Pondělí, 28. července 2025

Australský lékař chce ekologickou daň na početné rodiny

Australský lékař chce ekologickou daň na početné rodiny

S netradičním návrhem, jak omezit emise oxidu uhličitého (CO2), přišel profesor Barry Walters ze Západoaustralské univerzity. Vyzval australskou vládu, aby uvalila "dětskou daň" na rodiče, kteří si pořídí více než dvě děti. Za každého třetího a dalšího potomka by taková rodina měla zaplatit 5000 australských dolarů (78.000 korun) a k tomu po celý život ročně hradit dalších 800 australských dolarů (12.500 korun) na výsadbu stromů, které vykompenzují množství oxidu uhličitého vyprodukovaného jejich "nadbytečnými" ratolestmi.

Australský expert na porodnictví své návrhy sepsal do dopisu, adresovanému odbornému časopisu Medical Journal of Australia, který ho dnes zveřejnil. Walters v něm dále doporučuje, aby obyvatelé, kteří používají antikoncepci nebo podstoupili sterilizaci, měli nárok na snížení daně z příjmu.

"Skleníkové plyny tvoří největší zdroj znečištění a nejvíce se na tom podílí lidé v rozvojovém světě," cituje agentura AP z lékařova dopisu. "Každé nově narozené dítě v Austrálii představuje silný zdroj emisí skleníkových plynů v průměru po následujících 80 let ne tím, že dýchá, ale rozmařilou konzumací zdrojů typických pro naši společnost," zdůvodňuje Walters své námitky proti početným rodinám.

Na Waltersovu stranu se postavil Garry Egger, ředitel Střediska pro podporu a výzkum zdraví státu Nový Jižní Wales. Ten v dopise magazínu označil kontrolu růstu populace za klíčový prvek ochrany životního prostředí a vyzval lékaře, aby svým pacientům zdůraznili, že při plánování rodiny je třeba zohlednit také ekologické dopady.

Proti podobným postupům se ale postavil například australský Svaz rodiny. Jeho představitelé oponují, že domácnosti s více dětmi využívají méně energie na hlavu než menší rodiny.

Návrhy doktora Walterse nenajdou asi pochopení ani u australské vlády. Ta totiž začala rodičům každého narozeného dítěte vyplácet podporu 4000 australských dolarů (62.600 korun). Slibuje si od toho zastavení upadající porodnosti v Austrálii.

http://www.agris.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů