Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Česká republika se stala signatářem tzv. Nagojského protokolu

28.06.2011  |  175× přečteno      vytisknout článek

Česká republika se stala signatářem tzv. Nagojského protokolu

Česká republika se stala signatářem nové mnohostranné environmentální smlouvy: Nagojského protokolu o přístupu ke genetickým zdrojům a spravedlivém a rovnocenném rozdělení přínosů plynoucích z jejich využívání k Úmluvě o biologické rozmanitosti (dále jen "Protokol"). Protokol byl přijat na 10. zasedání konference smluvních stran Úmluvy o biologické rozmanitosti ve dnech 18. - 29. října 2010 v Nagoji v Japonsku. Na základě usnesení vlády č. 269 ze dne 13. dubna 2011 podepsala Protokol za ČR dne 23. června 2011 Ing. Edita Hrdá, velvyslankyně a stálá představitelka České republiky při Organizaci spojených národů v New Yorku.

Úmluva o biologické rozmanitosti (dále jen "Úmluva"), jejíž smluvní stranou je ČR od 3. března 1994, má tři základní cíle - ochranu biologické rozmanitosti, její udržitelné využívání a zajištění spravedlivého a rovnocenného rozdělování přínosů plynoucích z využívání genetických zdrojů. Protokol se týká specifických ustanovení Úmluvy o genetických zdrojích. Jeho cílem je zajištění spravedlivého a rovnocenného rozdělení přínosů plynoucích z využívání genetických zdrojů, včetně odpovídajícího přístupu ke genetickým zdrojům a předávání příslušných technologií při respektování suverénních práv států na tyto zdroje a technologie a zajištění vhodného financování. Naplnění podmínek Protokolu by mělo v konečném důsledku přispět k ochraně biologické rozmanitosti a jejímu udržitelnému využívání.

Protokol vytváří předpoklady pro zvýšení právní jistoty a důvěry mezi poskytovateli a uživateli genetických zdrojů. Rovněž podporuje výzkum, vývoj a inovace v rychle se rozvíjející oblasti využívání genetických zdrojů a biotechnologií. Podpis a následná ratifikace ČR této mezinárodní smlouvy je i v zájmu podnikatelských subjektů, neboť budou mít pro svou činnost konkrétní právní rámec pro získávání genetických zdrojů a pro jejich další využití.

Vláda svým usnesením vyjádřila souhlas s podpisem Protokolu za ČR s výhradou ratifikace, neboť samotná ratifikace protokolu bude mít dopad na právo ČR. Konkrétní podoba a rozsah změn vnitrostátních právních předpisů bude podmíněna výsledkem podrobnější analýzy dopadů na úrovni práva EU. Analýzu dopadů na právní normy EU v současné době provádí Evropská komise. První návrh legislativních úprav na úrovni EU je přitom očekáván v polovině roku 2012. Vláda odložila vyjádření souhlasu s ratifikací Protokolu do doby, kdy bude zajištěn soulad práva ČR s Protokolem, připravena pravidla pro jeho provádění a přesně analyzovány finanční dopady. Vzhledem k tomu, že tyto kroky nelze provést před změnami práva EU, návrh dalších opatření v souvislosti s ratifikací Protokolu a jeho vstupem v platnost bude vládě předložen do 31. prosince 2012.

Michaela Jendeková, tiskové oddělení MŽP


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist