Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Globální zemská pozorování

07.02.2012  |  32× přečteno      vytisknout článek

CzechTrade se z hlediska konkurenceschopnosti zabývá rovněž trendy v satelitních a mobilních technologiích i příležitostmi pro české firmy a instituce v této oblasti.

Naše životní prostředí je ovlivňováno mnoha faktory. Mezi ty nejdůležitější patří klimatické podmínky, přírodní katastrofy a vliv lidské činnosti. V poslední době umožňuje rozvoj satelitních a komunikačních technologií tyto faktory dlouhodobě pozorovat a do určité míry i předpovídat. Prioritou většiny světových velmocí a organizací je zajištění ochrany lidských životů a udržitelný rozvoj. K tomu však nestačí pouhé pozorování jednotlivých vlivů na životní prostředí, ale aktivní rozvoj k tomu využívaných technologií a integrace, analýza a využití získaných dat.

PŘÍKLADY UPLATNĚNÍ FORESIGHTU

Charakteristika trendu:

Globální používání a integrace informačních a komunikačních technologií pro včasná varování.

- Ochrana zdraví jednotlivců. Mobilní telefonní sítě a software v mobilu umožňují, aby chronicky nemocní lidé, kteří potřebují průběžně monitorovat své tělesné parametry pro rychlou úpravu medikace, žili normálním životem jako běžná populace.

- Ochrana zdraví obyvatelstva. Pomocí satelitních systémů a integrace několika informací najednou lze sledovat vývoj přírodních katastrof. Na základě vyhodnocení dat je možné navrhnout systém včasných varování, a předejít tak hromadným ztrátám na životech například při zemětřesení apod.

- Dostatečné zásoby jídla a zdroje pitné vody. Satelitní technologie se využívají nejen k vyhodnocování vlivu zemědělství na životní prostředí, ale také napomáhají určovat klimatické podmínky a přesná dávkování postřiků pro jednotlivé části zemědělských ploch. Důležité je i nastavení systému včasných varování před hladomorem a celosvětové přeskupování potravinových zásob. Kladen je i důraz na měření znečištění zdrojů pitné vody a sledování podzemní vody.

- Využití moderních informačních a komunikačních technologií může také pomoci mnohem efektivnějšímu předávání a zpracovávání dat a informací v řetězci systému včasných varování.


Příležitosti pro inovace:

1. Integrace jednotlivých zemských pozorování do globálního systému včasných varování.

2. Zajištění kompatibilních IT aplikací. Trend je velkou příležitostí pro dodavatele ICT vybavení a služeb (vývoj a integrace potřebných systémů - pro pozemní i kosmické technologie), stejně tak jako pro vývojáře speciálních aplikací.

3. Výzkumné instituce a organizace se mohou zapojit do výzkumu a vývoje potřebných senzorických a pozorovacích zařízení. Společnosti mohou použít tyto výstupy a inovovat své výrobky, zvýšit svoji konkurenceschopnost.

Ukázky signálů:

1. Monitoring zdravotního stavu.

Přístroje, které přes satelit, telefonní síť nebo prostřednictvím internetu sledují srdce nemocného člověka (IKEM Praha).

2. Rizika přírodních katastrof.

Výskyt některých pandemických nemocí je úzce spojen s klimatickými podmínkami. Například zvýšené riziko výskytu malárie je v období záplav. Lze tedy vytvořit model, který dokáže určit oblasti výskytu této nemoci (NASA).

3. Zemědělství.

Argentina, Brazílie, Kanada, Evropa, Čína a Mexiko se zapojily do projektu, kde se na základě dat ze satelitů snaží najít nejlepší postupy pro zemědělství (Agriculture and Agri-Food Canada - AAFC).

Rudolf Klepáček
agentura CzechTrade

ZDROJ: Foresight


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
REO AMOS, spol. s r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist