Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Greenpeace zveřejnilo tisíce stran tajných dokumentů o ropné skvrně v Mexickém zálivu

24.04.2011  |  58× přečteno      vytisknout článek

Greenpeace zveřejnilo tisíce stran tajných dokumentů o ropné skvrně v Mexickém zálivu

Den před výročím výbuchu ropné plošiny Deepwater Horizon, zveřejnilo Greenpeace dokument (1) popisující, jak se společnost BP pokoušela ovlivňovat vědce, bagatelizovat velikost i dopady ropné skvrny a zakrýt skutečný rozsah největší ropné havárie v americké historii. Greenpeace USA dále spustilo internetovou stránku s názvem "polluter watch" (2), kam byly nahrány tisíce interních dokumentů vztahující se k loňské ropné havárii v Mexickém zálivu.

Studie Greenpeace shrnuje zejména hlavní klíčové skutečnosti:
... 80 % ropy z havárie je stále ještě nutné odstranit;
... společnost BP ani pobřežní hlídka neprovedly přesná měření objemu skutečně uniklé ropy;
... výzkum byl manipulován, aby odváděl pozornost od ekologických dopadů, a namísto toho byly protlačovány pozitivní zprávy
... že společnost BP poskytovala rozsáhlé prostředky vědcům, kteří byli ochotní hrát podle jejích pravidel.
"I když BP původně tvrdila, že uniká pouze 1 000 barelů ropy denně, skutečné číslo je odhadováno na 60 000 barelů denně, celkem tedy 4,4 miliony barelů za celou dobu téměř tří měsíců, než se BP podařilo vrt utěsnit," říká vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR Jan Freidinger a doplňuje: "Tyto skutečnosti svědčí o záměrném pokusu ropné společnosti BP i státních úřadů nepodávat veřejnosti pravdivé informace o rozsahu škody jak na životním prostředí, tak i pro místní obyvatele na pobřeží Mexického zálivu,"
Greenpeace USA dnes proto spustilo internetové stránky "polluter watch" (www.polluterwatch.com), kde mohou návštěvníci v on-line databázi (3) prohledávat zhruba 30 000 stran dosud neveřejných dokumentů, které byly získány na základě zákona o svobodném přístupu k informacím (Freedom of Information Act, FOIA). Tyto dokumenty zahrnují interní vládní korespondenci se společností BP, důkazy o sporech mezi vědci a vládními úředníky a dokonce záznamy letů od pilotů, kteří byli nasazeni v postižené oblasti. Smyslem této databáze je odhalení skutečných příčin i dopadů této ropné havárie a také pomoc místním obyvatelům při žádosti o kompenzace.

"Společnost BP a federální vláda se pokusily zakrýt skutečné dopady této největší ropné havárie v americké historii. Doufáme, že tato webová stránka pomůže odhalit, jak to dělaly, a umožní místním obyvatelům získat kompenzace, jaké si zaslouží. Faktem je, že k takovým katastrofám bude docházet znovu, dokud naši lídři nepochopí, co se tu odehrálo, a tvrdě se nepostaví mocné ropné lobby," prohlásil Kert Davies, vedoucí výzkumu z Greenpeace USA.

Místní nezisková organizace The Gulf Restoration Network zaměřená na obnovu a ochranu životního prostředí Mexického zálivu a podporu místních obyvatel dnes vyzvala své členy, aby se na webovou stránku s databází přihlásili a začali vyhledávat důkazy.

"Vlády po celém světě uvažují o povolení nových hlubokomořských vrtů, jako například v případě firmy Shell nebo BP v Arktidě, a proto je nezbytně nutné, aby byly odhaleny skutečné náklady havárie Deepwater Horizon. Je důležité, aby se ropný průmysl ukázal takový, jaký je ve skutečnosti: smrtonosný, nebezpečný a korumpující. Kolik životů a domovů musí být ještě zničeno, než se konečně odhodláme k činu a přejdeme na bezpečnou a čistou energii z obnovitelných zdrojů, kterých je dostatek," prohlásila Tzeporah Berman, vedoucí programu Klima a energetika Greenpeace International.

Dlouhodobé ekologické dopady způsobené ropnou skvrnou v Mexickém zálivu nebudou zcela jasné ještě řadu let. Již nyní však uvádí třeba časopis Conservation Biology, že celková úmrtnost delfínů a velryb v důsledku ropné skvrny může být až 50krát vyšší než činily původní odhady.

Greenpeace vyzývá vlády, aby změnily kurz a místo závislosti na špinavých fosilních palivech zvolily cestu čistých a bezpečných energetických technologií.

Poznámky pro editory:
(1) Studie je ke stažení ve formátu PDF na této adrese: http://comms.greenpeaceusa.org/20110420_DWH/DWH%20Report.pdf
(2) Internetové stránky "polluter watch" dostupné na: www.polluterwatch.com
(3) Databáze dokumentů je dostupná na adrese: www.polluterwatch.org

Část z dnes zveřejněných dokumentů již analytici Greenpeace vyhodnotili. Mezi nejvýznamnější body patří, následující zjištění:
o nechvalně proslulé tvrzení vlády o dopadu ropné skvrny bylo intenzivně popíráno zainteresovanými vědci, kteří kategoricky prohlásili: "je nesprávné tvrdit, že 75 % ropy zmizelo".
o vládní úředníci, ke zděšení kvalifikovaných odborníků, bagatelizovali dopady ropy na mořský život včetně populací želv.
o Společnost BP jako jediná vydávala povolení k přístupu školeným výzkumníkům do postižené oblasti v době probíhající havárie

Internetová stránka "polluter watch" umožňuje lidem prohledávat dokumenty podle předmětu a označit ty, které by mohly být důkazem zneužití úřední moci. Vybrané dokumenty je možné si přímo stáhnout a poslat k rozboru analytikům Greenpeace.

Jakmile budou k dispozici další dokumenty na základě práva k přístupu k informacím (FOIA), budou do databáze doplněny.
Video k ropné katastrofě v Mexickém zálivu je dostupné zde:
www.youtube.com (na vyžádání rádi poskytneme i mezinárodní verzi videa bez textu).

Kontakty:
Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR
e-mail: jan.freidinger@greenpeace.org, tel.: 608 729 071

Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR
e-mail: lucie.jakesova@greenpeace.org, tel.: 603 443 140


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
REO AMOS, spol. s r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist