Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

PERSPEKTIVNÍ OBORY PRO ČESKÉ FIRMY v Brazílii

31.01.2012  |  74× přečteno      vytisknout článek

PERSPEKTIVNÍ OBORY PRO ČESKÉ FIRMY v Brazílii

Zakázky, ve kterých mohou české firmy uspět, se kromě klíčové infrastruktury a energetiky týkají také ochrany životního prostředí či bezpečnosti. Zajímavé jsou též obory jako telekomunikace (optické kabely) či systémy kompatibility kreditních karet a finanční sektor. Dále se jedná o sektory:

Zpracování komunálního a průmyslového odpadu

Tato problematika je již mnoho let v Brazílii široce diskutována, nicméně konkrétní celostátní program stále neexistuje. Projekty jsou na úrovni aglomerací či jednotlivých států, jejich realizace je však velice pomalá. Mimo vlastní třídičky odpadu, spalovny a úpravny jsou v požadavcích brazilské strany často uváděny i lokální čistírny vod (jak pitné, tak odpadní). V současné době je v mnoha lokalitách zvažována možnost privatizace kanalizační sítě, což by ve svém důsledku znamenalo investice do budování čističek odpadních vod. Obecně lze předpokládat, že v příštím období bude sílit poptávka po projektech v oblasti likvidace odpadů, sanace vodních toků a jejich ochrany před novým znečišťováním.

Subdodávky v rámci těžebních projektů (ropa, zemní plyn a minerály) a petrochemický průmysl)

Vzhledem k brazilským nalezištím plynu a ropy v pobřežním pásu (pre-sal) lze očekávat poptávku mj. po potrubí, armaturách, čerpací a měřicí technice a dalších zařízeních. Podpora výroby elektrické energie spalováním zemního plynu je součástí dlouhodobého plánu diverzifikace zdrojů, který byl přijat po energetické krizi v letech 2001-2002. Velice zajímavou komoditou se tak staly turbíny spalující zemní plyn.

Subdodávky v rámci energetických projektů (zařízení pro generaci a distribuci elektrické energie)

Privatizace distribučních společností Escelsa, Light a Cerj přilákala řadu nových investorů, ke kterým patří společnosti EDF (Francie), Chilectra (Chile), Endesa (Španělsko), EDP (Portugalsko), Houston Industries Power, AES Corporation a Southern Company (všechny USA). Privatizace společností vyrábějících elektrickou energii začala již v roce 1997. V souvislosti se snahou diverzifikovat energetické zdroje a zbavit se tak přílišné závislosti na energii z vodních zdrojů je přehodnocována řada energetických projektů, přičemž se kromě tzv. alternativních zdrojů (solární energie, biomasa, malé vodní elektrárny) počítá také s rozšířením těžby kamenného uhlí. Lze proto očekávat i příležitosti v oblasti dodávek důlních technologií a zařízení pro tepelné elektrárny.

DESATERO OBCHODOVÁNÍ S BRAZÍLIÍ

- Neočekávejte, že s Brazilci budete obchodovat přes e-mail. Jednak brazilský protějšek nemusí vládnout plynnou angličtinou a necítí se v takové situaci pohodlně, hlavně to ale není brazilský styl.

- Obchodní jednání začíná postupným oťukáváním, kdy Brazilci svého potenciálního obchodního partnera chtějí nejdříve poznat a vybudovat tak vzájemnou důvěru. Připravte se proto na sérii obchodních jednání v rámci obědů či večeří, výjimkou není ani pozvání do rodiny či na rodinný ranč na víkend.

- Velkou výhodou je ovládání portugalštiny, případně přizvání portugalsky mluvícího prostředníka či tlumočníka.

- Ačkoli to pro našince může být trochu zdlouhavé, není vhodné přejít v jednání rovnou k věci - Brazilci to považují za agresivní. V tomto směru musí být český partner připraven na jistou časovou investici.

- Brazilci jsou obecně při jednáních neformální - oslovují se jak mezi sebou, tak s partnery křestním jménem.

- Čekejte od nich pohostinnost a srdečnost. Nenechají vás při jednání sedět "na sucho" (brazilské cafezinho a voda jsou samozřejmostí), vítají se objetím (abraço) či poplácání po rameni mezi muži a letmým polibkem (beijo) na tvář mezi ženami. Obecně jsou Brazilci poměrně kontaktní a mají rádi fyzickou blízkost.

- Překvapte hostitele drobnou pozorností, ocení to.

- Nenechte se ošálit neformálností - brazilská společnost je zároveň velice konzervativní, což se projevuje například v diktátu vhodného oblečení. U mužů je tak pro obchodní jednání nezbytný tmavý oblek včetně vázanky, kvalitní mokasíny, kožený pásek. V brazilské společnosti se též posuzuje auto, kterým přijedete, či hotel, v němž se ubytujete.

- Rozhodně je nepodceňujte. Brazilští byznysmeni jsou seriózní a na jednání jsou vždy perfektně připravení.

- Před závažnými rozhodnutími si vždy prověřte zázemí a důvěryhodnost potenciálních obchodních partnerů. Spoléhejte na svého brazilského partnera nebo využijte služeb kanceláře CzechTrade v Săo Paulu.


V jedné největších ekonomik světa se otevírá moře nových příležitostí, které kompenzují její vzdálenost a kulturní odlišnosti.

ZDROJ: MODERNÍ ŘÍZENÍ


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist