Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zprovoznění tunelů Dobrovského způsobí nadlimitní hluk

25.11.2010  |  744× přečteno      vytisknout článek

Pokračující stavba tunelů DobrovskéhoStavba brněnských tunelů Dobrovského se znovu odkládá. Na základě námitky občanského sdružení VMO Brno soud tomuto projektu zrušil stavební povolení. Z deseti námitek sdružení sice uznal jen jednu, zato však závažnou: současná podoba projektu by znamenala porušení limitů hluku pro osm ulic v okolí západního portálu tunelů.

Z rozsudku Městského soudu v Praze ze dne 27. října 2010 o zrušení stavebního povolení pro tunely Dobrovského v Brně vyplývá, že z deseti námitek občanského sdružení "VMO Brno" soud uznal jen tu, podle které nelze povolit stavbu bez splnění limitů hluku ve venkovním prostředí v Žabovřeskách kolem jeho západního portálu. 

"Jde o obvyklý alibismus úředníků, kteří některé problémy jako je třeba nadlimitní hluk z dopravy přesouvají na navazující řízení, v tomto případě až na kolaudaci stavby, což může být pak obtížně řešitelné," komentuje rozsudek Miroslav Patrik ze sdružení Děti Země, které je od roku 2004 účastníkem tohoto stavebního řízení.

Nadlimitní hluk pro osm ulic

Z akustické studie vyplývá, že denní hlukový limit ve venkovním prostředí 60 dB byl překročen na 23 Zakreslení tunelů Dobrovského do územního plánu.měřících místech z celkových 60 a noční limit 50 dB na 14 místech. Automobily jedoucí v okolí západního portálu tunelů Dobrovského by tak svým hlukem nezákonně obtěžovaly osoby bydlící na ulicích Voroněžská, Plovdivská, Záhřebská, Purkyňova, Svatopluka Čecha, Hradecká, Tererova a na námětí Svornosti.

"Podle soudu měla být již před vydáním stavebního povolení předložena taková technická opatření, která zajistí splnění těchto limitů, přičemž dokonce sám investor tvrdil, že prý jde o jednoduchý a snadno splnitelný požadavek," upřesňuje dále Karel Štěpaník, předseda sdružení "VMO Brno", které podalo úspěšnou žalobu.

Kdo udělal chybu?

Krajský hygienik sice stavbu překvapivě povolil i s tímto nedostatkem, nicméně krajský úřad a ministerstvo  dopravy jako odvolací orgán měly přesto po Ředitelství silnic a dálnic ČR žádat důkazy, že nelze technickými opatřeními limity hluku ve venkovním prostředí splnit a že tedy je nutné instalovat nová protihluková okna s větráním. Chyba je tak na straně krajského úřadu a ministerstva.

Podle soudu tak krajský úřad s ministerstvem porušily zákon, když rezignovaly na povinnost chránit veřejný zájem a zajistit ochranu obyvatel kolem tunelu před hlukem. Svým povinnostem se zpronevěřil i krajský hygienik, který problém zlehčoval s odkazem na nespolehlivost měření akustické studie.

Kontakty:


Ing. Karel Štěpaník, předseda občanského sdružení "VMO Brno" - mobil 774 176 012

Časový průběh stavebního řízení pro tunely Dobrovského:


1) 07. 06. 2004 = podání žádosti o stavební povolení ŘSD ČR a Statutárním městem Brno
2) 02. 05. 2006 = vydání změněného stavebního povolení Ministerstvem dopravy
3) 02. 03. 2007 = první zrušení stavebního povolení Městským soudem v Praze (pokračování v řízení na MD)
4) 30. 08. 2007 = vydání druhého stavebního povolení Ministerstvem dopravy
5) 27. 10. 2010 = druhé zrušení stavebního povolení Městským soudem v Praze (řízení o odstranění stavby)

Odkazy na internetové stránky:

1) Tunely Dobrovského v Brně opět bez stavebního povolení (08.11.2010)
www.detizeme.cz
2) Děti Země vyhrály spor o tunely Dobrovského v Brně (TZ, 15.05.2007)
detizeme.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 7 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Zprovoznění tunelů Dobrovského způsobí nadlimitní hluk
A už se opět staví. Naštěstí. Zelení aktivisté nedosáhli ničeho pozitivního, pouze o něco více naštvali lidi, kteří budou zase méně věřit zelené demagogii a lžím, samozřejmě způsobili vysoké ekonomické ztráty tam, kde prostředky mohly být použity pro dobro lidí.

Bravo. Přesně to odráží standardní zelené postupy i výsledky.
vloženo: 18.03.2011 23:48     vložil: Polaris Reagovat 
Re: Re: Zprovoznění tunelů Dobrovského způsobí nadlimitní hluk
Ano ano, přesně tak se jeví dostupná data...
Takže odpůrci provádějí zveličení více než malé. Já je sice chápu, ale to neznamená že s nimi souhlasím, a už vůbec ne se zvoleným značne obstrukčním postupem.
Proč máváte zveličenými tvrzeními, proč místo toho neukazujete na pláncích a obrázcích to co tvrdíte že by bylo lepší udělat? (to co se má podle projektu realizovat je zobrazeno celkem rozumně a přehledně). Pak bysme se mohli bavit nad reálnými možnostmi co udělat. takhle to jasně vypadá že "nechcete nic" a je vám (žalujícím) jakákoliv námitka dobrá, ať už je jakákoliv...
No a odkaz na stránku Dětí země přinese znechucení už na první přečtení, zmínky o "rušení krajinného rázu výdechy větrání tunelu" je zelenoteroristická rétorika nejtěžšího kalibru, kdyby bylo po jejich tak by se totiž nestavělo absolutně nic, všechno totiž více či méně ruší...
vloženo: 03.03.2011 14:29     vložil: SYN Reagovat 
Re: Zprovoznění tunelů Dobrovského způsobí nadlimitní hluk
Dobrý den všem, zvláště pak Standovi Krajíčkovi,

odhlédnu-li od nevhodných výrazů svědčících o ne zcela dobré orientaci pisatele v oboru akustiky (denní hlukový limit nemohl být překročen na x měřicích místech, jednalo se o místa výpočtu; nespolehlivost měření akustické studie - co to je "měření akustické studie"??), musím konstatovat, že článek obsahuje řadu - mírně řečeno - nepřesností a neúplností, které významně zkreslují závěry, jež si z něj nezúčastněný čtenář udělá.
Trochu čísel ze zmíněné studie - tentokrát očima akustika. Jako místa výpočtů jsou voleny potenciálně nejvíce ohrožené domy. Překročení u takto vybraných domů automaticky neznamená překročení v celé ulici. Podle studie na ulicích Plovdivské a Purkyňovy, ani na náměstí Svornosti se s překročením limitu nepočítá vůbec.
Výpočet byl proveden pro 93 bodů, překročení nočního limitu bylo konstatováno na 15 místech, překročení denního limitu na 23 místech (u 17 domů, někde se hodnotily i tři výškové úrovně, přičemž překročení bylo většinou pouze v těch nejvyšších úrovních).
Průměrné překročení limitu v denní i noční době byl spočteno na 1,1 dB. Nejvyšší překročení v rozmezí 2 - 3 dB bylo celkem u dvou domů v denní době (3,0 dB a 2,5 dB) a pouze u jednoho v době noční (2,4 dB). U ostatních vybraných domů s předpokladem nejhorší hlukové situace byl limit překročen o méně jak 2 dB. Nejistota výpočtu byla stanovena hodnotou +/-2 dB.
Z výše uvedeného plyne, že prokazatelné překročení limitu (mimo pásmo nejistoty) uvádí akustická studie pouze pro dva domy z celého souboru. Z čeho pisatel článku (potažmo i Městský soud v Praze) odvodil nezákonné obtěžování všech(?) obyvatel na celkem sedmi ulicích a jednom náměstí, to opravdu, ale opravdu nevím.
Mirek Frič
vloženo: 24.01.2011 16:52     vložil: Miroslav Frič Reagovat 
Re: Zprovoznění tunelů Dobrovského způsobí nadlimitní hluk
Moc by mě zajímalo jestli páům a dámám z Občanského združení nevadí smog a narůstající kolony.Denně jezdím přes stavbu po provizorních trasách do práce a každému bych přál aby si to zkusil.Strávít navíc hodinu v autě a o spotřebě ,hluku a smogu nemluvě.To vám nevadí vy chytráci.Asi ne.Že.
vloženo: 22.01.2011 21:32     vložil: Miloš Reagovat 
Re: Zprovoznění tunelů Dobrovského způsobí nadlimitní hluk
Co říkáte na to, že teď trpí provozem, smradem, hlukem polovina Brna? Navíc do konce roku nás ten Váš špás přijde na půl miliardy korun.
vloženo: 19.01.2011 09:31     vložil: snake Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist