Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Evropský trh plastů roste, prioritou se stává ekologie

07.08.2008  |  zdroj: Technik  |  292× přečteno      vytisknout článek

Evropský trh plastů roste, prioritou se stává ekologie Evropská asociace výrobců plastů - Plastics Europe se sídlem v Bruselu - publikovala letos poprvé hodnoty o produkci, spotřebě a znovuužití plastů za r. 2006. Data se týkají 25 členských států Evropské unie, Norska a Švýcarska.

Spotřeba plastů v roce 2006 vzrostla v EU o 4 %, když dosáhla absolutního čísla 49,5 milionu tun, ve stejném období činila světová výroba 245 milionů tun při růstu 4,3 % proti roku 2005. V ČR výroba plastů v roce 2006 překročila hodnotu 1 milion o 104 tis. tun. Tato hodnota je srovnatelná s celosvětovou spotřebou plastů v roce 1950, uvádí pro srovnání zástupce Plastics Europe ČR při SCHP Ing. František Vörös.

Noví členové EU vykázali vyšší dynamiku růstu spotřeby - 12 % - proti 3,5 % u západních zemí. Avšak spotřeba plastů na hlavu v těchto zemích je 100 kg, zatímco u nových členů je pouze 55 kg. Pro srovnání v ČR je výroba na hlavu stejná jako u západních zemí, spotřeba je však nižší - zhruba 80 kg. Roční průměrný růst spotřeby plastů v EU se předpovídá do roku 2010 ve výši 7,2 %.

NEJVÍCE PLASTŮ SPOTŘEBUJÍ OBALOVINY A STAVEBNICTVÍ

Hlavními aplikačními segmenty spotřeby plastů jsou - obaloviny - 37 %, stavebnictví - 21 %, automobilový průmysl - 8 % a elektrotechnika - 6 %. Aplikace plastů šetří energie a tím i emise kysličníku uhličitého. Pokud by se naráz ukončily všechny aplikace plastů a přešlo na tradiční materiály, bylo by nutno spotřebovat dalších 22,4 mil. tun ropy každý rok. Přitom pouze 4 % z roční spotřeby ropy se využívá pro výrobu plastů.

Značnou výhodou plastů je, že po skončení jejich aplikační životnosti je lze:

- znovu použít, např. plastové lahve, tašky, přepravky, podnosy, palety apod.,

- recyklovat, po shromáždění plastového odpadu jej vytřídit, rozdrtit a zgranulovat na produkt, který lze dále použít technologiemi klasického zpracování plastů, jako jsou vstřikování, vytlačování apod.,

- využít v energetice, směs různých typů plastů lze na tomu uzpůsobených spalovnách spálit a využít tak vysokou výhřevnost plastů na úrovni ropných produktů,

- skládkovat, bohužel, tato u nás nejčastěji používaná metoda, je nejméně vhodná a neekonomická.

POLOVINA PLASTŮ KONČÍ V EU NA SKLÁDKÁCH, PĚTINA SE DOČKÁ RECYKLACE

U plastů, stejně jako prakticky u všeho, co souvisí s chemickým průmyslem, je mimořádně citlivou záležitostí problematika odpadů. A to jak z pohledu bezpečnosti, tak možnosti dalšího využití prostřednictvím recyklace. Ze spotřebovaných 49,5 milionu tun plastů v EU skončilo v roce 2006 svoji aplikační životnost 23 milionů tun. Polovina toho množství, tj. 11,5 milionů tun, skončila na skládkách, druhá polovina byla využita efektivněji.

V průměru 19,7 % doslouživších plastů se v Evropě zrecyklovalo a 30,7 % se využilo v energetickém sektoru. ČR, i díky úspěšné komunikační kampani ke třídění odpadů a činnosti společnosti EKO-KOM - (www.ekokom.cz), dosahuje ve srovnání s evropskými státy při recyklaci plastů vyšší než průměrné hodnoty - asi 25 %. Značné rezervy však máme v energetickém využití plastů, když dosahujeme pouze asi 7% podíl. V oblasti naprosto nevýhodného skládkování plastů se podílem 68 % ČR řadí k nejhorším zemím. Zatímco průměr EU je 50 %, jsou země jako Švýcarsko, Dánsko a Německo, kde podíl skládkování je nižší než 5 %. V těchto zemích se většina odpadních plastů spaluje. A právě tam máme největší rezervy, konstatuje František Vörös.

AUTOR: (SCHP)


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist