Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce z EU

01.07.2010  |  13× přečteno      vytisknout článek

Krátce z EU

1. června vystoupili současný předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek a jeho předchůdce Jacques Delors před členy výboru Parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE), aby představili nové plány Evropského energetického společenství. Hlavním cílem je vytvořit jednotný trh s energiemi, lépe propojit jednotlivé energetické sítě a tím posílit spolupráci mezi členskými státy v oblasti zásobování energiemi. Mimo to plánuje Buzek založit společný fond, kterým by se financoval výzkum a vývoj alternativních zdrojů energie. Také si přeje vytvořit skupiny, které by zajišťovaly nákup ropy a plynu. Dodal, že k naplnění těchto cílů je nutná úzká spolupráce všech členských států.

Evropská komise zaslala ve čtvrtek 24. června žádost 20 členským státům EU, mezi nimi i České republice, aby přijaly legislativní opatření, která povedou k větší jednotnosti evropského trhu s plynem a elektřinou. Komisi se nelíbí především nedostatek informací, které poskytovatelé udávají, čímž není dodržena transparentnost. Nespokojená je také s nedostatkem spolupráce při poskytování přeshraničních dodávek, což mimo jiné negativně ovlivňuje ceny. Státy nyní mají dva měsíce na to, aby se k situaci vyjádřily. Pokud se tak nestane, bude celá záležitost pokračovat u Evropského soudního dvora.

Přestože je hlavní pozornost při ochraně klimatu zaměřena na emise oxidu uhličitého, existují i jiné látky přispívající ke zvyšování teploty Země jako např. nečistoty vzniklé spalováním dřeva nebo černého uhlí. Uvádějí to výzkumní pracovníci Společného výzkumného centra Evropské komise. Pokud se saze usadí v arktických nebo vysokohorských oblastech, způsobí rychlejší tání sněhu a ledu. Výhodou však je, že se narozdíl od oxidu uhličitého během poměrně krátké doby (5 až 10 let) samy rozloží. Vědci proto navrhují, aby se na tento druh emisí více zaměřila i EU, protože jejich omezení může přinést brzo jasné výsledky.

Výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí (ENVI) schválil 22. června návrh, který upravuje současnou legislativu týkající se odpadu elektrického a elektronického zařízení (WEEE). Návrh stanovuje, že členské státy by měly do roku 2016 shromáždit 85 procent takovýchto zařízení. Nově by se měly zařízení rozdělit do 6 namísto 10 skupin, přičemž podle každé kategorie by se určilo, kolik procent se ze zařízení musí recyklovat, minimální hranice je však polovina. Nová legislativa by se měla vztahovat na všechny zařízení kromě vozidel, armádního vybavení, průmyslových zařízení a solárních panelů. O návrhu se bude hlasovat na plenárním zasedání v září tohoto roku.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist