Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Praha 14 má nový přírodní park

30.12.2009  |  509× přečteno      vytisknout článek

Praha 14 má nový přírodní park

Magistrát hl. m. Prahy vyhlásil v nařízení č. 19/2009 nový přírodní parku na území Prahy 14. Jedná se o lokalitu Smetanka, která představuje krajinářsky pozoruhodný komplex zachovalé příměstské krajiny v blízkém centru města s dominantou zalesněného vrchu Smetanka a zároveň spolu s přírodním parkem Klánovice - Čihadla tvoří důležitý rekreační areál a vytváří zelený klín směřující z okraje Prahy k centru města.

Území navrženého přírodního parku je vymezeno vodním tokem Rokytka a jeho údolní nivy, Kyjským rybníkem a zástavbou starého Hloubětína. Středem přírodního parku se táhne lesnatý hřeben vrchu Smetanka (242 m n. m.), svah U Hloubětínské vinice (Hloub) a svah Pod Hájem nad osadou Aloisov. Navržený přírodní park navazuje ve východní části na přírodní park Klánovice - Čihadla a společně vytváří hlavní území tzv. "zeleného klínu" táhnoucího se od východního okraje Prahy do centra, který se v závěru projevuje vrchem Žižkov (270 m n. m.) na Vítkově.

Středem území přírodního parku Smetanka se táhne hřeben Pražského zlomu, který vystupuje na povrch v přírodní památce Pražský zlom. Z geologického hlediska tvoří navrhované území především drabovské křemence a libeňské a králodvorské břidlice.

Přírodní park tak představuje krajinářsky pozoruhodný komplex zachovalé příměstské krajiny v blízkém centru města s dominantou zalesněného vrchu Smetanka a zároveň důležitý rekreační areál. Vlastní území si v několika lokalitách zachovalo venkovský charakter, který dnes připomíná pouze několik kulturních památek. Například dřevěná "zvonička" v Hrdlořezích ze 17. století, usedlost č.p. 2, tzv. Kožíkovský grunt. Obě tyto památky však leží mimo navržený přírodní park, který by měl chránit především přírodní hodnot krajinného rázu. Okolí Rokytky a vlastní zalesněný hřbet Smetanky a lesnaté svahy mezi Hořejším a Kyjským rybníkem jsou oblíbeným místem pro krátkodobou rekreaci. Celá oblast je též významným útočištěm organizmů vázaných na vodní biotopy a les s výskytem mnoha druhů, které jsou zařazeny mezi druhy zvláště chráněné dle přílohy č. III. vyhlášky MŽP č. 395/1992 Sb. Hodnotou území jsou zelené svahy a nad Kyjským rybníkem umožňující též dálkové pohledy.

Významnou negativní dominantou krajinného rázu je zejména ulice Průmyslová, kterou se dá snadno překonat nadchodem pro pěší. Územím přírodního parku prostupuje také nově rekonstruovaná železniční trať na Kolín.

 

19/2009  Nařízení o zřízení přírodního parku Smetanka

http://magistrat.praha-mesto.cz/aplikace/vyhlasky/detail.asp?id=731


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Praha 14 má nový přírodní park
Chtěla bych se pouze informovat- jaké máte plány se zahrádkářskou kolonií nad Kyjským rybníkem
"Višňovka"? Slyšela jsem, že by se měla rušit, právě kvůli parku Smetanka. Myslím si, by to byla škoda, protože i když tam lidé chodí třeba jenom na procházku, tak se rádi pokochají pohledem na rozkvetlé zahrádky. Děkuji za odpověď.
vloženo: 06.04.2010 11:54     vložil: Zdenka javoříková  Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist