Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pozvánka na seminář TELEMETRICKÝ VÝZKUM ZVĚŘE, JEHO PŘÍNOS PRO MYSLIVECKOU PRAXI A ŘEŠENÍ ŠKOD PŮSOBENÝCH ZVĚŘÍ

15.03.2011  |  170× přečteno      vytisknout článek

rok lesůTelemetrie je moderní technologie umožňující sledování na dálku a přenos zjištěných dat. V případě volně žijících živočichů lze s pomocí telemetrie sledovat např. jejich migraci, chování, využívání prostředí při hledání potravy, výsledky zaznamenávat a vyhodnocovat.

Česká lesnická společnost a Českomoravská myslivecká jednota
Vás srdečně zvou na odborný seminář pořádaný
ve spolupráci s redakcí časopisu Svět myslivosti
a pod odbornou záštitou a s finančním přispěním
Ministerstva zemědělství, sekce lesního hospodářství

NAŠE ZVĚŘ A MYSLIVOST 2011: "TELEMETRICKÝ VÝZKUM ZVĚŘE, JEHO PŘÍNOS PRO MYSLIVECKOU PRAXI A ŘEŠENÍ ŠKOD PŮSOBENÝCH ZVĚŘÍ"

A N O T A C E

Telemetrie je moderní technologie umožňující sledování na dálku a přenos zjištěných dat. V případě volně žijících živočichů lze s pomocí telemetrie sledovat např. jejich migraci, chování, využívání prostředí při hledání potravy, výsledky zaznamenávat a vyhodnocovat. Tyto výsledky přinášejí nové poznatky z biologie a etologie, lze je v případě volně žijící zvěře využít v mysliveckém managementu populací (např. vytipování lesních porostů potenciálně ohrožených spárkatou zvěří a přijetí opatření k jejich ochraně). V uplynulých letech bylo na území ČR zahájeno několik projektů telemetrického sledování různých druhů zvěře (především jelení).
Cílem konference je zmapovat dosavadní projekty v ČR, umožnit jejich realizátorům prezentaci výsledků před odbornou veřejností a nastínit další směry výzkumu. Konference je určena odborným pracovníkům státní správy myslivosti, zaměstnancům státních lesů i soukromých lesních majetků, národních parků, uživatelům honiteb a všem dalším, kteří se zajímají o výzkum zvěře a její biologii a etologii.

Čtvrtek a pátek (exkurze), 7. - 8. dubna 2011
Kostelec nad Černými lesy, Rytířský sál

Odborný garant:

Ing. David Vaca, Ph.D. Lesnická práce, s. r. o., redakce časopisu Svět myslivosti
Zámek 1, 281 63 Kostelec n. Č. Lesy
Tel.: 321 679 413, mobil: 604 211 168
e-mail: vaca@lesprace.cz

Organizační garant


Ing. Karel Vančura Česká lesnická společnost, o. s.
Novotného lávka 5, 116 68 Praha 1
mobil: 776 791 401, e-mail: cesles@csvts.cz

Časový program odborné akce:


Čtvrtek, 7. 4.
8,00 - 9,00 hod. prezence (souběžně výstava odborné literatury
z vydavatelství Lesnická práce, s. r. o.)
9,00 - 9,10 hod. zahájení, organizační pokyny
9,10 - 10,25 hod. I. blok přednášek
10,25 - 10,45 hod. přestávka
10,45 - 12,25 hod. II. blok přednášek
12,25 - 13.30 hod. oběd (jídelna ŠLP), souběžně ubytování účastníků
13,30 - 14,55 hod. III. blok přednášek
14,55 - 15,15 hod. přestávka
15,15 - 17,00 hod. IV. blok přednášek, diskuse
17,15 - 18.00 hod. fakultativní exkurze do Černokosteleckého pivovaru
18,00 - 20,00 hod. večerní posezení a diskuse v pivovaru (individuální program)

Pátek, 8. 4.
Odjezd na exkurzi vlastními auty od zámku v 8.30 hod., předpokládané ukončení akce
ve 12.00 hod.


Odborné referáty (přednášející, pracoviště):

Kterým směrem kráčí výzkum zvěře v ČR? (doc. Ing. Jaroslav Červený, CSc., LDF ČZU v Praze)

Prostorová aktivita jelena lesního v NP Šumava - šest let sledování pomocí GPS telemetrie (Mgr. Pavel Šustr, Ph.D., Ing. Adam Jirsa, Správa NP a CHKO Šumava)

Jak daleko dojde srnec obecný na Šumavě? (Mgr. Pavel Šustr, Ph.D., Mgr. Markéta Kašparová, Správa NP a CHKO Šumava)

Migrace jelení a černé zvěře v Labských pískovcích (Ing. Marek Klitsch, Správa NP České Švýcarsko)

Chodí jelen lesní v Krkonoších přes hranice? Předběžné výsledky z GPS telemetrie (Mgr. Pavel Šustr, Ph.D., Správa NP a CHKO Šumava)

Využitie telemetrických výsledkov v predikcii poškodenia lesných porastov jeleňou zverou na Poľane (Ing. Peter Kaštier, Ph.D., Ing. Jozef Bučko, Ph.D., NLC Zvolen)

Cirkadiánne rytmy a preferencia habitátov samcov jeleňa lesného (Cervus elaphus) v Kremnických vrchoch (Ing. Miroslav Ostrihoň, Ph.D. a kol., LF TU Zvolen)

Telemetrické sledování siky japonského v honitbě Hradiště (Ing. Stanislav Dvořák, VLS ČR, s. p., divize Karlovy Vary)

Telemetrické sledování rysa ostrovida na Šumavě (RNDr. Luděk Bufka, Správa NP a CHKO Šumava).

S tchoři to je velký problém! Pilotní studie časoprostorové aktivity tchoře tmavého (Mustela putorius) (prof. RNDr. Petr Koubek, CSc., Mgr. Michaela Ryšavá, Ústav biologie obratlovců AV ČR Brno, FLD ČZU v Praze)

Délky domovských okrsků bobra evropského v různých typech krajiny
(Ing. Jana Korbelová, Ing. Aleš Vorel, Ph.D., Mgr. Lenka Hamšíková, Mgr. Lenka Maloňová a Mgr. Jaroslav Maloň, FŽP ČZU v Praze a PřF UP v Olomouci)

Telemetrická sledování mláďat sýce rousného (Aegolius funereus) po opuštění hnízda
(Ing. Marek Kouba, prof. RNDr. Karel Šťastný, CSc., FŽP ČZU v Praze)

Prostorové nároky sýce rousného (Aegolius funereus) při výchově mláďat (Ing. Václav Tomášek, Ing. Marek Kouba, prof. RNDr. Karel Šťastný, CSc., Ing. Markéta Zárybnická, Ing. Andrea Hýlová, FŽP ČZU v Praze)

Organizační pokyny:

Odborná akce se koná ve čtvrtek 7. dubna 2011 v Rytířském sále zámku v Kostelci nad Černými lesy (Náměstí Smiřických 1, Kostelec nad Černými lesy).

Ubytování je možné v zařízeních Školního lesního podniku v Kostelci nad Černými lesy v areálu černokosteleckého zámku (www.slp.cz, odkaz "Ubytovací služby"). Kontakt: Jiří Kabelka, tel.: 321 610 325, e-mail: sluzby@slp.cz. Současně lze domluvit i podmínky parkování aut. Přednášející i účastníci si zajišťují ubytování samostatně.

Exkurze 8. dubna do režijní honitby ŠLP a obory Aldašín proběhne pod vedením odborných pracovníků ŠLP. Účastníci budou seznámeni se systémem mysliveckého hospodaření v režijních honitbách, s oborním chovem prasete divokého a siky Dybowského v oboře Aldašín. Oblečení do lesa a terénní obuv s sebou.

o Cestovné a případné další náklady si hradí účastníci sami nebo je hradí jejich vysílající organizace.
o Účastnický poplatek činí 1.350,- Kč, přednášející neplatí. Poplatek za účastníka (účastníky) uhraďte ve prospěch účtu ČLS u LBBW Bank CZ a.s., Vítězná 1/126, 150 00 Praha 5, č. ú. 5115061308/4000, k. s. 0308, v. s. 224 1105.
Upozornění: ČLS je plátcem DPH, DIČ: CZ00549746.

o Součástí účastnického poplatku je sborník referátů, občerstvení, oběd, exkurze;
o Večeře v pivovaře po semináři a následný program není součástí poplatku;

o Řádně vyplněnou závaznou přihlášku zašlete nejpozději do 31. března 2011 na e-mailovou adresu cesles@csvts.cz (mailové přihlášky upřednostňujeme!), nebo poštovní: ČLS, Novotného lávka 5, 116 68 Praha 1. Na jednu přihlášku lze přihlásit i více účastníků a úhradu provést jednou platbou. Později je nutno dohodnout telefonicky s organizačním garantem semináře s platbou na místě. Při platbě složenkou či převodem uveďte do Zprávy pro příjemce jméno účastníka či firmu i v. s.
o Nezúčastníte-li se jednání, pošlete za sebe náhradníka. Poplatek nebude vrácen, ale zašleme vám sborník.
o Přijetí závazných přihlášek zaslaných jinak než mailem nepotvrzujeme. Prosíme o včasné zaslání přihlášek a úhradu vložného.

Na Vaši účast se těší pořadatelé.

Další odborné semináře ČLS najdete na www.cesles.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.



Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>



Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist