Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Spor o miliardy už vynesl slušné zisky

17.02.2010  |  zdroj: Podniky a trhy  |  145× přečteno      vytisknout článek

Spor o miliardy už vynesl slušné zisky

Kauza Ostramo

Firma Transkorekta dostala za spornou pohledávku 50 mil. Kč. Věřitelé zkrachovalého Ostrama dostanou nanejvýš drobné.

Kyperská firma Retise Enterprises Limited žádá u soudu jedenáctimiliardové odškodné od státního podniku Povodí Odry. Kdo za Retise stojí, není jasné. Řada indicií ukazuje na spojitost s mocnou investiční skupinou J&T.

V roce 2007, tedy v době, kdy Retise vstoupila do sporu s Povodím Odry, byla uvedena ve výroční zprávě J&T Group mezi "spřízněnými osobami" skupiny. Do loňska sídlila její česká pobočka v paláci J&T Group v pražské Pobřežní ulici. Retise zastupuje právník Jan Nekola z kanceláře Toman, Devátý a partneři, která už v minulosti pro J&T pracovala.

Jenomže mluvčí J&T Petr Málek tvrdí, že kyperská firma J&T Group nikdy nepatřila. "My jsme jen měli s její mateřskou společností smlouvu o spolupráci. Zahraniční matka Retise prodala, teď už s ní nemáme společného nic."

Fakt, že proti státu v jedné z největších soudních pří stojí tajuplný žalobce, není jediný absurdní moment této kauzy. Pozoruhodná je celá historie obří pohledávky.

Poprvé se s nárokem na odškodné obrátil na státní podnik Povodí Odry podnikatel Vítězslav Vlček, vlastník chemičky Ostramo-Vlček a spol., tři roky po ničivé povodni, jež v roce 1997 zasáhla celou Moravu.

Vlček původně žádal 1,3 miliardy korun za to, že povodeň zničila jeho firmu, která se z živelní pohromy skutečně už nikdy nevzpamatovala. Jenomže chemička byla zralá na bankrot už před záplavami. Od jara roku 1997 nehradila závazky, nevyráběla.

Povodeň v areálu Ostrama tehdy vyplavila tři tisíce tun ropných látek a způsobila ekologickou katastrofu. Měsíc ji likvidovaly stovky hasičů a vojáků.

Podnik při skladování ropných látek nedodržoval předpisy o nakládání s nebezpečným odpadem. I proto byl Vlček po povodni obžalován z trestného činu obecného ohrožení. Jeho stíhání zastavila amnestie.

Ačkoliv Ostramo vršilo dluhy od jara 1997, trvalo soudům čtyři roky, než ho poslaly do konkurzu. Vlček zatím stihl většinu majetku včetně továrního areálu převést na firmu Transkorekta, za níž stála jeho manželka Miroslava.

Převod majetku na Transkorektu pokračoval i po uvalení konkurzu. Miliardovou pohledávku za Povodím Odry prodal bývalý konkurzní správce Ostrama v balíku údajně bezcenných pohledávek prostředníkovi, který ji obratem převedl na Transkorektu.

Vlčkové Transkorekta pak v příštích dvou letech navyšovala požadavky na odškodné, až se nárok vyšplhal z 1,3 miliardy korun na více než osm miliard (s úroky dnes převyšuje 11 miliard korun).

S vyčíslením povodňových škod manželům Vlčkovým pomáhal i Michal Barchánek, který byl v době moravské povodně náměstkem na ministerstvu životního prostředí. V agendě měl i problematiku protipovodňové ochrany, byl nejvyšším šéfem Povodí Odry. Dnes se živí jakou soukromý vodohospodářský znalec.

Ať už na tom měl Barchánek jakýkoliv podíl, jisté je, že na původně "bezcenné" pohledávce za Povodím Transkorekta ještě dávno před konečným rozuzlením sporu slušně vydělala. V roce 2007, po prvním vyhraném - byť pravomocně neukončeném - soudu, ji převedla na firmu Retise za 50 milionů korun.

Konkurz Ostrama dodnes, třináct let po povodních, není vypořádán. Podle správkyně Věry Záděrové bude hodně záležet na tom, zda se podaří zpět do konkurzní podstaty vrátit celý tovární areál, který Transkorekta Miroslavy Vlčkové po povodních od Ostrama koupila. Za nefunkční a povodní poničenou továrnu tehdy od Vlčkové do Ostrama přišly pouhé 2,3 miliony korun.

O továrnu se správkyně Záděrová soudí. "Jestli ji získáme, mohlo by se nám podařit uspokojit nároky věřitelů asi ze sedmi až osmi procent," řekla správkyně HN. Věřitelé tak dostanou zlomek svých pohledávek. Vlčkovi jen za nárok na odškodné na Povodí Odry inkasovali 50 milionů. A dnešní držitelé sporné pohledávky mají šanci získat miliardy.

Ostramo vs. Povodí

8,1 mld. korun

dosáhla žalovaná suma postupným navyšováním nároků žalobce v letech 2004 - 2005. S úroky dnes převyšuje 11 miliard korun.

Vývoj kauzy

1997

Povodeň způsobila v areálu Ostrama Vlček ekologickou havárii. Firma je v kolapsu.

2000

Vlček žaluje Povodí Odry o odškodné ve výši 1,3 mld. Kč.

2004

Ostramo je v konkurzu, pohledávku za Povodím kupuje firma Vlčkovy manželky. Žaloba roste na víc než 8 mld. Kč.

2006

Soud poprvé rozhoduje ve prospěch Transkorekty, pohledávku od ní kupuje neznámá firma Retise Enterprises.

2008

Odvolací soud vrací případ na začátek.

2010

Soud případ projednává znovu od 16. do 19. února.

AUTOR: Zuzana Kubátová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist