodické postupy a využití moderní techniky z vysokých škol do praxe," uvedl RNDr. Aleš Létal, Ph.D. z katedry geografie Přírodovědecké fakulty UP. Projekt je podle něj ukázkou možné a výhodné spolupráce vysokých škol s veřejným sektorem: "Univerzity mohou tímto způsobem pomoci s řešením problémů, které jsou náročné na finanční nebo personální kapacity," vysvětlil Aleš Létal

Pro mapování alejí byla vytvořena nová metodika, přičemž postup a shromažďované informace jsou konzultovány s dotčenými institucemi nebo uživateli například z oblasti státní správy a samosprávy. Součástí projektu je jak využití dostupných mapových podkladů a internetových zdrojů, tak místní šetření a kontakt s  orgány samosprávy a státní správy, historiky, kronikáři či starousedlíky. "Výsledkem by měl být ucelený přehled významných alejí  v Olomouckém kraji, který bude obsahovat všechny dostupné informace o tomto fenoménu, který je neodmyslitelnou součástí naší krajiny," doplnil Aleš Létal. Výstupem projektu bude geografická databáze i veřejnosti přístupná internetová aplikace. V současnosti probíhá druhá ze tří fází projektu - doplňování informací k mapovým podkladům. Poté přijde na řadu šetření přímo na místě alejí včetně fotodokumentace a zjišťování zdravotního stavu stromů. Výsledná mapa by měla být hotova v dubnu tohoto roku.

Mapu poté Arnika nabídne krajskému úřadu Olomouckého kraje k dalšímu využití. "Chceme přispět k tomu, aby se ochrana stromořadí stala samozřejmou součástí péče o krajinu. Význam stromořadí potvrzuje i zájem veřejnosti o jejich ochranu a masový nesouhlas s jejich kácením. Na mapování navážeme návrhem dalších opatření pro udržení alejí v krajině, na němž budeme úzce spolupracovat s krajským úřadem, Agenturou ochrany přírody a krajiny, Českou inspekcí životního prostředí a krajskou správou údržby silnic. Následně plánujeme také oslovit další krajské úřady s nabídkou využití vyvinuté metodiky a dalších výsledků našeho projektu," doplňuje Martin Skalský, vedoucí kampaně Zachraňme stromy.  Prostředky na unikátní projekt získala Arnika z tzv.Norských fondů.

Arnika od loňského roku nabízí pro veřejnost z Olomouckého kraje také odborné poradenství týkající se ochrany zeleně. V rámci kampaně Zachraňme stromy iniciovala stejnojmennou petici (2), kterou dosud podpořilo více než 26 000 lidí. Součástí kampaně je také publikační činnost, pořádání výstav a seminářů, aktivity zaměřené na novelizaci zákona o ochraně přírody a krajiny nebo také soutěžní kvíz (3). Až do konce roku v něm mohou soutěžící každý měsíc za správné odpovědi získat hodnotné ceny.
Poznámky:
(1) Informace o kácení v Olomouckém kraji
    Období    Druh     Počet    Částka v Kč
Počet pokácených stromů    1.10.2003 - 30.9.2008        3 930   
Počet vysázených stromů    1.10.2003 - 20.4.2009    veškeré výsadby    1 923   
Prostředky na výsadbu    1.10.2003 - 20.4.2009            3 912 000

Odpověď Správy silnic Olomouckého kraje:
www.stromy.arnika.org

Odpověď náměstka hejtmana Aloise Mačáka:
www.stromy.arnika.org 

Kompletní informace o kácení a výsadbách v jednotlivých krajích:
www.stromy.arnika.org 


(2) Petice "Zachraňme stromy - za lepší paragrafy na ochranu zeleně" zahrnuje 5 základních požadavků na legislativní ochranu stromů a zeleně obecně: nezávislé odborné posuzování hodnoty stromů před kácením, objektivní rozhodování o kácení, ochranu stromořadí v krajině, větší zapojení veřejnosti do rozhodování a striktní nařizování náhradní výsadby za vykácené stromy. Petici Arnika představila v říjnu roku 2008 v Jihlavě a dosud ji podpořilo více než 26 000 občanů včetně mnoha významných osobností. V loňském roce Parlament ČR přijal novelu zákona na ochranu přírody a krajiny, která zrušila výjimku pro správce silnic, kteří dříve mohli kácet stromy podél silnic bez standardního povolení (pouze na tzv. oznámení). Nový zákon platí od 1. prosince 2009.
Stránky petice: www.stromy.arnika.org

(3) Soutěžní kvíz je součástí výstavy Zachraňme stromy. Ze soutěžících, kteří správně odpoví na všech 10 otázek, jsou každý měsíc vylosováni 3 výherci a získat mohou například unikátní ilustrovaný Historický atlas hub od nakladatelství Academia (vytištěný na FSC papíře), polštáře od společnosti IKEA, jež vytvořily indické ženy v rámci podpůrného programu OSN nebo sadu kuchyňského náčiní tradiční české výroby od firmy Dřevotvar.
Stránky kvízu: www.stromy.arnika.org

Další informace:

Stránky Arniky věnované alejím:
www.stromy.arnika.org


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist