Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Olympijské hry budou přehlídkou možností a překážek udržitelného rozvoje

03.02.2012  |  63× přečteno      vytisknout článek

Olympijské hry budou přehlídkou možností a překážek udržitelného rozvoje

Olympijské hry jsou mikrokosmem překážek a možností v otázkách udržitelnosti, s nimiž se v budoucnu budou potýkat naše města a komunity. To tvrdí nová zpráva společnosti GE, kterou provedla agentura Future Poll (výzkumná divize Future Laboratory) a která byla zveřejněna necelý půlrok před zahájením her. Pořádání her se stalo příležitostí informovat veřejnost a seznámit ji s některými zásadními globálními problémy, kterým v současné době čelíme například v oblasti dopravy, energetiky, infrastruktury nebo zdravotnictví.

Zpráva nazvaná "Ze stadionu do ulic: čemu se můžeme z organizace olympijských her přiučit?" vychází z podrobných rozhovorů s celou řadou předních odborníků na otázky udržitelnosti, zdravotnictví, energetiky, stavebnictví nebo architektury a z názorů futurologů a technologů. Zpráva rovněž analyzuje informovanost veřejnosti a veřejné mínění v Londýně a Riu de Janeiru, kde se budou konat příští letní olympijské hry v roce 2016.

Organizátoři londýnských her v roce 2012, kteří si předsevzali uspořádat nejekologičtější olympiádu v dějinách, se museli vypořádat s obrovskými výzvami při výstavbě a zajištění dodávek energie do zařízení, která budou pod drobnohledem miliard diváků z celého světa, i při řešení otázek dopravy a zdravotní péče pro tisíce diváků, které budou v létě okupovat Londýn.

V tomto ohledu je pro nás olympiáda skvělou příležitostí vyzkoušet využití nových technologií, ze získaných zkušeností se poučit a zjistit tak, jak tyto otázky nejlépe řešit v globálním měřítku - tedy jak nejlépe stavět a zajišťovat dopravu, dodávky energie i celkové zaopatření pro světovou populaci, jež má v polovině 21. století přesáhnout 9 miliard. Zpráva GE si klade otázku, zda využití udržitelných technologií na londýnské olympiádě bude hrát nějakou roli v řešení těchto problémů v budoucnosti.

Mark Elborne, výkonný ředitel a prezident GE ve Velké Británii k tomu uvedl: "Olympijské hry přitahují pozornost k otázkám širší infrastruktury, kterými se budeme v budoucnu zabývat, a k možným způsobům jejich řešení. Zároveň při olympijských hrách vzniká velice koncentrované prostředí - jakýsi mikrokosmos našich měst a komunit, v němž můžeme testovat technologie jako chytré měřiče, čistou energii nebo elektromobily. Hry nám rovněž umožňují snadněji zjistit, v čem spočívají největší potíže při využívání těchto technologií, a poskytují nám informace potřebné pro řešení těchto problému v širším měřítku."

Součástí zprávy jsou i výsledky průzkumů, které zjišťovaly, jak je udržitelnost v souvislosti s olympijskými hrami vnímána britskou a brazilskou veřejností. Zatímco odborníci si jsou velice dobře vědomi hodnoty, kterou olympiáda coby neocenitelné testovací prostředí představuje, průzkumy u široké veřejnosti ukazují žalostné nedostatky v chápání významu udržitelných technologií na olympiádě a jejich souvislost se způsobem našeho života v budoucnosti.

Ačkoliv 61 % Britů a 76 % Brazilců je přesvědčeno, že olympijské hry přinesou "změnu k lepšímu", pouze 25 % Brazilců a 12 % Britů si myslí, že po olympijských hrách zbydou technologie využitelné pro celou společnost. Průzkum ukazuje, že je neustále nutné získávat pozornost a zájem spotřebitelů a poskytovat jim dostatečné informace o problémech, kterým bude třeba v budoucnu na celosvětové úrovni čelit, a o významu technologií při jejich řešení.

Z výsledků jsou jasně patrné nedostatky v povědomí široké veřejnosti o přínosech "odkazu" olympijských her ve vztahu k technologiím, které mohou zvýšit kvalitu života běžných občanů.
 
o    Zatímco více než polovina dotazovaných spotřebitelů ve Velké Británii si myslí, že nejmodernější technologie předváděné na olympijských hrách si pravděpodobně po skončení her najdou cestu k širší populaci, zbývající polovina respondentů s tímto tvrzením nesouhlasí.
o    17 % dotazovaných Brazilců a pouze 5 % Britů je přesvědčeno, že olympijské hry zlepší ekologické renomé jejich země či sníží dopad na životní prostředí.
o    Pouze 12 % Britů si myslí, že po olympiádě bude mít Východní Londýn budovy využívající zelené technologie, a 8 % se domnívá, že bude disponovat udržitelnými zdroji energie.

Navzdory nedostatečnému povědomí více než třetina respondentů (34 %) ve Velké Británii uvedla, že snaha využít při olympiádě udržitelné technologie je pro ně samotné motivací k tomu, aby se zamysleli nad ekologičností vlastního života. To je dobrým dokladem toho, jakou roli mohou olympijské hry hrát při seznamování široké veřejnosti s novými koncepty a jak hry mohou pomoci změnit přístup lidí.
 
Mark Elborne dále říká: "Jako Partner pro udržitelnost a sponzor londýnských olympijských her v roce 2012 a jako celosvětový Olympijský partner až do roku 2020 jsme si velmi dobře vědomi odkazu, který po sobě hry musí zanechat - a k němu patří i zvyšování spotřebitelské informovanosti v oblasti technologií a potřebných změn. Moderní olympijské hry jsou neustále se vyvíjejícím měřítkem úspěchu - ať už na úrovni jednotlivců, kteří se snaží posouvat hranice svých fyzických možností, nebo na globální úrovni při organizaci akce, při které se setkává přes 200 národů světa. V budoucnosti by se olympijské motto "Rychleji, výše, silněji!" nemělo vztahovat pouze na sportovní úspěchy, ale inspirovat také k novým řešením výzev, které přináší naše doba - aby se země hostící olympijské hry zaměřily na to, aby z největší světové show udělaly nejzelenější světovou show."


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist