Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

FSC v Praze řeší jak pomoci českému lesnímu průmyslu

26.11.2009  |  94× přečteno      vytisknout článek

FSC v Praze řeší jak pomoci českému lesnímu průmyslu

Vlastníci lesů, dřevaři a ochránci přírody se sešli, aby vyřešili situaci nedostatku domá-cího dřeva s prestižním certifikátem šetrného lesního hospodaření - FSC. Čeští a norští vystu-pující dnes na konferenci v prostorách Ministerstva životního prostředí rozebírali, jak naplnit požadavky českých lesníků a zpracovatelů na dostatek dřevní suroviny pocházející z šetrně ob-hospodařovaných lesů.

Na nedostatek FSC dřeva dříve upozorňoval také Svaz zaměstnavatelů dřevozpracujícícho průmyslu v roce 2007 a letos se stejným požadavkem následovala vlivná Konfederace lesnických a dřevařských svazů.

"Je vynikající, že konečně k jednacímu stolu sedli zástupci velkých vlastníků českých lesů, dře-vozpracovatelů a ochránců přírody s cílem vyřešit nedostatek dřeva s certifikátem FSC. Ten totiž dělá potíže českým podnikům, které produkty ze dřeva vyrábějí," dodal Ing. Tomáš Duda z nevládní organi-zace FSC ČR, který představil svůj příspěvek na konferenci jako první. Duda se v příspěvku věnoval i činnosti organizace FSC ČR, která se zabývá propagací šetrného lesního hospodaření a certifikátu FSC. Jejím cílem je pomocí poradenství zpracovatelským řetězcům a lesním vlastníkům propagovat certifikaci a pomocí spotřebitelských kampaní podpořit nákup k přírodě šetrných výrobků. Zejména po-slední největší kampaň "Miluje dřevo, chrání les", která v současnosti probíhá jak na internetu, tak na billboardech a v prostředcích městské hromadné dopravy ve všech větších městech České republiky je výraznou snahou k posílení znalosti této značky odpovědné spotřeby.

Christian Pedersen, zástupce WWF Norsko, se zaměřil také na rozdíly mezi jednotlivými certifi-kačními systémy (PEFC a FSC). Poukázal na nedostatky některých z nich v transparentnosti a otevře-nosti k zástupcům občanské společnosti v kontrastu k certifikátu FSC. Krkonošský národní park je jed-ním z významných lesních vlastníků v ČR a zároveň čerstvým držitelem certifikátu FSC. O zkušenostech z certifikačního procesu, postupující devastaci lesních ekosystémů a potřebě jejich ochrany hovořil jeho zástupce Ing. Václav Jansa. Ing. Milan Hron, skupinový manažer držitelů certifikátu FSC na Svi-tavsku a jeden z prvních správců FSC majetků v ČR, pak detailně popsal své zkušenosti z provozování lesů s přírodě blízkým hospodařením a specifickou problematikou FSC auditů.

Tématem posledního příspěvku Mgr. Michala Rezka ze společnosti IFER pak byla probíhající revize Českého standardu FSC. Ta by měla vyjít vstříc některým požadavků zpracovatelů a vlastníků lesů na jednodušší zisk certifikátu FSC, tak aby zároveň zachovala jeho ekologické a sociální principy.

Leitmotivem živých diskuzí po jednotlivých příspěvcích byla otázka množství FSC dřeva na trhu a jeho dostupnost. Zástupci dřevařského průmyslu vyjádřili zájem o další certifikaci u státních lesů tak, aby objem FSC suroviny dokázal uspokojit poptávku zákazníků. Vlastníci lesních majetků pak argu-mentovali potřebou přidané tržní ceny za dřevo, které bude nést tento prestižní certifikát, tak aby byly vhodně pokryté náklady na jeho produkci. Míra navýšení nákladů u FSC dřeva ve srovnání s produkcí dřeva necertifikovaného však často byla udávaná rozdílná a někteří z výrobců FSC dřeva poukazovali i na její zanedbatelnost. Tato konference tak byla jedním z důležitých kroků jak zprostředkovat debatu různých skupin lesního a dřevozpracujícího průmyslu, tak aby se v české republice zvýšila produkce a podpora přírodě blízkého hospodaření.

Další informace na: www.czechfsc.cz.

Kontakt:
Ing. Tomáš Duda, FSC ČR, o.s., tel.: 737 406 093, e-mail: tomas.duda@czechfsc.cz
Mgr. Martin Koubek, FSC ČR, o. s., tel. 737 085 007, e- mail: martin.koubek@czechfsc.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist