Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Lesní fantasy

13.10.2012  |  zdroj: HN  |  59× přečteno      vytisknout článek

Lesní fantasy

Tomáš Vorel se znovu pustil do lifestylového filmu. Usmiřuje životní alternativy a zlepšuje pověst myslivců.

Únikovou strategii z hektického, stále ještě poměrně raného českého kapitalismu nabízel na přelomu tisíciletí režisér Tomáš Vorel uštvanému městskému intelektuálovi ve své ekoagitce Cesta z města. Návrat k přírodě, tradičním hodnotám prodchnutým filozofií nového věku byl lékem na stres společně s bezinkovkou a zahozením mobilu do hnoje. Teď režisér přichází s volným pokračováním Cesta do lesa. Nejen jeho hrdinové, ale i sám Vorel ušel v mezidobí kus cesty - jako režisér i agitátor. Slevil ze zápalu, s nímž kázal životní bio alternativu, i ze sklepácké poetiky. Cesta do lesa vede přes vděčný myslivecký kolorit a snahu o nalezení smířlivého kompromisu. Možná i proto, že dospěl k závěru, že kapitalismus, na jehož kritiku taky dojde, není zase tak špatný. Že se s kapitálově silnou firmou v zádech přece jen točí lépe.

Vorlova novinka navazuje na osudy hrdinů Cesty z města - programátora Tomáše Hanáka a jeho spiritualistické múzy Báry Schlesingerové. Mají rodinu, žijí na vsi, topí dřevem, za večeři děkují modlitbou matce Zemi a pracují lokálně. On vyměnil job za práci v lese, ona "léčí intelektuální vystresované magory" z města houbičkami a konopím. Jejich patnáctiletá dcera (Anna Linhartová) běhá jako divoženka po lesní svatyni. Mluví s jeleny a bojuje svůj ekologický boj se zemědělci a vegetariánský boj s myslivci, najmě hlavním hrdinou, adjunktem Ludvou (Tomáš Vorel ml.). Jinak se ale městská náplava sžila s vesničany, lesníkem Cvrkem (Jiří Schmitzer), sedlákem Papošem (Bolek Polívka) a jeho ženou (Eva Holubová).

Bez šípkové i bez zelí

Film se rozbíhá váhavě, jako by si režisér nebyl jistý, jestli je radno opustit epizodickou formuli Cesty z města, kdy na sebe vršil detaily berušek a chorošů a skečovité vesnické výjevy prokládal invazí nepřátelského města v podobě agresivního šéfa či partnerů obou dočasných renegátů.

První třetinu tak skládá z obrázkování přírodní idyly. Prostřihy na hvězdnou či červánkovou oblohu doprovázené meditativní hudbou rámují lehce schematická představení figur. Každé v jejím přirozeném prostředí. Hajní a divoženka v lese, sedlák na poli, alternativní rodina meditující v přírodě. Narýsují se odlišné filozofické tábory i životní styly, z jejichž podhoubí později vyrůstají více méně předvídatelné konflikty mezi vesnicí a městem a tušená smíření prostřednictvím mladé lásky. Postupně ale režisér najde pevnou půdu pod nohama v podobě mysliveckého folkloru, který mu je evidentně blízký. A to do té míry, že vedle Na samotě u lesa film občas připomene i poetiku Slavností sněženek, i když na hony vzdálenou od legendárního sporu "šípková-zelí".

Případná přitažlivost či zdroj iritace (záleží na diváckých pozicích) obou Vorlových filmů tkví do značné míry v tom, že redukují složitou realitu na svět jednoduchých pravd a pozorování. Svět, do něhož se vedle k přírodě vnímavých životních alternativ a připomenutí, že odpadky do lesa nepatří, vejde pelmel všeho, co může trápit současného "citlivého" občana. Cesta z města si brala naivně na paškál závislost na technologii ("computer nepodojíš"), škodlivost videoher a vysávající kapitalismus. Cesta do lesa zase okomentuje dotační zemědělskou politiku EU, rozpínavost "vrcholného kapitalismu", který se jako smyčka stahuje kolem vesnické idyly, i stírání národnostních hranic symbolizované sňatkem dcery sedláka s Vietnamcem. Vše podáno lidově, hospodsky.

O něco méně černobílé jsou ale naštěstí jednotlivé postavy. Vesničané nejsou nezkaženě hodní, na náplavu z města klidně zavolají policii. Město už není peklo (i když zlo reprezentuje byrokratka z protidrogového a zlo všech zel - právník) a houbičky nejsou odpovědí na vše. Síla je, říká Vorel, v koexistenci, v toleranci a v míře. Jeden svět si může brát z druhého. I když postavu ekologické divoženky Vorel utahuje za vlasy a nakonec se zjistí, že dobrý člověk stále ještě žije - kde jinde než na vesnici.

Nábor lesních adjunktů

Jako agitátor je režisér smířlivější, než býval. Agitace samotné se ale nevzdal. Jen si vybral jinou "dobrou věc" - myslivost a lesy, stále státní, ale kdovíkdy i ony spadnou do chřtánu nějaké korporace. Tytam jsou doby, kdy v Cestě z města stříleli myslivci Pražákům psy a pokutovali každou prkotinu. Teď maximálně vypouštějí pneumatiky, bojují s kůrovcem, opravují hájenku, mhouří oko nad lesním pychem a vysvětlují potřebnost honitby pro zdraví lesa. Jděte a přečtěte si, milí ekoteroristé, Tisíc let myslivosti.

Nejspokojenějšími diváky tak budou zástupci Lesů ČR, kteří film finančně podpořili. Za "své" peníze dostali dostatečně sympatickou komediální agitku o lesohospodářství, jež zlepšuje nevalný mediální obraz tuzemských myslivců. Lovu na potenciální lesnické adjunkty i diváky zdar!

Cesta do lesa

Režie: Tomáš Vorel,

Aerofilms, premiéra 4. října

AUTOR: Jindřiška Bláhová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Lesní fantasy
Autor asi vyrostl výhradně ve městě, protože volně zaměňuje lesníky a myslivce. Ne že by neměli leccos společného, leckdy je i jedna a táž osoba oboje, ale také se zásadně liší v tom, že lesník je profesionál, který se stará o les, zatímco myslivec může být i profesionál, ale většinou je to "amatér" (i když musí skládat státem stanovené zkoušky a plnit spoustu předpisů), člen občanského sdružení, který se ve svém volném čase stará o zvěř.
vloženo: 17.10.2012 22:42     vložil: medved-009 Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist