Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Reakce ministra životního prostředí Jana Dusíka na včerejší setkání Rady hospodářské a sociální dohody České republiky

03.02.2010  |  zdroj: MŽP  |  56× přečteno      vytisknout článek

Reakce ministra životního prostředí Jana Dusíka na včerejší setkání Rady hospodářské a sociální dohody České republiky

Jsem nadmíru nespokojen s výsledkem projednání "Návrhu krátkodobých opatření pro východiska z krize a řešení jejích důsledků" na dnešním jednání Rady pro hospodářskou a sociální dohodu.

Plně souhlasím s tím, že je nutno hledat způsoby znovuoživení české ekonomiky; činíme tak například vysokým nárůstem podpory z programu Zelená úsporám nebo uspokojivým čerpáním z operačního programu Životní prostředí. Není však možné kroky k oživení realizovat na úkor životního prostředí nebo v rozporu se schvalovacími procedurami podle platných zákonů.

Jedním z 38 bodů, které dnešní jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR přijalo, je i závazek vlády, že bude podporovat dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín a komplexní obnovu elektrárny Prunéřov podle projektu navrženého ČEZem Tento bod materiálu nebyl ve vládě předem projednán a byl do závěrečného dokumentu ke schválení na dnešní schůzi  uměle přilepen. Zřejmě cíleně mi tak bylo znemožněno tento bod plnohodnotně projednat se zástupci jednotlivých partnerů a přesvědčit je o vypuštění tohoto bodu, který nemá dle mého názoru v souvislosti s krátkodobými řešeními krize v takovém dokumentu své místo.  Na vlastním jednání se mi nepodařilo zástupce jednotlivých partnerů přesvědčit ani o přijatelné úpravě tohoto bodu.

Slib vlády ohledně dostavby Temelína a rekonstrukce Prunéřova není slučitelný s tím, že k oběma záměrům probíhá proces posuzování vlivů na životní prostředí podle zákona č. 100/2001 Sb.

V případě dostavby JE Temelín ČEZ od února 2009 zpracovává dokumentaci podle zadání MŽP, po jejím předložení bude proces pokračovat; každopádně se nejedná o krátkodobé opatření, v němž by současná vláda do konce svého mandátu mohla nějaké protikrizové kroky přijmout; případná výstavba se uvažuje nejdříve za několik let. Dnešní výsledek jednání tripartity proto považuji za silovou politickou deklaraci hospodářských a sociálních partnerů, ne za příspěvek k řešení současné ekonomické krize.

V případě obnovy elektrárny Prunéřov je proces EIA ve svém závěru. S ohledem na závažnost záměru jsem si vyžádal nezávislé mezinárodní posouzení, jehož výsledek by měl být k dispozici za několik týdnů. Rovněž v tomto případě se hodlám rozhodovat čistě na základě posouzení dopadů na životní prostředí a podkladů, které jsou v procesu k dispozici.

Přes závěry přijaté na dnešním jednání tripartity hodlám dále vést procesy svěřené ministerstvu životního prostředí a zajistit kvalifikované posouzení dopadů obou těchto projektů na životní prostředí, na něž nemá dnešní výstup z jednání tripartity žádný dopad.

Dále hodlám, mimo jiné v návaznosti na debatu a úkoly mně svěřené na jednání Poslanecké sněmovny minulý týden v souvislosti se závažnou smogovou situací na Ostravsku, pokračovat v projednávání a vládě předložit návrh nového zákona o ochraně ovzduší, a to i přesto, že materiál mě explicitně vyzývá k tomu, abych jej vládě nepředkládal. Ke zlepšení kvality ovzduší v zemi a zvláště v Moravskoslezském kraji je nový zákon absolutně nezbytný. V materiálu jsou obsaženy i další ekonomické záměry kontroverzní z pohledu životního prostředí, a sice výstavba jezů na horním i dolním Labi. Na vytváření podmínek pro konečné rozhodnutí o těchto záměrech je MŽP připraveno spolupracovat a hledat řešení přijatelná jak z pohledu ochrany přírody, tak ve vztahu k rozvoji vodní dopravy.

Jan Dusík, ministr životního prostředí


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist