Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Neexistuje důkaz, že GMO škodí zdraví

04.04.2010  |  zdroj: Podniky a trhy  |  1202× přečteno      vytisknout článek

Neexistuje důkaz, že GMO škodí zdraví

Stanislav Kozák, náměstek ministra zemědělství ČR

Geneticky modifikované organismy (GMO) určitě nejsou žádným strašákem a českému i celému evropskému zemědělství by jejich větší pěstování prospělo - říká náměstek ministra zemědělství Stanislav Kozák.

HN: Existují vůbec nějaké důkazy o tom, že potraviny z GM plodin škodí lidskému zdraví?

Doposud nebyly předloženy důkazy, které by svědčily o škodlivosti GM plodin a jejich produktů pro zdraví lidí a hospodářských zvířat.

HN: Jaké GM plodiny se mohou dnes pěstovat v Česku, a chystá se povolení dalších?

K pěstování v Evropské unii, tedy i v Česku, jsou aktuálně povoleny pouze dva typy těchto plodin - Bt kukuřice, odolná proti zavíječi kukuřičnému, a GM brambory Amflora. Pro pěstování těchto brambor musí proběhnout dokončení schvalovacího procesu, čeká se na souhlas Švédska, kde byla žádost o pěstování v unii podána, a na zápis příslušné odrůdy do katalogu. U této odrůdy brambor se počítá s technickým využitím ve škrobárenském průmyslu.

HN: V jakých potravinách se můžeme u nás setkat s GM produkty a jak jsou značeny?

Teoreticky lze využít při výrobě potravin různé typy GM kukuřice, sóji, řepky, bavlníku nebo cukrovky. Jejich přesný seznam je dostupný na stránkách Evropské komise v registru GM potravin a krmiv. V praxi se však s nimi setkáme jen výjimečně - v Česku jsou běžně dostupné pouze produkty vyrobené z GM sóji, například vícedruhové rostlinné oleje. Tyto produkty jsou, v souladu s platnými právními předpisy, značeny nápisem "vyrobeno z geneticky modifikované sóji".

HN: Jaká je pozice Česka vůči GM plodinám v rámci Evropské unie?

Pozici Česka lze považovat za liberální, a priori obecně neodmítající zemědělské využití GM plodin.

HN: Neujíždí Evropě vlak, když se GM plodinám brání? Rozvíjejí se přece v tak významných ekonomikách jako USA, Indie, Čína či Brazílie.

Ano, ujíždí. Na druhou stranu je ale potřeba jednoznačně říct, že je nutné zajistit důkladné hodnocení všech rizik GM plodin, abychom maximálně ochránili zdraví lidí, zvířat a životní prostředí.

HN: Ta rizika se ale zatím nepotvrzují. Prospějí českému, potažmo evropskému zemědělství GM produkty?

Přidanou hodnotu v zemědělství přináší zejména pěstování GM plodin, nikoliv dovoz a zpracování jejich produktů - což zatím v unii převládá. Přínosy pěstování GM plodin nejsou pouze kvantitativního charakteru, ale umožňují i šetrnější přístup k životnímu prostředí.

AUTOR: Martin Mařík
AUTOR-WEB: www.ihned.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 3 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Re: Neexistuje důkaz, že GMO škodí zdraví
To je pěkná blbost. Naopak bylo prokázáno, že Bt-plodiny chrání včely, protože hubí jejich škůdce a syndrom bílého nosu je virového původu, to nemá s GMO nebo alergiemi nic společného.
vloženo: 05.04.2010 23:05     vložil: eko_hunter Reagovat 
Re: Neexistuje důkaz, že GMO škodí zdraví
Např. existuje spojení mezi rokem, kdy se do velké británie začala dovážet GMO sója a nárůstem výskytu alergií tamtéž.

http://www.bmj.com/content/vol327/issue7424/images/medium/gupr67439.f1.gif

Podle mě existuje i přímé spojení mezi výskytem syndromu včel a bílého nosu netopýrů a šířením pylu z GMO kukuřice, kterým se tito živočichové živí. Obsah bakteriálních toxinů v pylu je postupně alergizuje a činí málo odolné vůči dalším škůdcům. V podstatě se tak ušetřené peníze vyhážou na jiném místě, protože obnova včelstev stojí velké peníze. Nemluvě samozřejmě o výskytu alergií u člověka.
vloženo: 04.04.2010 19:18     vložil: Zephir Reagovat 
Re: Neexistuje důkaz, že GMO škodí zdraví
Je třeba si uvědomit, že GMO neškodí, jako například mikrovlnné záření z mobilů, počítačů, televizí, chemikálie v potravinách, nápojích, takzvané léky, pohonné hmoty atd. prostě vše co vydělává prachy. a potom ti nemocní zase vydělají lékařům, farmaceutickým firmám, pojišťovnám atd. A navíc kdo bychom se zřekli mobilu, auta, televize, jídla ze supermarketu... Takže další zbytečný příspěvek do diskuze... Přeji vám ať jste zdraví a máte selský rozum!
vloženo: 04.04.2010 18:34     vložil: Pavel Slapar Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist