Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

GM brambor firmy BASF by mohl zvýšit rezistenci vůči antibiotikům

03.03.2010  |  205× přečteno      vytisknout článek

GM brambor firmy BASF by mohl zvýšit rezistenci vůči antibiotikům

Evropská komise dnes poprvé udělila povolení ke komerčnímu pěstování GM bramboru Amflora firmy BASF. Jedná se o první povolení k pěstování GM plodiny od roku 1998 a vydal jej komisař pro zdraví Dalli ve shodě s prezidentem Komise Barrosem na základě tzv. písemné procedury, aniž by proběhla debata na toto téma ve sboru komisařů.

Geneticky modifikovaný brambor s názvem Amflora vyvinul německý chemický gigant BASF. Běžný brambor má škrob složen přibližně ze tří čtvrtin amylopektinu (větvený polymer glukosy) a jedné čtvrtiny amylózy (lineární polymer). Transgenní odrůda Amflora ovšem obsahuje výlučně amylopektin. Tento transgenní brambor bohatý na škrob měl původně sloužit pouze průmyslovým účelům, BASF však požádal o užívání stejné plodiny i jako potraviny a krmiva pro hospodářská zvířata.

"Je šokující, že jedním z prvních oficiálních úkonů nové Komise je autorizace GM plodiny, která představuje riziko pro životní prostředí a zdraví. Během šesti let nebyl Barroso schopen popřít vědecké důkazy zpochybňující bezpečnost tohoto GM bramboru. Se svou novou Komisí nyní prosadil rozhodnutí, aniž by proběhla jakákoli debata. Komisař pro zdraví Dalli souhlasil s tímto neslýchaným povolením, jež je políčkem vědě, veřejnému mínění i evropskému právu", komentovala dnešní rozhodnutí komise Magdalena Klimovičová, vědecká poradkyně Greenpeace ČR.

Uvedenou odrůdu sice před časem schválil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), ovšem ten je již delší dobu kritizován členskými státy pro svou zaujatost a neplnění povinností právě v souvislosti s posuzováním GMO. EFSA v případě GM bramboru ignorovala závažná zdravotní a environmentální rizika. U odrůdy Amflora jsou totiž využity selekční markery, které mohou vést k rezistenci na antibiotika neomycin a kanamycin. (1)

Světová zdravotnická organizace a Evropská agentura pro léčiva (EMEA) potvrdily, že obě látky jsou klinicky důležitými antibakteriálními preparáty. (2) Evropská unie přitom po roce 2004 využití selekčních markerů, které mohou vést k rezistenci na antibiotika, zakázala. (3) Uvolnění GM bramboru firmy BASF by tak mohlo přispět ke zvýšení bakteriální rezistence vůči významným lékům na závažné choroby, včetně prostředků pro léčbu tuberkulózy.

"Udělení povolení biotechnologickému průmyslu k výrobě by znamenalo jak hrozbu, tak i velmi znepokojivý precedens", řekl před časem Patrice Courvalin, vedoucí Útvaru antibakteriálních agens v lékařském výzkumném středisku Pasteurova ústavu v Paříži. "Měli bychom usilovat o omezení šíření resistence na antibiotika místo toho, abychom do řetězce potravin a krmiv posílali další výrobky, které mají potenciál již nyní špatnou situaci ještě zhoršit." (4)

Posouzení rizik GM bramboru neproběhlo v souladu s platnou legislativou a nedošlo ani k dostatečnému posouzení vlivů na lidské zdraví. Kromě toho, většina zemí EU nesouhlasila s autorizací této GM plodiny již v minulosti. Po dnešním udělení povolení Evropskou komisí Greenpeace vyzývá jednotlivé členské státy Unie, aby vůči GM odrůdě Amflora uplatnily národní zákaz.
 
Chronologii autorizačního procesu GM bramboru naleznte zde (v AJ): www.greenpeace.org

Kontakty:

Magdalena Klimovičová - vědecká poradkyně Greenpeace ČR:
e-mail: magdalena.klimovicova@greenpeace.org, tel.: 224 320 448, 224 319 667

Lucie Jakešová - tisková mluvčí Greenpeace ČR:
e-mail: lucie.jakesova@greenpeace.org, tel: 224 320 448, 608 601 811

Marco Contiero - poradce Greenpeace pro evropskou zemědělskou politiku:
e-mail: marco.contiero@greenpeace.org tel: +32 (0)2 274 1906, +32 (0)477 777034 (mobil)


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: GM brambor firmy BASF by mohl zvýšit rezistenci vůči antibiotikům
Může paní Klimovičová 1)vyvrátit argumenty v citovaném článku Patrice Courvalain uvádějící, že přenos genů rostlina-bakterie je velmi vzácný pokud vůbec (..un tel transfert, s´il existe, est, au moins en théorie, probablement rare (28).) ?
2) přiznat, kolik ona sama denně sní genů rezitence na antibiotika nesených bakteriemi a proč jí toto nevadí, ale gen v rostlinné buňce jí vadí? Ty od bakterií se předávají snadno, ty z rostlin kdoví jestli vůbec. Pokud neví, kolik takových genů je v naší potravě, pak ať se neplete do oboru, kterém nerozumí.
Až toto vysvětlí, pak ať opakuje ataky na komissaře Dalli.
vloženo: 07.03.2010 11:29     vložil: Jaroslav Drobník Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist