Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

29.01.2010  |  32× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Jsme jako olivy, píše se v Talmudu, jen když jsme drceni, vydáváme to nejvzácnější. Při vší úctě k mudrcům dávných časů, tahle hříčka rozhodně neplatí obecně. Příklad nejnovější - ministr životního prostředí Jan Dusík. Drcen kvůli modernizaci Prunéřova z jedné strany ČEZ a z druhé zelenými pobratimy stáhl ocas a zachoval se v duchu nejlepších úřednických tradic: Rozhodl jsem, že nerozhodnu! Zdůvodnění? Zahraniční experti to s ČEZ budou umět líp (a Bursík a spol. jim můžou být ukradení). A do nebes vynášený premiér Jan Fischer svému ministrovi tento alibismus posvětí. Žijeme v zemi, kde vláda tak úplně nevládne. Smutné časy.

V obci Lukavice na Chrudimsku se v současné době realizuje projekt Pardubického kraje "Sanace skládky Lukavice", který je spolufinancován z Fondu soudržnosti a Státního fondu životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí. Odborná firma ti likviduje a rekultivuje skládku nebezpečného průmyslového odpadu. Nebezpečné odpady budou odtěženy a uloženy na zabezpečenou skládku. Místo by mělo být opět zdravé k 31. srpnu letošního roku a celá akce bude stát osmdesát milionů korun.

Skanska založila novou globální jednotku, jež má za úkol podporovat celosvětové operace skupiny v oblasti rychlého uplatňování a komercializace technologií pro "zelené" stavebnictví. Tento podnik navazuje na pilotní projekty energeticky efektivních budov s nízkým dopadem na životní prostředí. Nová jednotka se nazývá Skanska Green Business. "Zelené stavění se stává vyzrálým produktem. K dispozici už jsou technologie a odborná kvalifikace pro výstavbu energeticky efektivních a ekologicky správných projektů ve velkém měřítku a je to dnes již ekonomicky životaschopný byznys. Proto nastal právě teď čas jednat," komentoval krok Skansky její generální ředitel Johan Karlström.
Zájemce o zelenou výstavbu by měla přesvědčit nákladová konkurenceschopnost nových staveb. Referenčním projektem se stala první kancelářská budova v ČR s certifikací programu GreenBuilding od Evropské komise za energetickou úsporu Nordica Ostrava.

Podle výzkumu agentury Market Gap jsou čtyři pětiny českých spotřebitelů ochotny bojkotovat určité zboží z etických, humánních nebo ekologických důvodů. Zároveň pro polovinu Čechů je možnost podpořit organizaci či charitu důležitým faktorem pro výběr dárku, přičemž téměř pětina lidí tak v poslední době učinila. Nejčastějším faktorem, kdy se lidé odvracejí od záměru zboží koupit, je využívání dětské práce při produkci (55 %), týrání zvířat při produkci (48 %) a porušování lidských práv během výroby (44 %). 23 % respondentů odmítne zboží koupit, pokud jejich známí či blízcí jsou přesvědčeni, že nákup tohoto zboží není správný, pro dalších necelých 18 % je rozhodující doporučení EU nebo české vlády k bojkotu. Naopak pokud k bojkotu vyzývá nezisková organizace, ovlivní to pouze 11 % respondentů.

V Olomouckém kraji je ve středu znečištěné ovzduší už i v Jeseníku. Množství prašných aerosolů se v Jeseníku zvýšilo na 157 mikrogramů prachu na metr krychlový. Limit činící 50 mikrogramů je tak překonán více než trojnásobně.
Na dalších dvou stanicích Olomouckého kraje jde o ještě vyšší překročení limitních hodnot. V Prostějově bylo ve vzduchu 227 mikrogramů prachu na metr krychlový, v Přerově dokonce 263 mikrogramů. Oproti úterý je to na obou místech jen nepatrný pokles. Lidé by tam proto měli omezit pohyb venku na minimum a větrat jen v nejnutnějších případech.
Hodnoty oxidů síry a dusíku zůstávají na všech stanicích Olomouckého kraje pod limitem.

Krajská knihovna zahájila dopolední vernisáží výstavu prací žáků karlovarské Základní školy jazyků a žáků Mittelschule Friedrich Rückert v německém Plauenu. Expozice s názvem Ekologie v Karlových Varech a Plavně očima žáků je již druhým společným projektem těchto škol. Výstava bude k vidění v hale budovy knihovny ve Dvorech do 26. února.  


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist